Vairums pašvaldību pārtraukušas darbu klātienē; dažviet par situāciju trūkstot ziņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Arī ārkārtējās situācijas apstākļos Latvijas pašvaldību darbs turpinās, bet vairums to nodrošina neklātienē, turklāt atliekot būtiskāko lēmumu pieņemšanu. Pašvaldību savienība norāda, ka vietējās varas paļaujas uz valsts institūciju sniegtajām norādēm un padomiem. Tomēr dažviet domnieki bažījas, ka pašvaldības vadība izliekas ārkārtējo situāciju nemanām.

Vairums pašvaldību pārtraukušas darbu klātienē; dažviet trūkstot ziņu
00:00 / 03:57
Lejuplādēt

Kā liecina dienestu apkopotie dati, ar jauno vīrusu pirmie un visvairāk saslimušie ir reģistrēti Rīgā un Pierīgas pašvaldībās.

Uzreiz pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas domi un iestādes apmeklētājiem slēdza Garkalne, kuras pagaidu priekšsēdētājs Guntars Kniksts ("Vienotība") savus iedzīvotājus uzrunāja ar video starpniecību, īpaši atbildīgus aicinot būt tos, kas bērnus turpina vest uz pirmsskolas izglītības iestādēm.

"Tas ir ļoti nopietni. Tas ir vajadzīgs tāpēc, ka tādā veidā, ja tas netiek ievērots, tiek apdraudēti un pakļauti draudiem arī citi bērni, ne tikai bērni, arī pedagogi un bērnudārza darbinieki. Un es gribu uzsvērt, ka informāciju ir lūgums sniegt ļoti precīzi, aizpildot šos apliecinājumus, jo par nepatiesu ziņu sniegšanu šajā gadījumā, kad valstī ir ārkārtas situācijā, ir paredzēta kriminālatbildība, ja tam būs kādas letālas sekas," stāstīja Kniksts.

Garkalnes domes interneta lapā redzamas norādes iedzīvotājiem, arī aktuālā informācija par vīrusa izplatību latviešu un krievu valodā. Mēra pienākumu pildītājs Kniksts pastāstīja, ka iedzīvotāji izturas atbildīgi – vienu bērnudārzu neapmeklējot neviens, otrā ikdienā esot divi bērni. Sarežģītāk esot ar atbraucējiem, no kuriem daļa vispirms apmeklējot veikalus, tikai tad domā par pašizolāciju. Tāpat Kniksts novērojis viltus ziņu izplatību. Viņš norādīja, ka nezina, kā cīnīties ar baumu izplatītājiem, kuri rada paniku sabiedrībā.

Tuvākajā laikā Garkalne plāno sasaukt domes ārkārtas sēdi, lai mainītu pašvaldības nolikumu un turpmāk sēdes varētu notikt attālināti. Domes sēdē varētu ievēlēt arī mēru, kura amats ir vakants kopš "zaļzemnieka" Mārtiņa Gunāra Bauzes-Krastiņa aiziešanas līdz ar Valsts kontroles izgaismotajiem būtiskajiem pārkāpumiem domes darbā un izšķērdību.

Savukārt bezdarbību domei pašreizējā situācijā pārmet Jūrmalas domes opozīcija. Andris Čuda no Nacionālās apvienības ir neizpratnē, kāpēc vēl nav sasaukta Civilās aizsardzības komisijas sēde.

"Nekas tamlīdzīgs nenotiek. Pašvaldības atbildīgas amatpersonas domā, ka labāk ir nogaidīt. Sabiedriskā transporta kustība un higiēna. Par to nekas netiek runāts. Mums ir pašvaldības slimnīca. Uz slimnīcu var bezatbildīgi ierasties inficēti cilvēki un inficēt pārējos. Mums Jūrmalas slimnīcā ir ļoti spēcīga dzemdību nodaļa. Grūtniecēm neizbēgami būs jādodas dzemdēt. Bet vai viņas var justies droši? Vai mēs kā pašvaldība esam parūpējušies par visu iespējamo?" sacīja Čuda.

Arī par izglītības procesu nodrošinājumu pēc skolēnu brīvlaika Jūrmala esot neziņā.

Jūrmalas domē informēja, ka kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas pašvaldība strādā sadarbībā ar pašvaldības iestādēm un dienestiem, sasaucot vairākas sanāksmes, lai noteiktu turpmākās rīcības un darbu. Kā pirmie tika risināti sociālā dienesta jautājumi: Labklājības pārvalde jau 13.marta rītā pēc operatīvas sanāksmes izdeva rīkojumu par sociālā dienesta darbu un pakalpojumu sniegšanas kārtību ārkārtējā situācijā. Jūrmalas pilsētas domē ir notikusi Civilās aizsardzības komisijas sēde. Ir izveidota darba grupa par starpinstitūciju sadarbību ārkārtējās situācijas apstākļos. Tiek risināts jautājums ar SIA “Jūrmalas autobusu satiksme” par piesardzības pasākumiem sabiedriskajā transportā. 

Jūrmalas slimnīca, kā tas šīs nedēļas sākumā tika publicēts gan Jūrmalas slimnīcas, gan pašvaldības mājaslapā, un Jūrmalas pilsētas un Jūrmalas slimnīcas "Facebook" lapā, no 18.marta (lēmums pieņemts 16.martā) atcēlusi visas plānveida operācijas, konsultācijas un izmeklējumus. Pacientu apmeklējumi palātās ir aizliegti. Dzemdību nodaļa no 13.marta pirms došanās uz slimnīcu dzemdību gadījumā vispirms aicina sazināties, zvanot uz tālruni 67512957.

Pedagogi un skolu administrācija Izglītības pārvaldes uzraudzībā kopš 13.marta gatavojas nodrošināt mācību procesu attālināti no 23.marta. Tiek apzināti komunikācijas kanāli ar skolēniem, tiek izstrādāti darba organizācijas principi, lai līdz šīs nedēļas beigām visas skolas varētu izdot rīkojumu par to, kā tieši mācību process tiks organizēts attālināti. 

Šobrīd iedzīvotāju apkalpošana Jūrmalas pilsētas domes apmeklētāju apkalpošanas centros notiek attālināti – pa tālruni un ar e-pasta starpniecību, pie Apmeklētāju apkalpošanas centriem ir izvietotas pasta kastītes, kur iedzīvotāji var ievietot iesniegumus, kas ir sagatavoti papīra formātā. Arī Sociālais dienests iedzīvotāju apkalpošanu nodrošina attālināti – pa tālruni un e-pastā. Lai atvieglotu sociālo pakalpojumu saņemšanu, patlaban iedzīvotājiem, kuriem ir noteikts trūcīgās vai maznodrošinātās ģimenes vai personas statuss, statuss tiek pagarināts automātiski, tāpat iztikas līdzekļu deklarācija tiek pagarināta. Līdz ar to iedzīvotāji var saņemt sociālos pabalstus pamatvajadzību nodrošināšanai. 

Pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis norādīja, ka pašvaldības tagad rūpīgi ieklausās valsts institūciju norādēs. Piemēram, trešdien jau bija videokonference par izglītības lietām, bet šodien organizēta nākamā videokonference par dienestu sadarbību.

"Mēs zinām, ka Valsts policija ar pašvaldības policiju sastrādājas, dodot arī informāciju par to, kā iedzīvotājiem būt un ko ievērot. Ir pašvaldības, kur domju priekšsēdētāji videoierakstos informē savu iedzīvotājus. Ir mājaslapās salikta informācija, kādā veidā pašvaldības strādā, kas notiek administrācijā, kurā vietā iesniegumus iesniegt," skaidroja Kaminskis.

Pašvaldību savienība arī sniedzot norādes domēm, tiklīdz saņemot informāciju no valsts institūcijām.

KONTEKSTS:

Ar mērķi ierobežot infekcijas Covid-19 izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 13. marta līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti