Dienas ziņas

"Metalurga" krāsni pārdod Turcijas uzņēmumam

Dienas ziņas

Attālināti iepazīstina ar zinātnes sasniegumiem

Īsteno pirmo izbraukuma vakcināciju ar mobilo telti

Vakcināciju pret Covid-19 mobilajā teltī piektdien izmēģina Višķu pagastā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vietās, kur procentuāli salīdzinoši ar pārējo Latviju ir viszemākā vakcinācijas aptvere, kopš šodienas īstenota izbraukuma vakcinācija pret Covid-19 ar divām mobilajām teltīm. Pirmā no tām darbojās Daugavpils novada Višķu pagastā. Šādus izbraukumus iecerēts turpināt, jo saņemto vakcīnu apjoms aug, sabiedrība novērtē iespēju vakcinēties tuvāk dzīvesvietai. 

ĪSUMĀ: 

  • Daugavpils novada Višķu pagastā vakcīnas paredzētas 150 cilvēkiem, no tiem lielākā daļa – seniori. 
  • Vakcinācijas process mobilajā teltī notiek tieši tāpat kā plašāka mēroga centros. 
  • Latgales reģionā aizvien ir viszemākā vakcinācijas aptvere – nedaudz virs 7%.
  • Izbraukuma vakcinācija notiks arī 1. maijā Daugavpilī, 8. maijā Rēzeknes novada Maltā, vēlāk arī citās Latgales vietās.  

Pagalmā pie Špoģu vidusskolas izvietota mobilā telts, kurā divās plūsmās visas dienas garumā vakcīnas saņēma Daugavpils novada iedzīvotāji. Te vakcinācijas aptvere ir viena no zemākajām Latvijā – vien ap 7%, tāpēc pirmo šāda veida izbraukumu sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nolemts organizēt tieši šeit.

Piektdien veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) paziņoja, ka iedzīvotāji ārpus prioritārajām grupām, kuri jau februārī pieteicās vakcinācijai pret Covid-19, tagad var pierakstīties uz vakcināciju. Viņš norādīja, ka arī turpmāk tiks radīti veidi, kā panākt strauju ievainojamāko grupu vakcināciju, piemēram, senioriem vakcinācijas centros ieviesīs "brīvo stundu".

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas komunikācijas konsultante Agnese Strazda norādīja: “Galvenais mērķis šajās mobilajās teltīs, mobilajos izbraukumos ir tiešām maksimāli rūpēties par konkrētā pagasta, konkrētā ciema iedzīvotājiem. Mēs fokusējamies, ka mobilās brigādes ar teltīm brauc uz tām vietām, kur šī vakcinācijas aptvere ir mazāka no konkrētajā vietā esošajiem iedzīvotājiem. Vakcināciju veicam brīvā dabā, brīvā vietā, teritorijā, bet šī telts nodrošina tādu vēja, sniega, lietus aizturēšanu.”

Tikmēr Zemessardzes komandieris Anatolijs Derjugins skaidroja: “Šī ir militārā telts, kura ir domāta karavīru izmitināšanai lauka apstākļos, bet šoreiz mēs viņu pielāgojām arī vakcinācijas centra vajadzībām. Mūsu uzdevums ir sniegt atbalstu vakcinācijas centram ar personālu un tad, ar ko nodarbojas zemessargi, tā ir vakcinējamo plūsmas regulēšana un arī sabiedriskās kārtības nodrošināšana.”

Vakcinācijas process mobilajā teltī notiek tieši tāpat kā plašāka mēroga centros. Par pirmās darbības dienas secinājumiem speciālistiem vēl ir grūti spriest, būtisku starpgadījumu nav bijis.

“Viss notiek tā, kā bija plānots, cilvēkiem dažreiz vajag atgādināt, protams, par distances ievērošanu. Bet kopumā cilvēki uzreiz arī reaģē un tad ievēro to distanci. Un plūsma arī notiek diezgan raiti. Mēs gūstam arī pieredzi, šoreiz mums tas pasākums izvērtās ar to, ka mobilais centrs izvērsts konkrēti manā bataljonā pirmo reizi. Iepriekš mums bija pieredze tāda, ka vakcinācija notika iekšā telpās. Šoreiz ārā,” atzīmēja Derjugins. 

Savukārt Vakcinācijas projekta biroja pārstāve atzina, ka nākamie izbraukuma vakcinācijas punkti vēl tiks izvērtēti: “Mēs noteikti izvērtēsim, kāda bija šī atdeve, un nākošajā nedēļā jau varēsim skatīties, kas ir šie nākamie punkti, kur mēs izmantojam mobilās teltis, lai maksimāli daudz nodrošinātu vakcināciju tajos punktos, kur līdz šim redzam, ka aktivitāte ir bijusi mazāka.”

Latgales reģionā aizvien ir viszemākā vakcinācijas aptvere – nedaudz virs 7%. Vakcinācijas projekta nodaļā skaidroja, ka tam ir vairāki iemesli, to vidū zemākas iedzīvotāju mobilitātes iespējas un citi.

“Mums jārēķinās arī ar dažādiem priekšstatiem par vakcināciju, kas ir izveidojušies iedzīvotājiem, teiksim, blakus esošās informācijas telpas kontekstā. Vēlme pēc konkrētas vakcīnas saņemšanas, kas varbūt ir ļoti tāds emocionāls aspekts un nav pamatots datos un mūsu imunologu un ārstu vērtējumā. (..) Rūpes par satura nodošanu visiem novadiem, visām teritorijām ir vienādas,” atklāja Strazda.

Sākot ar 3. maiju, iepriekš izvēlētā vietā un laikā saņemt vakcīnu varēs visi Latvijas iedzīvotāji. Par vakcinācijas procesu uzrunātie Višķu pagasta iedzīvotāji pārdomās dalīties negrib, intervijai piekrita tikai viens cilvēks no blakus ciema.

Dubnas pagasta iedzīvotājs Aivars sacīja: “Ja ir iespēja, vajag izmantot to, citādi pēc tam uz Daugavpili braukt vai vēl kaut kur meklēt, bet te – tepat vien uz vietas. Ļoti jauki. (..) Tagad beidzot jau visi varēs arī pieteikties. – Tas labi, labi. Vakcinēties vajag. Savādāk tā, man trīs meitas un divas pārslimojušas kovidu, Daugavpilī dzīvo. Labi, ka es nesaslimu, bet man pāri 60 jau, tad vajag kaut ko domāt.”

Pavisam šajā reizē mobilajā teltī bija paredzēts vakcinēt līdz 150 cilvēkiem, no tiem lielākā daļa – seniori. 

Izbraukuma vakcinācija ar mobilajām teltīm notiks arī sestdien, 1. maijā, Daugavpilī, 8. maijā Rēzeknes novada Maltā, vēlāk arī citās Latgales vietās. 

KONTEKSTS:

No 1. līdz 4. maijam paredzēta vakcinācija 16 liela mēroga vakcinācijas centros, un vakcīnai varēs pieteikties vietnē manavakcina.lv. Kopā vietnē iekļauti vairāk nekā 10 000 vakcinācijas laiku no 1. līdz 4. maijam.  No 3. maija uz vakcīnas saņemšanu šajos centros varēs pieteikties jebkurš.

Organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā bija plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas.  Līdz šim bija pieņemti lēmumi atvērt 6 no 8 prioritārajām grupām.

Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti