Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Inčukalna 48. Dziesmu diena

Dienas ziņas

Viduslaiku festivālā iepazīst unikālus mūzikas instrumentus

Valcēnieši PET pudeles nodod Igaunijā

Valcēnieši plastmasas pudeles nodod Igaunijā – 10 centi par katru

Kamēr Latvijā lēmums par PET pudeļu un citu dzērienu iepakojumu depozītu sistēmu aizvien tiek atlikts, savas priekšrocības ir Igaunijas pierobežas iedzīvotājiem. Valcēnieši uz kaimiņpilsētu Valgu Igaunijā ik dienu dodas ne vien, lai iegādātos daudzas lētākas preces, bet arī lai nodotu iztukšoto dzērienu iepakojumus. Pārsvarā tās ir plastmasas pudeles, un par katru var atgūt 10 centus.        

Valcēnietis Ilvars Rullis uz Valgu šoreiz atved vienu nelielu maisu tukšo plastmasas pudeļu, bet, tā kā dzīvo privātmājā un ir šķūnis, lai nebūtu pārāk bieži jābraukā, parasti mēdz sakrāt daudz vairāk. Ir bijis, kad vienā PET pudeļu nodošanas reizē nopelna pat 10 līdz 20 eiro. Pārsvarā dzērieni iegādāti Valkas veikalos, un laika gaitā jau arī pierasts, tieši kādus iepakojumus izvēlēties, jo ne visus automāts ņem pretī jeb atpazīst.

“Visām, kurām ir simboli virsū, tās ņem. Principā, kad Latvijā pērkam minerālūdeni vai limonādi, tad vienmēr paskatāmies, vai ir tas burtiņš virsū,” atzīst Ilvars Rullis.

Šoreiz par nelielo maisu tukšo PET pudeļu, kurā, kā saskaita automāts, to bija 10, tas arī precīzi izrēķina naudas summu  - vienu eiro - un izdrukā čeku. Pēc tam turpat veikalā kasē to apmaina pret naudu. Kopš ģimene izmanto jau pirms daudziem gadiem Igaunijā ieviesto depozīta sistēmu, vairs pat prātā nenākot doma šāda veida tukšo taru izmest atkritumos.

Tā arī daudzi citi valcēnieši to šķiro cītīgāk. Citi savukārt iemanījušies atsevišķus dzērienus pirkt Igaunijā, kur tie ir lētāki nekā Latvijā, lai arī tiem ir pierēķināti atgūstamie 10 centi.

“Pērkam, piemēram, ūdeni par 19 centiem, bet ir 10 centi par pudeli. Tad pudeli atnes atpakaļ un atgūsti tos 10 centus,” saka valcēniete Žanna Podbrezska.

Valcēnieši uzskata, ka dzērienu iepakojumu depozītu sistēmu vajadzētu ieviest arī Latvijā. Dzirdēts un redzēts, ka ar tukšo PET pudeļu maisiem brauc cilvēki pat no citām vietām.

Tas gan rada lielus zaudējumus Igaunijas ekonomikai un ik pa laikam arī pavīd runas, ka tiekot domāts par kādu ierobežojumu ieviešanu.

Arī Vācijā dzīvojošais igaunis Kristians uzskata, depozītu sistēmai būtu jābūt visās valstīs.

“Vācijā par plastmasas pudeli atmaksā 25 centus, par stikla 8 – 10 centus. Ja tukšās pudeles izmet laukā, tad no tā nopelna kāds cits. Bet vēl jau tas, ka arī pudeles nemētājas pa zemi,” saka Kristians.

Arī valcēnieši norāda, ka pilsēta no plastmasas pudelēm ir kļuvusi tīrāka, bet savu darbu paveicot arī bezpajumtnieki.

Tikmēr Latvija par PET pudeļu depozītsistēmas ieviešanu spriedusi gandrīz desmit gadus un arī 10 000 iedzīvotāju Saeimā iesnieguši attiecīgu iniciatīvu, taču jūtams, ka tā varētu negūt deputātu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt