Vakcinācijas loterijas likumprojekta skatīšanu izslēdz no Saeimas darba kārtības

Saeima trešdien, 4. augustā, ārkārtas sēdē izslēdza no darba kārtības Vakcinācijas loterijas likuma skatīšanu parlamentā.

Par izslēgšanu nobalsoja 59 deputāti, bet pret bija 28 parlamentārieši.

Likumprojekta skatīšana izslēgta pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputātu ierosinājuma. To, ka JKP Saeimas frakcija neatbalstīs vakcinācijas pret Covid-19 loterijas rīkošanu, partijas pārstāvji pavēstīja dienu iepriekš, 3. augustā.

Trešdienas rītā Saeimas deputāts Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"(JV)) TV3 raidījumā "900 sekundes" norādīja - JV gatava iepauzēt ar vakcinācijas loterijas rīkošanu.

Viņš norādīja, ka jautājums, visticamāk, tiks izrunāts pirmdien, 9. augustā, gaidāmajā koalīcijas sanāksmē, kad likumprojekta sagatavotājiem varēs uzdot tiešus jautājumus.

Saeima vēl nesāk skatīt loterijas pret Covid-19 likumprojektu
00:00 / 01:03
Lejuplādēt

Deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) pamatoja, ka ir pārāk uzpūstas loterijas pieteikumā minētās izmaksas un daudz citu neskaidru jautājumu, ko ar koalīcijas pārstāvjiem varētu pārrunāt nākamnedēļ.

Feldmans debatēs izteicās: "Skaidrs, ka arī citās valstīs ir izmēģinātas loterijas kā mārketinga instrumentus vakcinācijas popularizēšanai, taču tās nav pierādījušas savu efektivitāti. Turklāt mēs šeit atrodamies Krievijas dezinformācijas kampaņas teritorijā. Turklāt lielā daļā sabiedrības ir tradicionāla vēlme nevakcinēties. Šo personisko pārliecību, kur nu vēl dezinformācijas ietekmē iegūto, loterija pati par sevi nevar atrisināt."

Savukārt deputāts Ivars Zariņš ("Saskaņa") norādīja, ka pareizāk būtu Covid-19 loterijas likumprojektu šodien noraidīt, nevis atlikt tā skatīšanu.

Bet Zariņš norādīja: "Iztrūkst vispār jebkādas sajēgas par to, ka šīs loterijas citās valstīs veidoja citā vakcinācijas procesa posmā, kad tās tādējādi popularizēja kā jaunu produktu uzreiz pēc laišanas klajā. Tad loterija radīja interesi par šo jaunu produktu. Savukārt Latvijā šajā laikā rīkot šādu loteriju ir bezjēdzīgi, jo tā ir pavisam cita motivācija, kāpēc cilvēki šeit nepiesakās uz vakcināciju."

Pret vakcinācijas loteriju kategoriski izteicās arī Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), aicinot pārtraukt "nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu neefektīvām reklāmas kampaņām un naudu novirzīt Latvijas veselības aprūpes stiprināšanai".

Vajadzētu 1,2 miljonus eiro

Ministru kabineta atbalstītais Vakcinācijas loterijas likumprojekts paredzēja rīkot naudas balvu izlozes pret Covid-19 potētajiem iedzīvotājiem - kopumā 720 000 eiro vērtībā.

Kopumā vakcinācijas loterijai no budžeta vajadzētu 1,218 miljonus eiro, no kuriem organizatoriskajām izmaksām plānoti 498 000 eiro.

Valdība ieplānoja, ka loterijā varēs piedalīties jebkurš vakcinētais. Mērķis ir iedrošināt vakcinēties pret Covid-19 tos cilvēkus, kas to vēl nav izdarījuši.

Loterija notiktu ik nedēļu, kad varētu laimēt dažus lielākus un daudzus mazākus laimestus. Savukārt ik mēnesi plānots izlozēt īpaši lielu laimestu.

Ik nedēļu varētu laimēt no 100 līdz vairākiem tūkstošiem eiro. Loterijas noslēgumā rudenī galvenā balva varētu būt līdz pat 100 000 eiro.

Vēl vakcinēšanas pret Covid-19 veicināšanai valdība plānoja stimulus ģimenes ārstiem, lai viņi varētu uzrunāt seniorus vakcinēties pret koronavīrusu. Tāpat vakcinācijas pret Covid-19 veicināšanā plānots iesaistīt nevalstiskās organizācijas. Plānots īstenot arī vērienīgu informēšanas kampaņu ar dažādu mediju iesaisti.

Dalība un laimesti

Lai piedalītos vakcinācijas loterijā, iedzīvotājiem nebūtu īpaši jāpiesakās, jo izmantos datubāzēs esošo informāciju par vakcinētajiem. Izlozē piedalītos arī tie, kuri tikai sākuši vakcinācijas kursu un divas diennaktis pirms kārtējās izlozes būs saņēmuši vienu no divām potēm pret Covid-19 un arī Covid-19 pēdējos sešos mēnešos pārslimojušie, kuriem pietiekamu aizsardzību veido viena vakcīnas deva. No dalības loterijā varēs arī atteikties, par to informējot Nacionālo veselības dienestu.

Vakcinācijas loteriju plānoja organizēt nedēļas izložu un noslēguma izlozes veidā, un bija paredzēti vairāku veidu laimesti.

Nedēļas izlozē katru nedēļu tiktu izlozēti pieci dalībnieki: pa vienam no katra reģiona atbilstoši dalībnieka deklarētajai dzīvesvietai. Viņu starpā pēc nejaušības principa tiktu izlozēti pieci naudas laimesti – divi pa 2500 eiro, divi pa 5000 eiro un viens 10 000 eiro vērtībā. Izloze paredzēta televīzijas programmā, kurā laimētājam ir jāpiedalās.

Papildus katru nedēļu tiktu izlozētas 150 naudas balvas – katra 100 eiro vērtībā.

Vakcinācijas loterijas likums papildu balvas paredz senioriem.

Proti, katru nedēļu izlozētu piecus dalībniekus, kuri līdz vakcinācijas brīdim ir sasnieguši pilnus 60 gadus, kuri katrs saņem naudas laimestu 1000 eiro vērtībā. Šie seniori tiks izlozēti pa vienam no katra reģiona atbilstoši dalībnieka deklarētajai dzīvesvietai.

Loterijas noslēgumā plānota lielā laimesta izloze, kurā tiek izlozēti pieci dalībnieki, kuru starpā tiek izlozēti pieci naudas laimesti: divi pa 15 000 eiro, divi pa 25 000 eiro un vienas laimests 100 000 eiro vērtībā. Šī izloze notiks televīzijas programmā, kurā laimētājam ir jāpiedalās.

Cilvēki, kuri būtu vinnējuši iknedēļas izlozēs, turpmākajās iknedēļas izlozēs nepiedalīsies, bet varētu pretendēt uz lielo laimestu. Laimestus neapliktu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti