Panorāma

Uzņēmums Līvānos cīnās par darbaspēku

Panorāma

Premjere: cena par Citadeles akcijām ir maksa par drošību

Mediķu protests pulcē 300 cilvēku

Vairāki simti cilvēku pulcējas mediķu protestā pie Gaismas pils

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vairāki simti cilvēku pirmdienas pusdienlaikā pulcējās pie Gaismas pils, lai protestā paustu neapmierinātību ar veselības aprūpes zemo finansējumu Latvijā.

Kamēr Gaismas pils sanāksmju zālē vietas ieņēma Eiropas valstu veselības ministri, lai Latvijas prezidentūras ietvaros rīkotajā neformālajā sanāksmē spriestu par veselības aprūpes izaicinājumiem un tālākās darbības virzieniem,  ārpusē pulksten divpadsmitos pulcējās Latvijas mediķi un pacienti, lai mēģinātu vērst starptautisku uzmanību uz Latvijā gadiem nerisinātām problēmām.

“Prezidentūras pasākumos līdz šim ir skanējušas glancētas prožektoru runas, nepieminot reālās Latvijas iedzīvotāju vajadzības,” tā  mediķu protesta akcijā sacīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris.

Mediķi bija sapulcējušies, lai liktu starptautiskajai sabiedrībai manīt, ka vismaz veselības aprūpē viss ir tālu no ideāla. 

Kā novēroja Latvijas Radio, pie Gaismas pils pulcējušies vairāki simti cilvēku, tostarp gan mediķi, gan pacienti un citi interesenti. Piemēram, Rīgas Stradiņa slimnīcas arodorganizācijas vadītāja Līga Bāriņa apliecināja, ka akcijā piedalās ap simt slimnīcas mediķu.

Protesta dalībnieki turēja rokās gan Latvijas karogus, gan plakātus, piemēram, ar uzrakstu „Mūsu klusēšana var kaitēt jūsu veselībai”. Manāms, ka atsevišķi plakāti gatavoti iepriekšējām akcijām.

“Galvenā problēma ir, ka no iekšzemes kopprodukta mums [veselības aprūpei] ir tikai 3%, bet Eiropas valstīs ir 7%. Nu, jūs taču jūtat, kas tā ir par lielu starpību. Un tad mēs brīnāmies, ka mums nav jaunu speciālistu, ka mums nav darbinieku, cilvēki izmācās un par to bada maizi, kādu šeit dod, neviens nestrādā vairs,” akcijā uzsvēra Cēsu veselības aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Valda Stanne.

Savukārt Stradiņa slimnīcas Dietoloģijas dienesta darbiniece Inese Avena stāstīja, ka viņa strādā medicīnā jau 40 gadus, bet neredz, “ka ar katru gadu kļūtu labāk un labāk, iet uz otru pusi”. “Man ļoti žēl, ka tā tas notiek mūsu brīvvalstī,” sacīja Avena.

Protesta akcijā izveidotajā skatuvē uzrunas teica vairāki mediķu pārstāvji. Bet veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) pie mediķiem neiznāca, skaidrojot to ar saspringto sanāksmes grafiku. Iepriekš viņš izteicies, ka ir mediķu prasību atbalstītājs, taču šī nav īstā vieta un laiks, kad protestēt. Veselība ir katras valsts iekšējs jautājums un citu valstu ministri te neko nevarēs palīdzēt.  

LVSADA vadītājs Valdis Keris šādu ministra nostāju kritizēja. “Viņi var paust savu attieksmi pret to, kas notiek Latvijā, un tādā veidā veicināt politiskās izpratnes par veselības aprūpes prioritātēm uzlabošanos šeit un tagad. Tas ir pilnībā iespējams,” pauda Keris. Arī sarunā ar Latvijas Radio viņš netaupīja kritiku valsts politkai. „Domājot par vidējā termiņa budžetu nākamajiem trim gadiem, pie kā darbs jau ir uzsākts, ir pavisam konkrēti jāiezīmē finansējuma pieaugums veselības aprūpes nozarei atbilstoši tam, kā to ieteikusi Pasaules veselības organizācija un Eiropas komisija. Un konkrēti šos indikatīvos rādītājus jāpiepilda ar finansējumu, un tad arī būs reāli rezultāti un Latvijas iedzīvotāji varēs justies drošāki un būs veselīgāki," sacīja Keris.

Klātesošos uzrunāja arī Eiropas Sabiedrisko pakalpojumu arodbiedrību federācijas ģenerālsekretārs Jans Vilems Gudrians, kurš pauda, ka valdības ļauj sabiedriskos apkalpojumus vadīt tikai balstoties pēc lielākas peļņas. Viņš norādīja arī, ka taupība Eiropā pavērusi durvis nabadzībai. Tāpat viņš uzsvēra, ka Latvijā finansējums veselības aprūpei ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā un daudz zemāks nekā vidēji Eiropā.

Belēvičs, kurš pie protestētājiem negāja, iepriekš gan izteica pretēju viedokli. Viņš izteicās, ka akcijai piemērotāks būtu laiks, kad lemj par nākamā gada budžetu. Turklāt ES veselības aprūpe ir nacionālas kompetences jautājums. „Pat lielā skaitā sabraukuši uz Latviju ES valstu ministri nevar palīdzēt Latvijas veselības aprūpes problēmas, tās mums jārisina pašiem. Tajā pašā laikā vērsīšu citu valstu veselības ministru uzmanību uz to – bet viņi jau to zina – ka Latvijā tiešām ir viens no zemākajiem finansējumiem veselības joma," teica Belēvičs.

Tāpat uz skatuves kāpa partijas „Saskaņa” Saeimas deputāts Igors Pimenovs, sakot, ka situācija Latvijas veselības aprūpē ir katastrofāla. Deputāts arī solīja, ka viņa pārstāvētā partija vienmēr būšot protestētāju pusē.

Protestētāji arī vienojās kopīgā dziesmā „Daugav's abas malas”.

Mediķi uzstāja ne tikai uz atalgojuma celšanu, bet arī rindu samazināšanu pie speciālistiem un veselības aprūpes pieejamības veicināšanu. Ar līdzīgu domu protestā piedalījās arī vairākas pacientu organizācijas.

“Ja tu negribi iet pie rezidenta, ja tev ir vajadzīgs ārsts, tad tev ir jāgaida vismaz 3 - 4 nedēļas. Tāpēc tas tieši skar arī mūs. Medmāsas no slimnīcām, no nodaļām aiziet. Sanitāres ir niknās. Ko tu vari prasīt par minimālo algu? Labi, ka cilvēks vismaz kaut ko dara,” skaidroja apvienības “HIV.LV” vadītājs Aleksandrs Molokovskis.

Lai arī tika solīts, ka šis mītiņš pie Nacionālās bibliotēkas būs skaļš un pamanāms, tas  norisinājās visnotaļ mierīgi.  Akcija ilga vien aptuveni 40  minūtes, un visticamāk ārvalstu ministriem palika nemanīta.

Jau ziņots, ka Latvija Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrības (LVSADA) protesta akcija notiek laikā, kad Gaismas pilī notiek Eiropas Savienības (ES) valstu veselības ministru neformāla sanāksme. Savukārt veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) pirmdienas rītā norādīja, ka akcija notiek ne īstajā vietā, ne īstajā laikā, jo ES ministri nelemj par Latvijas budžetu.

Protesta akcijas rīkotāji aicina Latvijas politiķus jau tuvākajā laikā būtiski palielināt finansējumu veselības aprūpei, lai 2020.gadā tas sasniegtu 5% no IKP. 

Arodbiedrība jau marta sākumā sāka gatavoties protesta akcijai. Pirms lēmuma par protestiem arodbiedrība bija aptaujājusi savus biedrus.

LTV raidījums "De facto" ziņoja, ka šis aptaujas anketā bija apvienots ar jautājumu par sadarbību ar partiju "Saskaņa", ar kuru janvāra beigās organizācija noslēdza līgumu. Tas gan radīja nevienprātību starp arodbiedrības biedriem, un ne viens vien apsver iespēju izstāties no tās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti