Dienas ziņas

Eksperti mudina vakcinēties pret gripu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sociālais uzņēmums Valmierā

Vājdzirdīgu un nedzirdīgu cilvēku apmācība autovadīšanai būs iespējama arī Valmierā

Vājdzirdīgu un nedzirdīgu cilvēku apmācība autovadīšanai turpmāk būs iespējama arī Valmierā. Šāda autoskola līdz šim darbojās tikai Rīgā.

Ceļu satiksmes noteikumu pasniedzējs Raivo Grīnbergs 12 gadu laikā pirmoreiz satiksmes noteikumus māca vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem cilvēkiem. Šī vienlaikus ir arī pirmā šāda grupa Valmierā. Pilsētā ir skola, kur mācās jaunieši ar dzirdes traucējumiem, un šis ir viens no iemesliem, kāpēc te uzsāktas apmācības. Pirmā šāda grupa Rīgā tika izveidota pirms pusotra gada, un no tā brīža autovadītāja apliecību tur ieguvuši jau 40 cilvēki ar dzirdes traucējumiem, vēl daudzi cer to izdarīt tuvākajā laikā. Protams, apmācību vadītājiem šis ir izaicinājums, tāpēc arī šajā nodarbībā palīdz surdotulks.

Autoskolas pasniedzēji ceļu satiksmes noteikumus māca ar žestu un zīmējumu palīdzību. “Tulkam ir mazāks vārdu krājums, līdz ar to man kā pasniedzējam jāizvēlas vārdi, kas ir īsāki un konkrētāki, vairāk jāstrādā ar vizuālo informāciju, uzzīmējot, parādot bildīti. Stundu apjoms ir tāds pats, kā parastiem autovadītājiem. Jāiekļaujas tajās pašās stundās, protams, ja vajadzēs ko papildus, tad varam," atzina ceļu satiksmes noteikumu pasniedzējs Raivo Grīnbergs.

Daži no grupas jau māk vadīt auto, bet lielākajai daļai šādas pieredzes nav. Te braukšanas apmācība tiks uzsākta aptuveni pēc mēneša, kad būs apgūti satiksmes noteikumi. Topošos autovadītājus satiksmē apmācīs Santa Beitāne, autoskolas dibinātāja, vadītāja, instruktore un viss vienā personā. Viņa prot zīmju valodu, apgūst to tieši tāpēc, lai varētu palīdzēt nedzirdīgiem cilvēkiem iemācīties vadīt auto.

"Es uztveru viņus kā savus bērnus, uzņemos par viņiem atbildību. Bieži vien ir bijis tā, ka man zvana no citām autoskolām un saka, ka ir viens vai divi nedzirdīgi cilvēki, ir problēmas ar instruktoru, viņi nevar tikt skaidrībā, nevar paskaidrot, kas ir īsti jādara, ir grūtības, prasa man - vai paņemsiet. Protams, vienmēr visus esmu paņēmusi. Psiholoģiski tas atstāj pēdas, un viņiem ir bail otrreiz uzdrošināties, noteikti, ka paiet kaut kāds laiks," norādīja autoskolas “Mobilizing” direktore un braukšanas instruktore Santa Beitāne.

Autoskolas direktore vēlas dot iespēju apgūt autovadītāja prasmes arī citos reģionos, bet pagaidām nav viegli atrast palīgus. Viņa meklē kādu cilvēku, kurš labi pārvalda zīmju valodu un vēlētos kļūt par braukšanas instruktoru. Santa pieļauj, ka viņa par instruktoru varētu apmācīt kādu nedzirdīgo. Šim cilvēkam jābūt 1. līmeņa augstākajai izglītībai un autovadītājam vismaz trīs gadus. Šāds palīgs ļautu īstenot autovadītāju apmācību daudz intensīvāk un arī ne tikai Rīgā un nu jau Valmierā, bet arī citās pilsētās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt