Vairāki desmiti piketētāju prasa Okupācijas muzejam nacionālo interešu objekta statusu

Okupācijas muzeja biedrība ceturtdienas, 19.maija, rītā piketā iepretim Saeimai mudināja deputātus otrajā lasījumā atbalstīt grozījumus Latvijas Okupācijas muzeja likumā, lai memoriālam piešķirtu nacionālo interešu objekta statusu. 

Tādējādi domāts paātrināt muzeja rekonstrukcijas projektu, kas jau gadu kavējas Rīgas domes iebilžu dēļ.

Akcijā piedalījās lielākoties vecāka gadagājuma ļaudis un daži jaunieši – muzeja darbinieki. Klātesošie rokās turēja plakātus ar uzrakstiem «Marinēt var gurķus, nevis muzeju», «Atņēma pagātni, atņēma brīvību, grib atņemt atmiņu» un «Drosmi Saeimai». 

"Cilvēki domā, ka mēs kaut kā nākam no 1918.gada un pārlecam pāri uz 1991.gadu. Tā tas nav. Okupācijas muzejs ir šis posms, kur mēs varam daudz skaidrāk saprast un atpazīt, kas šodien notiek ar Stambulas konvenciju, ar reliģisko vadītāju izteikumiem un nostāju, ar baznīcas stāvokli, ar Saeimas un korupcijas lietām, ar vides problēmām, ar ierēdniecības pārbagātību un tā tālāk. Tas viss ir tur redzams," teica mācītājs Juris Cālītis.

Piketētāju prasa Okupācijas muzejam piešķirt nacionālo interešu objekta statusu
00:00 / 01:06
Lejuplādēt

Savukārt kāda piketa dalībniece norādīja: "Senos laikos ļaudis varēja nodarbināt mitros pagrabos. Tagad vairs nevar, un tāpēc mums vajag to piebūvi, lai darbiniekiem būtu kaut cik cilvēcīgi apstākļi." Vēl kāds piketa dalībnieks pauda neizpratni par to, ka 26 gadus pēc Latvijas okupācijas beigām vēl nākas cīnīties par to, lai muzejam būtu atbilstošas telpas.

Tikmēr Saeima otrajā lasījumā atbalstīja nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu muzejam. Deputāti gan noraidīja partijas “No sirds Latvijai” ierosinājumu nebūvēt piebūvi, bet pielāgot Stūra māju muzeja vajadzībām, jo pēc deputātu domām esošajai ēkai nav iespējams saņemt būvatļauju. 

Jau ziņots, ka vēl aptuveni pirms gada Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projekts galvenokārt bija arhitektu diskusiju objekts. Viens no strīdīgākajiem jautājumiem bija par to, vai ir pieļaujama esošās muzeja ēkas pārveidošana, un par to, vai no pilsētas vides viedokļa vispār ir pieņemama konkrētās Vecrīgas teritorijas pārveidošana par memoriālu.

Tomēr šobrīd debatēs aizvien aktīvāk iesaistās arī politiskās partijas, tāpēc muzeja projekts kļuvis arī par politiskās cīņas arēnu. Šīm debatēm sparu iedeva Rīgas pašvaldības būvvaldes lēmums atteikt būvatļaujas izsniegšanai būvniecības iecerei. Daļa deputātu to uzskatīja par Rīgas domē valdošās partijas "Saskaņa" pretestību muzeja rekonstrukcijai.

Tāpēc tika nolemts projektam piešķirt nacionālo interešu objekta statusu, kas ļautu projektu virzīt straujāk. Par spīti tam, ka pirmajā lasījumā Saeima jau ir atbalstījusi grozījumus likumā, kas muzejam piešķirs nacionālo interešu objekta statusu, kaislības ap lēmumu joprojām nav rimušas un aizvien aktīvāk savu viedokli pauž arī politiķi - projekta pretinieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti