Sadaļas Sadaļas

Vakcinācijas birojs atbild uz LSM lietotāju jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19

Vakcinācijas birojs atbild uz portāla LSM.lv lietotāju jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19, kas ir uzdoti  sociālajos tīklos.

1. Redzēju vakar ''Facebook'', ka meklēja brīvprātīgos, lai praksēm saliktu sarakstus. Vai vēl kaut kur ir vajadzīgi brīvprātīgie? Vai tiks aicināti iesaistīties brīvprātīgie? 

Vakcinācijas process nav vienas iestādes vai vienas nelielas komandas process. Lai veiksmīgi noritētu vakcinācija, procesā iesaistīti gan procesa organizētāji, vairākas veselības jomas iestādes, gan arī vakcinācijas veicēji – gan ģimenes ārsti, gan arī ārstniecības iestādes. Katrs vakcinācijas procesa dalībnieks atbild par to, kādus resursus piesaistīt darba izpildei. Ja ģimenes ārstam ir nepieciešams kāds atbalsts, tas to noteikti var meklēt. Šobrīd brīvprātīgie ir pievienojušies arī vakcinācijas projekta komandai, lai palīdzētu ar informatīvo materiālu izplatīšanai un informatīvo pasākumu organizēšanai.

Līdz ar to ikviens, kas šajā vīrusa izplatības laikā ir gatavs nākt palīdzēt, – tas ir apsveicami. Kas attiecas uz vakcinācijas veikšanu, vakcinācijas veicēji, kas ieguvuši tiesības veikt vakcināciju pa visu Latviju plānotajos liela mēroga vakcinācijas centros, vērtēs savus esošos resursus un varēs piesaistīt papildu personālu. Tāpat, ņemot vērā pašvaldību iesaisti vakcinācijas vietu noteikšanā, pašvaldības noteikti var aicināt brīvprātīgos darbiem, kas saistīti ar telpu sagatavošanu. Bet tā ir katra procesa sastāvdaļas brīvprātīga izvēle.

2. Man ir 33 gadi, esmu vesela. Kad beidzot varēšu saņemt vakcīnu? Un kad mana mamma, kurai 65 gadi? Ja mēs abas būsim vakcinētas, drīkstēsim droši satikties?

Šobrīd vakcinācija tiek veikta pēc prioritāro grupu principa. Brīdī, kad Latvijā būs ievērojami lielāks vakcīnu apjoms, tad iedzīvotāji varēs daudz vienkāršāk saņemt savu Covid-19 vakcīnu. Šobrīd ir svarīgi vakcīnas nodrošināt tiem, kuriem saslimšana ar Covid-19 var radīt visnegatīvākās sekas veselībai, kuriem saslimšana ar Covid-19 var atstāt smagas sekas un kuriem saslimšanas gaita var būt smaga un veicināt citu, jau esošu saslimšanu, pastiprināšanos. Tāpēc vakcinācija uzsākta tieši ar šiem cilvēkiem – gados vecākiem, ar hroniskām saslimšanām. Savukārt ārstniecības iestāžu darbinieki kā pirmie vakcinēti tāpēc, ka tiem ir vistiešākā saskarsme ar slimību. Nākošajā nedēļā tiks uzsākta iedzīvotāju ar hroniskām slimībām apziņošana un virzīšana uz vakcinācijas iestādēm. Aprīlī noteikti tiks uzsākta iedzīvotāju no 60 līdz 70 gadiem vakcinācija, kā arī pirmsskolas un 1.–6.klašu skolotāju vakcinācija, jo aprīlī plānots lielāks vakcīnu apjoms.

3. Kāpēc mana ome laukos ir sapotēta, bet draudzene Rīgā vēl nav? Abas pieteicās pie ģimenes ārsta.

Vakcinācija šobrīd notiek visā Latvijā, ierobežoto vakcīnu dēļ vakcīnu sadale tiek katru nedēļu manuāli veikta, lai nodrošinātu maksimālu reģionālo pārklājumu, kā arī ņemot vērā iedzīvotāju izvēlēto vakcinācijas teritoriju pēc pieteikumiem manavakcina.lv vai pa tālruni 8989. Tāpat arī ģimenes ārstu praksēs saņemtie pieteikumi vakcinēties nosaka vakcīnu sadalījumu. Senioru skaits ģimenes ārstu praksēs ir dažāds – mazā ģimenes ārsta praksē senioru virs 70 gadiem izdodas vakcinēt ātrāk nekā lielākā ģimenes ārstu praksē, kur gaidītāju rinda ir lielāka.

4. Kāpēc vakcinācijas process ir tik haotisks?  Mana vecmāmiņa trīs reizes pieteicās, līdz tika pie potes. Kāda jēga no manavakcina.lv, ja tāpat jāzvana ģimenes ārstam un vēl numuram?  Kā viņi var garantēt, ka masveida vakcinācija noritēs gludāk, ja jau tagad ir haoss? Kāpēc ir norādīts telefons uz kuru zvanīt, BET TUR NEDĒĻĀM ILGI NECEĻ. Ja ir pieteicies, vai ģimenes ārsts nevar pēc kārtas visiem piezvanīt?

Vakcinācijas process nav haotisks, process ir skaidri izstrādāts, bet tā ieviešanu būtiski ietekmē vakcīnu pieejamība.

Vakcinācijas veicējs iedzīvotājiem tiek piemērots pēc šādiem principiem:

Šobrīd uzaicinājumu vakcinēties pie sava ģimenes ārsta cilvēks saņem tikai tajos gadījumos, ja, piesakoties manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, izvēlējies teritoriju, kas sakrīt ar viņa ģimenes ārsta prakses vietu, piemēram, izvēlējies vakcinēties Ogrē un arī ģimenes ārsts praktizē Ogrē. Šeit svarīgi, ka ģimenes ārsts noslēdzis līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par vakcinācijas veikšanu. Tātad ģimenes ārsts vakcinē, pats izvēlējies vakcinēties Ogrē, un arī ģimenes ārsts atrodas Ogrē.

Ja šis nosacījums neizpildās, Veselības ministrija kopā ar NVD iedzīvotājam piešķir kādu citu vakcinācijas iestādi, lai iedzīvotāji varētu saņem savu vakcīnu. Vakcinācijas iestāde tiek piemeklēta maksimāli tuvu izvēlētajai teritorijai. Ja persona izvēlas vakcinēties Ogrē, bet ģimenes ārsts neveic vakcināciju, tad tiek piemeklēta tuvākā vieta Ogrei. Jāņem vērā, ka katrā pilsētā ir noteikts ārstniecības iestāžu skaits, kas nodrošina vakcināciju. Ja pieprasījums Ogrē vakcinēties ir liels un esošo iestāžu jaudas jau ir izmantotas tajā brīdī, pēc nejaušības principa iedzīvotājiem var tikt iedalīta kāda no tuvākajās pilsētās esošajām vakcinācijas iestādēm, lai nav ilgi jāgaida rindā.

Aprīļa otrajā pusē darbu uzsāks vienotā vakcinācijas sistēma, kura nodrošinās daudz elastīgāku iespēju izvēlēties vakcinācijas vietu un laiku.

Šobrīd ir būtiski palielinātas bezmaksas tālruņa līnijas 8989 jaudas, līdz ar to telefona zvani tiek pacelti ļoti operatīvi un nav jāgaida.

5. Ja trūkst cilvēku riska grupā, kuri gribētu vakcinēties, vai citiem būs iespēja dabūt vakcīnu ātrāk?

Kopējais cilvēku skaits, kas ir iekļauts dažādās prioritārajās grupās, sasniedz aptuveni 800 000, līdz ar to šobrīd tiek nodrošināta vakcinācija tieši tādā tempā, kā Latvijā ienāk vakcīnas. Nekas netiek gaidīts, ja vien nerodas tādi apstākļi, kas liek uz laiku pārtraukt noteiktas vakcīnas izmantošanu. Jau nākošajā nedēļā pakāpeniski tiks uzsākta arī iedzīvotāju ar hroniskām saslimšanām vakcinācija, bet jārēķinās, ka martā vakcīnu piegāde ir ļoti vidēja, lielākais apjoms plānots jau aprīļa sākumā. Tad straujāk varēs virzīties uz priekšu.

6. Vai tiešām šorīt vēl neviens nevakcinē Latvijā “AstraZeneca”, bet gaida  kaut kādu vēstuli, atļauju pēcpusdienā? Kāpēc pusi dienas vēl kavē, kad teorētiski EZA ļauj potēt?

Šodien vakcinācija ar “AstraZeneca” ir atjaunota, ņemot vērā Eiropas Zāļu aģentūras izvērtējumu par konkrētajiem ziņotajiem trombu veidošanos cilvēkiem. Latvijas atbildīgās institūcijas – Slimību profilakses un kontroles centrs, Imunizācijas valsts padome,  Zāļu valsts aģentūra un Veselības inspekcija – ir rekomendējušas atsākt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu Latvijā. Latvijā ir atcelta “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnas vienas sērijas izmantošanas apturēšana (sērijas numurs ir ABV5300), un nu šo sēriju var izmantot vakcinācijā. Eiropas Zāļu aģentūras Zāļu drošuma komiteja (PRAC) izvērtējusi ziņojumus par asins trombu veidošanos cilvēkiem, kuri saņēma “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19, sniedzot secinājumus, informāciju vakcinācijas veicējiem.

7. Cik masu vakcinācijas centru būs Latvijā? Cik vakcīnām jābūt ledusskapjos Latvijā, lai varētu sākt masu vakcināciju?

Latvijā tiek veidoti trīs līmeņu liela mēroga vakcinācijas centri:

  • 1. līmeņa centri: tie atradīsies Rīgā (kopā 8 centri), un to kopējā nedēļas vakcinācijas jauda plānota 80 000 vakcinācijas reizes nedēļā;
  • 2. līmeņa centri: tie atradīsies 9 pilsētās ārpus Rīgas, un to kopējā nedēļas vakcinācijas jauda plānota 40 500 vakcinācijas reizes nedēļā;
  • 3. līmeņa centri: tie atradīsies aptuveni 13 pilsētās ārpus Rīgas, un to kopējā nedēļas vakcinācijas jauda plānota 13 000 vakcinācijas reizes nedēļā.

8. Vai vakcinācijas birojā beidzot panāktas vienošanās par algām jaunajā struktūrā? Vai paredzētas piemaksas algu izlīdzināšanai?

Šobrīd vēl notiek juridisko jautājumu risināšana.

9.  Vai visi ir beidzot saņēmuši vajadzīgās šļirces 11 devas izvilkšanai?

Visi jautājumi tiek operatīvi risināti, lai vakcinācijas process noritētu pēc iespējas ātrāk. Tiek rasti risinājumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt