Labrīt

Jaunie aktieri Leļļu teātrī iestudējuši izrādi pēc Blaumaņa noveles "Nāves ēnā" motīviem

Labrīt

Rīgas Krievu teātra projekts "Tilts Rīga-Holivuda" iepazīstinās ar Mihaila Čehova leģendu

Rīdzinieku parādu par apkuri "Rīgas namu pārvaldnieks" samaksāja no uzkrājumiem

Vairumam RNP namu apkuri pieslēgs oktobra sākumā; sola aktīvi atgūt parādus

Pašvaldības SIA "Rīgas namu pārvaldnieka" (RNP) klienti savos dzīvokļos šosezon nesals – uzņēmums apkures parāda segšanai nepieciešamos 2,6 miljonus eiro radis no RNP pakalpojumu ieņēmumiem un iepriekšējo gadu peļņas. Apkurei mājas varētu aktīvi sākt pieslēgt oktobra sākumā, intervijā Latvijas Radio atzina jaunais RNP valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis, norādot, ka vienlaikus RNP aktīvi strādās pie parādu atgūšanas.

ĪSUMĀ:

  • Rīgā parādi par apkuri sasnieguši aptuveni 2,6 miljonus eiro.
  • To RNP segs no ieņēmumiem par pakalpojumiem un iepriekšējo gadu peļņas.
  • 2,6 miljonu eiro parāds netiks norakstīts; aktīvi strādās pie parādu atgūšanas.
  • Kopējais parāds Rīgas namu apsaimniekotājam sasniedzis 40 miljonus eiro.
  • RNP jaunais vadītājs uzskata, ka parādu problēma jārisina valstiskā līmenī.
  • Namu apsaimniekotāji: līdz šim nav izdevies panākt, ka parāds seko dzīvoklim.
  • Saeimā grozījumi, kas paredz parāda segšanu īpašuma pārdošanas gadījumā.

Neimanis sacīja, ka ceturtdien, 17. septembrī, rasts pagaidu risinājums apkures parāda problēmai – uzņēmums nolēmis apmaksāt parādu par pēdējo apkures sezonu un nodrošināt dzīvojamo māju pieslēgšanu apkurei. Nepieciešamie 2,6 miljoni eiro rasti no ieņēmumiem par pakalpojumiem, kā arī iepriekšējo gadu peļņas. Līdz ar to namu dzīvokļu īpašnieku uzkrājumi parāda segšanai netiks aiztikti.

Neimanis atzīmēja, ka primāri ir nodrošināt iedzīvotājus ar siltumu. Šosezon pirmajai mājai apkuri pieslēdza jau pagājušajā nedēļā. 2,6 miljonu eiro parāda segšana gan nenozīmē, ka tas tiks norakstīts, jo aktīvi tiks strādāts pie parādu atgūšanas.

Tam būtu nepieciešams jauns regulējums, un šis jautājums būtu jārisina valsts līmenī, lai parādus par komunālo pakalpojumu sniegšanu varētu atgūt iespējami ātri.

"Jāiet ar piedāvājumiem, un jautājums jārisina valsts līmenī," teica RNP jaunais vadītājs. Pēc viņa sacītā, varētu, piemēram, paredzēt to, ka parāds būtu sasaistīts nevis ar dzīvokļa īpašnieku, bet ar dzīvokli, kā pārdošanas gadījumā parāds obligāti būtu jāsamaksā.

Parāda apmērs Rīgas namu apsaimniekotājam ir milzīgs – aptuveni 40 miljoni eiro. "Tā ir grandioza summa," vērtēja RNP jaunais vadītājs Neimanis.

Rosina, kā novērst prāvu apkures parādu veidošanos Rīgā
00:00 / 02:57
Lejuplādēt
Komunālo parādu piesaistīšana nekustamajam īpašumam, nevis tā īpašniekam, jau ilgus gadus darbojas kaimiņvalstī Igaunijā un ir vienīgais pareizais princips, uzskata arī Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes loceklis Ervīns Straupe.

 

"Mums nav izdevies panākt vienīgo loģisko risinājumu, ka parāds seko dzīvoklim.

Es vienmēr minu piemēru no 90. gadu sākuma, kad mana ģimene pirka dzīvokli. Tajā brīdī man bija bija jāiesniedz Zemesgrāmatā namu pārvaldes izziņa, ka šim dzīvoklim nav parādu. Kas tad ir mainījies pa šiem laikiem? Tagad to vairs neprasa. Cilvēki bieži vien pārdod īpašumu, citu ienākumu vai aktīvu viņiem nav, un tajā brīdī viņi kļūst par parādniekiem nama pārvaldniekam un līdz ar to arī kaimiņiem," sacīja Straupe.

Vienlaikus šobrīd Saeimas komisijās tiek skatīti grozījumi Civilprocesa likumā, paredzot komunālo parādu segšanu no nekustamā īpašuma vērtības daļas tā atsavināšanas gadījumā, pastāstīja Ekonomikas ministrijas (EM) parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis.

"Atsavināšanas gadījumā, ja tiek vērsta piedziņa pret īpašumu vai īpašums tiek pārdots, šādā procesā 5% apjomā būtu šī summa rezervēta tieši komunālo parādu segšanai pār garantētajiem kreditoriem, kas ir, piemēram, hipotēkas devēji.

Diskusija ir, cik tas ir samērīgi. Ekonomikas ministrija uzskata, ka tas ir samērīgi un šo problēmu risinātu," sacīja EM pārstāvis.

Vienlaikus EM uzskata, ka RNP nav izmantojis visas jau esošās iespējas atgūt nesamaksāto par apkuri pagājušajā sezonā.

KONTEKSTS:

Rīgas pašvaldības uzņēmums RNP lielākajai daļai no aptuveni 4000 māju dzīvokļu īpašniekiem iepriekš nosūtīja paziņojumu par aptauju, kas līdzinājās draudu vēstulei, jo tajā teikts: ja dzīvokļu īpašnieki nepiekritīs siltuma parādus segt no savas mājas uzkrājuma, apkure, ļoti iespējams, netiks pieslēgta.

Rīgas pilsētas vadība mudināja rīdziniekus aptaujas anketā teikt “nē” piedāvājumam parādus segt no viņu māju uzkrājumiem. Tāpat solīts, ka RNP jaunā vadība nekavēsies risināt pagaidu vadības rīcības izraisīto skandālu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti