Vairākos uzņēmumos atzīst – pret Covid-19 nepotētie darbinieki izrāda interesi par vakcināciju

Ja valsts un pašvaldību iestādēs strādājošajiem prasība pēc Covid-19 sertifikāta saskaņā ar valdības lemto tagad būs obligāta, tad privātajā sektorā darba devējs var lemt, vai un cik striktas prasības darbiniekiem izvirzīt attiecībā uz vakcināciju. Vairāki lieli Latvijas uzņēmumi no šodienas pēc pašu iniciatīvas jau sāk darbu "zaļajā režīmā", viens no tiem arī "Omniva". Uzņēmumā atklāja, ka oktobra sākumā 99% administrācijas darbinieku jau bija vakcinējušies, bet zemāka aptvere, proti, 70% bija kurjeru un noliktavas darbinieku vidū. Nevakcinētajiem cilvēkiem dots pārejas periods līdz 1. novembrim.

Uzņēmumos atzīst – pret Covid-19 nepotētie darbinieki izrāda interesi par vakcinācijuLinda Zalāne

Uzņēmuma pārstāve Beāte Krauze-Čebotare norādīja: "Neplānojam darbiniekus atlaist. Skatīsimies pēc situācijas. Dosim laiku. Ja darbinieks līdz 1. novembrim nevarēs šo sertifikātu uzrādīt, tad dosim iespēju sakārtot šo situāciju tā, lai nedēļas vai divu nedēļu laikā varētu atgriezties darbā ar sertifikātu. Principā darbiniekam būs dīkstāve līdz brīdim, kad atgriezīsies ar sertifikātu. Mūsu gadījumā neatmaksātu dīkstāvi. Nebija tā, ka mēs sastapāmies ar lielu pretestību. Principā mums bija trīs darbinieki, kuri izlēma strādāt citur, kur šo sertifikātu neprasa. Kopumā visi pārējie izturējās ļoti saprotoši pret šo situāciju."

Arī Latvijas valstij piederošs elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanas un tirdzniecības uzņēmums AS "Latvenergo" no šodienas strādā "zaļajā" režīmā.

Uzņēmuma komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis norādīja, ka patlaban vakcinējušies ir ap 80% uzņēmuma darbinieku.

"Cilvēki izrāda interesi par vakcinēšanos, līdz ar to mēs [rīkosimies] – būs tāda iespēja veikt kādu izbraukuma, masveidīgāku vakcinēšanos. Ja ne, tad rosināsim dažādos veidos cilvēkus iet un vakcinēties. Pilnīgi noteikti neviens nav iesniedzis atlūgumu. Drīzāk kopš pagājušās nedēļas ir aktīvi apliecinājumi, ka dosies vakcinēties. Šobrīd jau šie akti jātulko kā tādi, kas uzliek par pienākumu vakcinēties arī tur, kur privātais saskaras ar valstiskumu arī tiem būt vakcinētiem."

Obligāta vakcinācija ir noteikta valsts un pašvaldību iestādēs strādājošajiem, kuriem dots pārejas periods jeb laiks saņemt poti līdz 15. novembrim.

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības valdes priekšsēdētājs Armands Augustāns teica, ka abas puses – gan vadība, gan darbinieki – ir zināmā stresā. Tomēr iekšlietu jomā strādājošo vidū vakcinācijas temps lēnām, bet pieaug.

"Esmu pamanījis, ka ir darbinieki, kas ir vakcinējušies, bet baidās atklāt šo informāciju. Ir nevakcinēto grupa, kas cenšas šo savu ideoloģiju par nevakcinēšanos padarīt par kultu, kas būtu jāpielūdz, un "pasarg dies", kāds savādāk domās. Te veidojas slikts iekšējais mikroklimats. Ir tādi, kas gaidīja līdz pēdējam brīdim un tagad aiziet novakcinēties," viņš norādīja.

Augustāns atzina, ka ir grūti prognozēt, cik daudzi iekšlietu jomā strādājošie līdz 15. novembrim nebūs vakcinējušies pret Covid-19 un no dienesta aizies. Jau patlaban darbs tiek veikts ar nepietiekamu darbinieku skaitu. Viņš prognozēja, ka varētu pieaugt izdienas pensiju saņēmēju loks.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Latvijā pret Covid-19 vakcinēto Latvijas iedzīvotāju īpatsvars pārsniedzis 50% robežu. Savukārt vakcinācijas kursu pabeiguši 876 523 cilvēki, kas ir 46,57% no Latvijas iedzīvotāju kopskaita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt