Panorāma

Sāks potēt iedzīvotājus ar hroniskām saslimšanām

Panorāma

Eiropas komisārs: Latvija ir spējīga ražot vakcīnas

Pacienti ar hroniskām kaitēm gaida savu poti

Vakcīnas pret Covid-19 sāks saņemt arī pacienti ar retajām slimībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vakcīnas pret Covid-19 sāks saņemt arī pacienti ar retajām slimībām, viņiem nosūtījumu uz vakcināciju varēs noformēt ģimenes ārsts. Arī pacienti ar transplantētām nierēm vai nieru mazspēju, kuri nav nevienā valsts reģistrā, nedomā, ka būs grūtības saņemt nosūtījumu uz potēšanos.

ĪSUMĀ:

  • Vakcīnas pret Covid-19 sāks saņemt arī pacienti ar retajām slimībām.
  • Viņiem nosūtījumu uz vakcināciju varēs noformēt ģimenes ārsts.
  • Latvijā līdz šim diagnosticētas vairāk nekā 1200 retās slimības.
  • Nosūtījumus saņems arī pacienti ar transplantētām nierēm vai nieru mazspēju.

Pacienti ar transplantētām nierēm vai nieru mazspēju nevienā no valsts hronisko slimību reģistriem nav atrodami, bet viņu skaits mērāms ap tūkstoti. Risks slimot smagi vai nomirt ir liels, norādīja Latvijas Nieru slimnieku asociācijas valdes priekšsēdētāja Jolanta Kaša.

Viņa ir pārliecināta, ka vajadzīgā nosūtījuma sagādāšana neradīs grūtības.

“Mēs, visi nieru pacienti, mēs esam uzskaitē ''Stradiņos''. Mums ir reizi trīs mēnešos jāiet uz pārbaudēm. Jānodod analīzes, līdz ar to visa informācija par mums ir zināma. Tas ir faktiski dzīvesveids uz visu atlikušo dzīvi. Ar to ir jāsadzīvo. Tāpat kā ar cukura diabētu, tāpat arī mums,” stāstīja Kaša.

Latvijā tāpat līdz šim diagnosticētas vairāk nekā 1200 retās slimības.

Tās visas savā būtībā ir nopietnas hroniskās kaites. Bet ierakstīt katru no šīm diagnozēm prioritāro grupu reģistrā nevar.

Reto slimību pacienti pie vakcīnām tomēr tiks kopā ar citām hronisko pacientu grupām. Šādu vienošanos pēc sarunām izdevies panākt.

“Mēs ilgi skaidrojām Vakcinācijas birojam, kāpēc un kā tieši to vajadzētu izdarīt, un esam priecīgi, ka ir iekļauts tāds punkts, kurš atļauj ārstiem izvērtēt pacienta stāvokli un veikt nosūtījumu uz vakcināciju. Tas ļoti atbrīvos iespējas pacientiem ar retām slimībām saņemt vakcināciju, jo daudzi no mums to gaida jau no pirmās dienas,” sacīja Latvijas Reto slimību alianses valdes priekšsēdētāja Baiba Ziemele.

Kad hronisko slimību pacienti tiks pie savām vakcīnām? Atkarīgs no vakcīnu pieejamības un tā, kā veidosies pacientu pieraksts. Nedēļas sākumā daudzviet vēl gara rinda ar senioriem, kas paguvuši pieteikties iepriekš.

“Uz nedēļas otro pusi mums ir pieejamas arī devas, ko mēs varam izmantot nākamajai prioritārajai grupai. Runājot par savu praksi, ar ceturtdienu mēs varam reāli nodrošināt vakcināciju mūsu iedzīvotājiem un pacientiem ar hroniskām saslimšanām,” stāstīja ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

Pēc Veselības ministrijas aplēsēm Latvijā kopumā ir 166 000 hronisko slimnieku, bet vakcīnām līdz šim pieteikušies vien ap 14%.  

KONTEKSTS:

Hronisko slimnieku vakcinācijai pret Covid-19 pašlaik sāk veidot pierakstu, bet no otrdienas, 23. marta, Latvijā sāks vakcinēt šīs prioritārās grupas iedzīvotājus.

Šajā prioritārā grupā ietilpst iedzīvotāji ar šādām saslimšanām: ļaundabīgi audzēji, hroniskas elpošanas ceļu slimības, hroniskas sirds asinsvadu sistēmas slimības, hroniskas nieru slimības, hroniskas aknu slimības, hroniskas nervu sistēmas slimības, cukura diabēts, imūnsupresija, smagas psihiskas slimības, aptaukošanās. Par riskantu tiek uzskatīts ķermeņa masas indekss virs 30. Vienkāršoti runājot – vīrietim svars tuvojas 100 kilogramiem, sievietei – 90 kilogramiem.

Ja pacientam nav skaidrs, vai viņa slimība ir hroniska, to iespējams uzzināt sava ģimenes ārsta praksē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti