Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Vai augs piena produktu cenas veikalos?

Panorāma

Aktierim Jānim Kubilim - 90

Paliek bez iespējas pabeigt iesāktās studijas

Vairāki studenti paliek bez iespējas pabeigt iesāktās studiju programmas

Pagājušajā gadā augstskolas saņēma studiju programmu vērtējumu, ko veica starptautiski eksperti. Daudzas augstskolas sākotnēji neatzina un kritizēja Eiropas sociālā fonda ekspertu darbu. Tagad gan vairums kritiski novērtēto programmu jau pārveidotas vai pat slēgtas. Taču ķīlnieka lomā nonākuši vairāki desmiti studentu, kuri uzskata, ka augstskolas rīcības dēļ viņiem radušies zaudējumi.

Liliāna, Toms un Viktorija ir Latvijas lauksaimniecības universitātes (LLU) studenti. Vēl nesen viņi bija pārliecināti, ka septembrī turpinās studijas iesāktās programmas 3.kursā, taču neilgi pēc Jāņiem uzzināja, ka programma ar nosaukumu Sabiedrības pārvalde tiks likvidēta. „Mēs nemaz neuztraucāmies un neapsvērām domu, ka varētu nepabeigt studijas, jo mācībspēki un LLU mums apgalvoja, ka mēs pabeigsim šo programmu,” norāda LLU studente Viktorija.

LLU stāsta, ka šogad tiks slēgtas trīs studiju programmas, kas augstskolu vērtējumā ieguva negatīvu atzinumu, taču visi studenti varēšot turpināt studijas LLU. „Studentiem tiks piedāvātas vairākas iespējas, vairākas līdzīgas studiju programmas, bet noteikti jebkurā studiju programmā tas nosacījums, ka viņi tiks uzņemti 3.kursā, un iepriekš apgūtie kursi tiks pielīdzināti,” skaidro LLU zinātņu prorektors Pēteris Rivža.

Taču paši studenti ar šādu piedāvājumu nav apmierināti. Šī bijusi maksas studiju programma, un daži ņēmuši kredītus, citiem studiju maksu, 900 latus gadā, apmaksājuši vecāki. Viņi vēlas absolvēt tieši iesākto studiju programmu. Starptautisko ekspertu vērtējumam studenti nepiekrīt, jo paši piedalījušies diskusijās un esot pamanījuši būtiskas nepilnības, ekspertu kļūdas.

Tagad šiem studentiem jāizvēlas studiju programmas, kas viņus neinteresē, vai arī studijas jāsāk no sākuma. „Mūs negrib pieņemt citās universitātēs 3.kursā, lai turpinātu studijas. Sanāk: vai nu atsākt visas studijas un studēt 1. kursā, vai izvēlēties kādu no LLU piedāvātajām programmām, kuras neinteresē principā,” saka Viktorija. Arī Toms atzīmē, ka viennozīmīgi vēlas turpināt studijas un tagad nākas meklēt iespējas, kur to varētu darīt.

LLU mācībspēki saka, ka pie šī jautājuma vairs neatgriezīsies. Viens no iemesliem trīs studiju programmu slēgšanai bijis arī pārāk niecīgais studentu skaits. Savukārt studenti uzsver, ka skaits jau bijis zināms brīdī, kad viņi sākuši studijas.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) skaidro, ka augstskolām ir tiesības slēgt studiju programmas, ko tās uzskata par neefektīvām. „Noteikti studenti var pieprasīt individuālos studiju plānus šādā situācijā, lai viņu intereses tiktu maksimāli ievērotas, bet kopumā es domāju, ka studenti nebūs zaudētāji,” spriež IZM Augstākās izglītības zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Inese Stūre.

Studenti vēršoties pie IZM, saņēmuši skaidrojumu, ka atbilstoši Augstskolu likumam „studiju programmas slēgšanas gadījumā augstskola finansiāli nodrošina studējošajiem iespēju turpināt izglītības ieguvi citā attiecīgās augstskolas vai citas augstskolas studiju programmā”. LLU gan neatbild, vai turpmāk studenti, kuru iesāktā studiju programmas slēgtas, varēs studēt par augstskolas līdzekļiem. Arī IZM pagaidām nedod skaidru atbildi un sola šo likuma punktu precizēt pie juristiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt