Valdība atbalsta Dundagas novada domes atlaišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdības atbalstītais likums nosaka, ka Saeima atlaidīs Dundagas novada domi, ņemot vērā, ka dome nav spējīga atbilstoši likumam ievēlēt domes priekšsēdētāju un viņa vietnieku, “tādējādi netiek nodrošināta likumos noteikto pienākumu un uzdevumu izpilde un netiek ievērotas valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.”

Ar likumu Dundagas novada pašvaldībā iecels pagaidu administrāciju, kuru vadīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadošais eksperts Arnis Šults un tajā strādās Finanšu ministrijas Pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības un finansēšanas departamenta direktore Inta Komisare.

Pagaidu administrācija darbosies līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā Talsu novada dome.

Likumprojekts vēl jāizskata Saeimā. Tas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) paziņojumā medijiem norādīja, ka Dundagas novada pašvaldības ilgstošā nevēlēšanās strādāt atbilstoši likumā noteiktajam un neizpratne par savas rīcības negatīvo ietekmi uz vietējās sabiedrības interesēm, rezultējusies likumprojektā par domes atlaišanu.

Artūrs Toms Plešs: Par Dundagas domes atlaišanu
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

“Pašvaldība jau no šī gada 28. janvāra strādā bez domes priekšsēdētāja un tādu nav vēlējusies un spējusi ievēlēt. Likuma normu neievērošana, tostarp pašvaldības darbu pārraugošās ministrijas ieteikumu, kā sakārtot domes darbu atbilstoši likumam, ignorēšana, rada pamatotas bažas, ka Dundagas novada domē ignorē likuma normas, savas funkcijas nepilda pienācīgi un atbilstoši gan esošā novada, gan jaunveidojamā novada iedzīvotāju interesēm. Ministrija, izvērtējot pašvaldības rīcību, saskata nozīmīgus riskus, tostarp demokrātijas principu neievērošanu lēmumu pieņemšanā un bezatbildību, kas nekavējoties novēršama,” domes atlaišanu pamatoja ministrs.

Latvijā pašvaldības gatavojas dzīvē pēc 1.jūlija jaunajā administratīvi teritoriālajā iedalījumā, un katras pašvaldības priekšsēdētājs iekļaujas apvienotajā finanšu komitejā, kur pieņem nozīmīgus lēmumus, kā un kādā veidā attīstīsies jaunveidojami novadi. Un šajā gadījumā arī Dundagas novadam un novada iedzīvotājiem ir ļoti svarīgi, ka viņu intereses ir pilnvērtīgi pārstāvētas šajā procesā, uzsvēra Plešs.

“Tas, ko mēs redzējām, diemžēl pilnvērtīgi šādā būtībā bezvaldības  statusā pilnvērtīgi šīs funkcijas nevar tikt pielietotas,” sacīja ministrs.

Latvijas Pašvaldību savienības vecākais padomnieks Māris Pūķis valdības sēdē atzina, ka ministrijas priekšlikums ir likumīgs, turklāt arī vērtēts samērīgums – gadījumā, kad domi varēja atlaist un varēja neatlaist, vērtēts sabiedriskais nozīmīgums.

Viņš arī norādīja, ka “reti kad uz priekšnieka vietu neviens nepiesakās”, un arī Dundagā cilvēki domājuši par to, ko varētu virzīt domes priekšsēdētāja amatam, taču, iespējams, interesentu nebija tāpēc, ka ierobežojumi pašvaldību vadītajiem, ko nosaka, piemēram, interešu konflikta novēršanas likums, ir nesamērīgi un cilvēkam zaudējumi pēc būšanas amatā dažus mēnešus ir pārāk lieli. Pūķis atzina, ka lēmums par atlaišanu ir pareizs, bet valdībai būtu jāizdara secinājumi un jāpadomā, kas kavē ieņemt šo amatu un vai cēloņi nav pārmērīgas prasības likumos.

 

Plešs pēc valdības sēdes attālinātajā preses konference sacīja, ka paredzams, ka Saeima likumu par Dundagas domes atlaišanu galīgajā lasījumā varētu pieņemt jau šo ceturtdien, 13.maijā, un tas stātos spēkā nākamajā dienā.

KONTEKSTS:

Šogad 27. janvārī domes priekšsēdētājs Aldis Felts un domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Mauriņš ir iesniedzis iesniegumu par atkāpšanos no domes priekšsēdētāja amata. Līdz ar Dundagas novada domes 28. janvāra domes sēdi izbeidzas domes priekšsēdētāja un viņa vietnieka pilnvaras.

Dundagas novada dome no 28. janvāra līdz šim brīdim trīs mēnešu laikā nav ievēlējusi domes priekšsēdētāju. Tā kā vienlaikus ar priekšsēdētāju atkāpās arī priekšsēdētāja vietnieks, domes darba vadīšana likumā “Par pašvaldībām” noteiktā kārtībā un lēmumu pieņemšanā nav iespējama, skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

26. aprīlis bija pēdējā diena, kad Dundagas novada domes deputāti varēja ievēlēt domes vadību. Taču domnieki to pat necentās darīt. Tāpēc ministrs rosināja Dundagas novada domes atlaišanu. Ministrs uzskata, ka deputāti klaji ignorē gan likumu, gan arī iedzīvotāju intereses.

No 2021. gada 28. janvāra ir notikušas 13 domes sēdes, no kurām tikai vienā lemts jautājums par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu, tā Dundagas novada dome demonstrējusi apzinātu nevēlēšanos ievēlēt domes priekšsēdētāju un viņa vietnieku, norādīja VARAM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti