Sadaļas Sadaļas

Vakcinācijas apturēšanas dēļ Latvijā zaudētas 38 «AstraZeneca» vakcīnas pret Covid-19

Latvijā krājumā ir aptuveni 23 000 “AstraZeneca” vakcīnu, bet šonedēļ, apturot to izmantošanu, zaudētas 38 devas no atvērtajiem flakoniem. Mediķi var atsākt vakcināciju ar “AstraZeneca” piektdien, kad iepazīsies ar jaunāko atbildīgo iestāžu izsūtīto drošības instrukciju.

Vakcinācijas apturēšanas dēļ Latvijā zaudētas 38 «AstraZeneca» vakcīnas pret Covid-19Kristaps Feldmanis

Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens informēja, ka Latvijā ir 23 000 “AstraZeneca” devu, ieskaitot arī iepriekš apturēto sēriju ar numuru ABV5300, kura atzīta par drošu, un šo sēriju var izmantot vakcinācijā.

Piektdien ģimenes ārstiem un citiem vakcinētājiem ir nosūtīta papildu informācija par retiem trombozes gadījumiem, kas iepriekš konstatēti Eiropā pēc “AstraZeneca” vakcīnas saņemšanas, un to simptomiem, par ko arī būs jāinformē pacienti.

Retos gadījumos 7 līdz 14 dienu laikā novērotas trombozes, kuru pazīmes ir asins izplūdumi, galvassāpes, sāpes krūtīs, elpas trūkums. Šādos pacientiem gadījumos jāmeklē mediķu palīdzība, taču šie gadījumi bija ārkārtīgi reti – daži desmiti gadījumi no 20 miljoniem vakcinēto cilvēku, informēja atbildīgo iestāžu pārstāvji.

Eksperti uzsver, ka vakcīna ir droša, nav pierādīta saistība starp trombozes gadījumiem un vakcinēšanu, bet vēl notiek papildu pētījumi.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja profesore Dace Zavadska savukārt noradīja, ka, vakcinējot miljonus, izgaismojas retas slimības un parādības,  tas bija sagaidāms; tas nenozīmē, ka šie notikumi saistīti ar vakcināciju, bet ir skaidrs, ka drošuma uzraudzības sistēma darbojas.

Zāļu valsts aģentūras Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte un Eiropas Zāļu aģentūras Farmakovigilances riska vērtēšanas komitejas Latvijas pārstāve Zane Neikena norādīja, ka ir ziņots par 9 letāliem gadījumiem pārsvarā sievietēm vecumā līdz 50 gadiem.

Tagad tiek pētīts, vai ir kāds vienojošais riska faktors, vai bija blakus saslimšanas, vai lietoti kādi medikamenti vai hormonālā kontracepciju. Rezultāti varētu būt zināmi nākamnedēļ.

Latvijā pašlaik ar “AstraZeneca” pārsvarā vakcinē seniorus vecumā virs 70 gadiem, un šajā grupā nav saņemti ziņojumi par šādām problēmām pēc vakcīnas saņemšanas.

Henkuzens informēja, ka papildu materiāli vakcinētājiem izsūtīti līdz pulksten 13.00 un vakcināciju ar “AstraZeneca” var atsākt uzreiz pēc to izlasīšanas.

Zavadska arī uzsvēra, ka pašlaik nav konkrētu indikāciju, kas liktu ieviest kādus ierobežojumus “AstraZeneca” vakcīnas lietošanai, bet ģimenes ārstiem būs rekomendācijas, kam jāpievērš uzmanība cilvēkiem, kas saņem šo vakcīnu.

Neikena piebilda, ka arī Eiropas Zāļu aģentūras rekomendācijas nebūs atsevišķas riska grupas, būs brīdinājumi par simptomiem, nebūs brīdinājuma par riska grupām un faktoriem.

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja, RSU profesore Sandra Lejniece stāstīja, ka šīs trombozes pazīmes ārstiem ir labi zināmas, un arī problēmu gadījumā jebkurā stacionārā to varēs noteikt un ir zināma ārstēšanas taktika. Tiesa, viņa atzina, ka nevienai trombozei nevar garantēt, ka nebūs komplikāciju un tā nebūs dzīvībai bīstama.  

Tikmēr Nacionālais veselības dienests Latvijas Radio informēja, ka pilnīgi visas ģimenes ārstu prakses, kuras veica vakcinēšanu ar “AstraZeneca” vakcīnu pirms tās apturēšanas, to piekritušas turpināt darīt arī pēc vakcinācijas atsākšanas.

Savukārt aktuālākajai informācijai par “AstraZeneca” vakcīnu ģimenes ārstus būtu jau jābūt sasniegušai, tādēļ vakcinācija var turpināties.

KONTEKSTS:

Papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs, Imunizācijas valsts padome, ZVA un Veselības inspekcija pirmdien rekomendēja Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.  ZVA norādīja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības (ES) valstīm par trombemboliju un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ceturtdien paziņoja, ka kompānijas „AstraZeneca” ražotā vakcīna pret Covid-19 ir droša un efektīva, tādēļ eksperti iesaka turpināt tās izmantošanu. Tomēr viņi nevar pilnībā izslēgt saistību starp "AstraZeneca" vakcīnu un ļoti retiem trombu veidošanās gadījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt