Pusdiena

Pusdiena 27.05.2018

Pusdiena

Degvielas tirgotāji bažīgi par pienākumu pārdot noteiktu apjomu "zaļās" degvielas

Vāks parakstus pret vienreizēju medicīnas instrumentu atkārtotu izmantošanu

Vāks parakstus pret vienreizēju medicīnas instrumentu atkārtotu izmantošanu

Pacientu biedrība "Saknes" tuvāko nedēļu laikā sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sāks vākt parakstus pret vienreizēju medicīnas instrumentu atkārtotu izmantošanu. Tajā pašā laikā Valsts kontrolē nākamgad sola pārbaudīt, cik labi strādā veselības nozares uzraugi.

Pēc nepilniem diviem gadiem Latvijai jāievieš Eiropas regula, izvēloties vienu no diviem ceļiem - vai nu instrumentus pēc stingras kārtības lieto atkal, vai arī tikpat stingri aizliedz. Slimnīcas jau pateikušas, ka grib izmantot atkārtoti. Tādējādi parakstu vākšanas mērķis ir likumdevējam

iesniegt sabiedrības viedokli, ka pretēji slimnīcu uzskatam tā iebilst pret vienreizēju instrumentu daudzkārtēju izmantošanu.

Biedrības vadītājs Juris Beikmanis uzskata, ka tas uzlabos veselības aprūpes kvalitāti, mazinās infekcijas riskus.

Maija vidū raidījumā "Īstenības izteiksme" tika ziņots par satraucošām medicīnas māsu liecībām, ka vienreiz izmantojamus instrumentus slimnīcās izmanto divas un pat četras reizes. Likumi to aizliedz. Bet lieguma pārkāpšanas iemesls esot slimnīcu vēlme ietaupīt, taču tam pretī ir divi būtiski riski – pacients var saņemt cita slimnieka kaites vai arī tikt pie garas ārstēšanās, jo atkārtotai izmantošanai neparedzēti instrumenti mēdz strādāt kļūdaini vai pat saplīst.

Medicīnas māsa Natālija Latvijas Radio stāstīja par gadījumu, kad pacients nesaprot, kāpēc viņam pēc ādas šūšanas, nonākot mājās, sākas asiņošana. "Instrumenti nenostrādāja tik kvalitatīvi, kasete tika izmantota atkārtoti," skaidroja Natālija.

Veselības inspekcija atklāj, ka vienreiz lietojamu instrumentu sterilizācijā pieķērusi tikai vienu slimnīcu. Veselības ministrija ziņo par vairākiem gadījumiem.

Tikmēr Valsts kontrolē neslēpj, ka nemaz īsti nevar izpētīt, cik godīgi strādā slimnīcas. Valsts kontroles padomes locekle Inga Vārava saka, ka, lai to izpētītu, nepieciešamas zināšanas medicīnā, kā arī jābūt piekļuvei pacientu datiem, kas Valsts kontrolei nav.

Pārbaudes tādējādi var veikt tikai veselības nozari uzraugošās instances, piemēram, Veselības inspekcija. Taču Valsts kontrole laika gaitā ir sapratusi, ka šajā jomā ir virkne problēmu. Tādēļ nākamgad izrevidēs, cik labi strādā paši nozares uzraugi.

Valsts kontrole izvērtēs Nacionālā veselības dienesta, Zāļu valsts aģentūras, kā arī Veselības inspekcijas darbu. Tiks pētīts, kā notiek veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju atlase, kāds ir nozares resursu izmantojums un sniegto pakalpojumu kvalitāte, skaidroja Vārava.

Anonīms slimnīcas darbinieks video parāda, ka sterilizēts medicīnas instruments nav pienācīgi notīrīts:

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti