Valdība atbalsta kompromisu kompensējamo zāļu cenu mazināšanai

Ministru kabinets apstiprinājis grozījumus valsts kompensējamo medikamentu apmaksas kārtībā, kas paredz mazināt dārgāko kompensējamo zāļu cenas. Atbalstīts gan tika kompromisa variants, jo sākotnēji piedāvāts striktāks cenu koridors. Tikmēr ražotāji nesteidz solīt, ka kompensējamo zāļu sarakstā paliks visi līdz šim tajā esošie medikamenti.

Būs jāmazina dārgāko zāļu cenas

Līdzvērtīgas efektivitātes medikamentu sastāvā ir tā pati aktīvā jeb ārstējošā viela, kas ir oriģinālajos preparātos. Tāpēc to terapeitiskā efektivitāte, piemērojot tādas pašas devas, ir līdzvērtīga.

Patentbrīvie medikamenti tiek reģistrēti un nonāk tirgū tikai tad, ja zinātniski ir pierādīta to bioekvivalence – spēja nodrošināt oriģinālajiem preparātiem atbilstošu ārstniecisko iedarbību.

Izmaiņas paredz – gadījumā, ja līdzvērtīgas efektivitātes medikamenta cena vairāk nekā par 100% pārsniedz references jeb lētāko zāļu cenu, tā šogad un nākamajā gadā tiek samazināta par 20% katru gadu. Dārgākas zāles sarakstā nebūtu.

Dārgāko medikamentu cenas ražotājiem par 20% jāsamazina līdz šā gada 1.septembrim un vēl par 20% līdz līdz nākamā gada 1. septembrim.

Sākotnēji gan bija paredzēts veidot tā saucamo zāļu cenu „koridoru”, kur maksimālā atšķirība starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgajām zālēm drīkstētu būt 100%. Pret to iebilda ražotāji, kuri vēlāk nāca klajā ar savu piedāvājumu cenu mazināšanai. Taču ministrijā secināja, ka realitātē daļai zāļu tas cenas nesamazinātu.

Kad ministrija jūnijā piedāvāja šodien valdībā apstiprināto variantu, ražotāji pauda neapmierinātību par cenu samazināšanu jau šogad. Nu veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība) pauda, ka zāļu ražotāji esot apsolījuši no septembra sākt samazināt dārgu kompensējamo medikamentu cenas, vēsta aģentūra LETA.

Savukārt Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) izpilddirektors Valters Bolēvics atzina, ka pie šādām izmaiņām “nevar garantēt, ka pilnīgi visi medikamenti, kas šobrīd ir kompensējamo zāļu sarakstā, tur paliks un spēs samazināt medikamentu cenas”.

Veselības ministre Anda Čakša
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

Taču Veselības ministrija paziņojumā medijiem norāda, ka apstiprinātais cenu ierobežojums ļaus saglabāt zāļu izvēles iespējas gadījumā, ja pacientam nav piemērotas lētākās zāles, vienlaikus nodrošinot viņam mazākus izdevumus. 

Saskaņā ar ministrijas aplēsēm medikamentu cenu mazināšanu izjutīs 250-300 tūkstoši pacientu..

 

Dažām diagnozēm zāles kompensēs 100%

Tāpat grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz papildināt jauno zāļu novērtēšanas kritērijus: no 2019.gada 1.jūlija tiks ņemta vērā ne tikai zāļu ietekme uz tās lietojoša cilvēka dzīves ilgumu, bet arī viņa dzīves kvalitāti.

Vairākas diagnozes, kuru gadījumā pacientiem zāles līdz šim apmaksātas individuālā kārtībā, tiek iekļautas kompensācijas sistēmā: 

  • uzreiz pēc noteikumu stāšanās spēkā – primārā plaušu hipertensija, Osteogenesis imperfecta; D vitamīnrezistents rahīts; 
  • no 2019.gada 1.janvāra - imūndeficīts; aknu ehinokoze, cisticerkoze, citi nātrenes veidi (hroniska nātrene; periodiski recidivējoša nātrene).

Līdz ar to zāļu nozīmēšanai vairs nebūs vajadzīgs katru gadu sasaukt ārstu konsiliju, pēc kā slēdziena pacientam nākas doties ar iesniegumu uz Nacionālo veselības dienestu, kas pieņem lēmumu par zāļu kompensāciju.

Vairākām diagnozēm, tostarp retām slimībām, no 15.augusta tiek paaugstināts kompensācijas apmērs uz 100%.

Tas skars zāles hipersensivitātes pneimonītam, citām intersticiālām plaušu slimībām, sarkoidozei, motorā neirona slimībai, Hantingtona horejai un vara vielmaiņas traucējumiem. Tādējādi tiek novērsti gadījumi, kad pacients neiegādājas zāles augsta līdzmaksājuma dēļ.

Kompensācijas apjoma palielinājums notiks esošā veselības nozares finansējuma ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt