Vakcinētāji pret Covid-19 norāda uz pārāk bargiem sodiem kļūdu dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vakcinētāji pret Covid-19 par dažādiem pārkāpumiem saņem, viņuprāt, nesamērīgus sodus – līdz pat 5000 eiro par epizodi. Pārkāpumi ir dažādi, taču visbiežākais kļūdaini nolasīts cilvēka vecums un vakcīna ievadīta pārāk ātri vai arī iepotēta nepareizā ražotāja deva. Medicīnas iestādēs apgalvo, ka kaitējums neviena veselībai nav nodarīts, taču sodi ir tik bargi, ka tas ietekmē turpmāko vakcinācijas procesu, vēstīja Latvijas Radio.

Vakcinētāji pret Covid-19 neapmierināti ar pārāk bargiem sodiem dažādu pārkāpumu dēļ
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jau vairākas dienas Latvijā uzsākta arī bērnu potēšana. Medicīnas iestādēm un ārstiem ar šī procesa uzsākšanu nesokas pārāk raiti, tāpēc lielai daļai vecāku nākas uzgaidīt. Turklāt ir ārstniecības iestādes, kurās šo procesu uzsākt baidās, piemēram, "Veselības centrā 4". Izrādās, šī iestāde saņēmusi vairākus sodus par pārkāpumiem vakcinācijas procesā. Tie ir saistīti ar pusaudžu vakcināciju, piemēram, pēc vecāku lūguma iepotēta ražotāja "Janssen" vakcīna, nevis "Pfizer", vai vakcinācija uzsākta nedaudz pirms attiecīgā vecuma sasniegšanas.

Vadītājs Māris Rēvalds kļūdas atzīst, taču uzskata, ka sodi ir pārāk lieli.

"Šie sodi ir salīdzinoši bargi. Tādi, kādus mēs līdz šim neesam redzējuši pat tad, kad pacientam ir nodarīts kaitējums. Un šeit es gribētu uzsvērt – nav bijis neviens gadījums, kad pacienti vai viņu vecāki būtu sūdzējušies, ka viņiem būtu kādi veselības traucējumi bijuši. Nekas nav noticis, kaitējums nav izdarīts. Bet kļūda ir. Par šo kļūdaino darbību ir piemēroti vieglākos gadījumos brīdinājumi, bet arī sodi līdz 5000 eiro, kurus apelācijas kārtībā ir izdevies samazināt uz 3000–3500 eiro," pastāstīja Rēvalds.

Ar darbiniekiem, kuri pārkāpumus izdarījuši, darba attiecības pārtrauktas. Centrā cenšas iespējamās kļūdas novērst arī citādi, piemēram, pusaudžu vakcinācijas anketas izsniedzot citā krāsā nekā pārējās, taču cilvēciskas kļūdas tāpat sanāk pieļaut, skaidroja Rēvalds. Cilvēki, kuru vakcinācijā pieļautas kļūdas, par to nav sūdzējušies. Šos gadījumus parasti atklāj Veselības inspekcija.

"Veselības centrs 4" nav vienīgā sodītā iestāde. Šādus sodus potēšanas procesā saņem daudzi vakcinētāji. Arī "Veselības centru apvienībā" (VCA), kur bargākais saņemtais sods ir 5000 eiro, proti, maksimālais sods par vienu epizodi. Pārkāpumi – līdzīgi kā "Veselības centrā 4", pastāstīja pārstāve Līga Ribkinska.

"Sodi ir bargi šajā gadījumā. Piemērotas bargas sankcijas situācijā, kad ir milzu pārslodze, milzīgs apjoms, ārkārtīgi mainīga situācija un daudz nezināmā. Tas nenozīmē, ka pret jebkuriem pārkāpumiem ir jāvēršas, un kļūdas risku vadība ir šobrīd vajadzīga īpaši augstā kapacitātē," viņa teica.

VCA atzīst kļūdas un skaidro, ka ir gatavi sadarboties, lai tās turpmāk novērstu. Taču šos sodus uzskata par nesamērīgiem.

Tam nepiekrīt Veselības inspekcijā. Kopumā līdz šim par pārkāpumiem pusaudžu vakcinācijā sodītas 55 ārstniecības iestādes.

Trīs no tām vairāk nekā tikai vienreiz. Kopējais uzliktais sodu apmērs ir 72 000 eiro, skaidroja Veselības inspekcijas Farmācijas departamenta vadītājs Rihards Burmistris. Maksimālie sodi uzlikti vien atkārtota pārkāpuma gadījumā.

Burmistris teica: "Tas ir tiešām būtisks pārkāpums, jo konkrētās vakcīnas, kas ir "Janssen" vakcīnas, nav paredzētas vakcinēt pusaudžiem vecumā līdz 18 gadiem. To arī pats ražotājs nav pētījis, vai šādas vakcīnas drīkst vakcinēt konkrētajiem [cilvēkiem], tās ir testētas tieši no 18 gadu vecuma. Tieši tāpēc nebija pamata pakļauties vecāka vai pusaudža prasībai šādu vakcīnu vakcinēt. Lai arī tā ir bijusi kļūda, šī kļūda ir svarīga un nopietna."

No pašiem pusaudžiem vai viņu vecākiem pārsvarā sūdzības par šo kļūdu saņemtas nav, skaidroja inspekcijā. Pamatā šos pārkāpumus atklāja, pārbaudot ārstniecību iestāžu ievadītos datus par vakcināciju.

Asociētā profesore: Sodi ir pārāk lieli

Asociētā profesore: Sodi ir pārāk lieli
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Medicīnas iestādēm par salīdzinoši nelieliem pārkāpumiem uzliktie sodi ir pārāk lieli, Latvijas Radio skaidroja Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Solvita Olsena. Vienlaikus Veselības ministrija un Imunizācijas valsts padome par savām būtiskajām kļūdām vakcinācijas procesa organizācijā sodus nesaņem, viņa uzsvēra.

"Protams, jāvērtē potenciālais kaitējums, ko vakcinētāja pārkāpums ir nodarījis," viņa uzsvēra.

Olsena arī sacīja, ka darot kļūdas būs, taču mēs nevaram pārvērst procesu, ka tie, kas dara, kļūdas dēļ atsakās to darīt.

"Nesamērīgi lielu sodu piemērošana ir vairāk kaitīga, nekā kaut ko palīdz," viņa sacīja.

Vienlaikus asociētā profesore norādīja, ka sodīšana, jo pacientam trūcis dažu mēnešu līdz attiecīgajam vecumam, nav pareiza.

"Mums nepastāv pamatota izpratne par to, kas ir kļūda, kas ir pārkāpums. Veselības inspekcijai nav sapratnes par to, kā ievāc pierādījumus par pārkāpumiem un kā tos vērtē, tāpēc mums ļoti bieži gadījumos, kad nodarītais ir salīdzinoši mazietekmīgs, izdarītāji tiek bargi sodīti, bet gadījumos, kad nodarītais ir būtisks – viņus nesoda. Tā ir vājā vieta veselības aprūpes organizācijā jau ilgu laiku," teica Olsena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti