Panorāma

Likvidēs Rīgas pilsētas arhitekta biroju un būvvaldi

Panorāma

Maskavā apspriež Kalnu Karabahas miera procesu

Kā Latvijā sokas ar vakcināciju pret Covid-19?

Vakcinācija pret Covid-19 aizvien notiek lēni; vairāk nekā 70% no visiem vakcinētajiem – Rīgā

Kopumā līdz šim Latvijā saņemti vairāk nekā 30 000 devu “Pfizer/BioNTech” vakcīnu pret Covid-19, ar ko pietiktu vairāk nekā 15 000 cilvēku potēšanai. Taču līdz šim ir vakcinēti 6933 cilvēki.

Pirmajā vakcinēšanas dienā sapotēti gandrīz 600 cilvēki, lielāka jauda uzņemta 29. un 30. decembrī, kad sapotēts ap 800 cilvēku dienā, bet tam seko četru dienu klusuma jeb gadu mijas svētku periods, kad vakcinācija nenotika vispār.

Pagājušajā pirmdienā potēšana atsākās ar nepilniem 700 savakcinētiem cilvēkiem dienā, 700 līdz 800 pošu dienā ir vidējais rādītājs aizvien. Mazāk vakcīnu ievadītas aizvadītajās brīvdienās, kad dienā vakcinēti vidēji vien 300 cilvēku.

Šīs bija pirmās brīvdienas, kad vakcinācijas kabineti strādāja arī sestdienā un svētdienā, tiesa, ne visā valstī tie bija atvērti.

Esam vēl ļoti tālu no vakcinācijas stratēģijā izvirzītā mērķa – dienā vakcinēt vairākus desmitus tūkstošus cilvēku, protams, atbilstīgi pieejamo vakcīnu apmēriem.

Analizējot vakcinācijas tempu, iezīmējas, ka pārliecinoši aktīvākās ir universitāšu līmeņa slimnīcas – Rīgas Austrumu slimnīca, Paula Stradiņa slimnīca un Bērnu slimnīca, kurās līdz šim vakcinēti 5029 cilvēki jeb 72,5% no visiem līdz šim vakcinētajiem.

Pārējās slimnīcās jaudas ir stipri mazākas. Tur kopā sapotēti 1904 cilvēki jeb 27,5% no visiem potes saņēmušajiem cilvēkiem.

Rīgā ievadītas kopā 5128 vakcīnas, ieskaitot universitāšu slimnīcas, Rīgas 2. slimnīcu un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu, kur vakcinēto personu skaits gan ir neliels, 40 un 59.

Nav nevienas slimnīcas ārpus Rīgas, kurā būtu vakcinēts kaut vai tūkstoš cilvēku vai kaut cik tuvu tam.

Izskanējis, ka iemesls ir ne vien skaitliski mazāks personāls, bet arī mediķu izteikta nevēlēšanās vakcinēties. Plaši izskanējis ir, piemēram, Daugavpils piemērs, kur vakcinējusies aptuveni piektdaļa ārstu un niecīga daļa cita personāla. Kopā Daugavpils slimnīcā vakcinēti 154 cilvēki. Kā iemesli tikuši minēti bailes un neziņa, informatīvās telpas ietekme Latgalē un dezinformācija.

Rēzeknes slimnīcā vēl mazāks skaits – 70 vakcinēto, maz arī Ogrē – 60, Bauskā – 30.

Lielāks skaits Ziemeļkurzemes, Vidzemes slimnīcā, citur reģionos, un no reģionālajām slimnīcām visaktīvākā ir Liepājas reģionālā slimnīca. Tur līdz svētdienai ievadītas 458 Covid-19 vakcīnas.

Jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) savā pirmajā darba dienā izdeva rīkojumu, ka ļauts vakcinēt visus mediķus. Tas nozīmē, ne tikai slimnīcas personālu un ģimenes ārstus, bet arī zobārstus, vecmātes, māsas un visus citus speciālistus.

Jūrmalas slimnīca vakcināciju sākusi pirmdien.

Līdz šim brīdim, kad beidzot saņemta vakcīna, Jūrmalas slimnīcas vecmāte Iveta Paņina ir gan nodežūrējusi maiņu, gan līguma dzemdībās pieņēmusi mazu meitenīti, gan tikusi galā ar nelielām bailēm.  

“Bija pirms tam neliels satraukums, bet pārgāja. Gribas, lai dzīve būtu labāka,” atzina Iveta Paņina.

“Daudz informācijas ir par to, un ne tikai pozitīvā, bet arī negatīvā. Un mēs jau kā sūkļi vienmēr daudz ko uztveram, bija pārdomas, bet tomēr esam cilvēki ar izglītību un domājam, ko darām,” sacīja vecmāte.

Dzemdību nodaļas darbinieki vakcinējas vieni no pirmajiem.

“Es domāju, ka lielākā daļa ir vienisprātis, ka vajag potēties. Jo tikai tā mēs varam iziet no šīs situācijas. Tā ir vienīgā iespēja!” uzsvēra Jūrmalas slimnīcas Dzemdību nodaļas ārsts Juris Iļjenkovs.

Tieši tāpat vakcinēšanos uztver Intensīvās terapijas nodaļas personāls.

“Mēs ilgi gaidījām un esam priecīgi sagaidīt! Esam vienoti!” sacīja Jūrmalas slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas vadītājs Normunds Aišpurs.

Jūrmalas slimnīcā ir divi vakcinēšanas kabineti un katram kabinetam ir jauda – 200 vakcināciju nedēļā. Pirmdien priekšroka – pašu mediķiem.

“Gaiša diena, tāpat kā sniegs ir Jūrmalā, tā mums ir vakcīnas, un mēs izvēlējāmies ātrāko laiku, piedāvāja 18. vai 11. janvāri, bet esam jau šodien gatavi. Mums ir divi kabineti, viens aktīvs un otrā arī tūlīt sāksim,” stāstīja Jūrmalas slimnīcas Stacionārā bloka vadītājs Oskars Leinerts.

Vakcinācija norit pēc saraksta, un paralēli tiek pierakstīti arī ģimenes ārsti un mediķu grupas no citām iestādēm. Pašu slimnīcā ir 380 darbinieki, un visus varētu sapotēt nepilnās divās dienās. Taču tie mediķi, kuri strādā vēl citās slimnīcās, vakcīnas jau ir saņēmuši, piemēram, Stradiņos.

Vakcīnu piegāde slimnīcā notiek pēc pieprasījuma un, tā kā vakcīnas pēc izņemšanas no mīnus 75 grādu temperatūras var uzglabāt piecas dienas, visai nedēļai nepieciešamais daudzums ir jau saņemts.  

Nacionālā veselības dienesta mājaslapā pašlaik var atrast 36 vakcinācijas kabinetu nosaukumus, atrašanās vietas, darba laikus, tālruņa numurus un pat iespējas pieteikties vakcinācijai elektroniski. Šie 36 vakcinācijas kabineti lielā mērā pārklāj visu valsts teritoriju. Visvairāk to, protams, ir Rīgā un ap galvaspilsētu, bet vairāki kabineti ir arī Kurzemē, Vidzemē, Zemgalē un arī Latgalē. Ārstus aicina pieteikties, jo iespēja saņemt vakcīnu ir jau otrdien.

KONTEKSTS:

Latvija līdz šim saņēmusi trīs Covid-19 vakcīnu kravas – pirmajās divās piegādēs saņemtas 23 400 vakcīnu devas, bet trešajā - vēl 6800 devas. Šīs ir “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās vakcīnas, bet no 11. janvāra Latvijā varētu būt pieejama arī "Moderna" izstrādātā vakcīna, kas apstiprināta izmantošanai Eiropas Savienībā.

“Covid-19: Vakcinācijas stratēģijas ieviešanas plāns” prognozē, ka Latvijas veselības aprūpes sistēmai ir iespējas nedēļas laikā vakcinēt līdz pat 75 tūkstošiem cilvēku. Vakcinācijas plānā kā iespējamā kapacitāte vienā nedēļā valsts un pašvaldību slimnīcās ir ierakstīta divdesmit tūkstoši vakcināciju. Privātos veselības centros – 25 600 vakcināciju, pašvaldību ambulancēs – piectūkstoš, bet ģimenes ārstu praksēs – 25 tūkstoši. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti