Vairākās vietās Latvijā piemin Kārli Ulmani (papildināts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Trešdien vairākās Latvijas vietās dažādi politiskie spēki un viņu atbalstītāji piemin bijušo Valsts prezidentu Kārli Ulmani, kurš 1934.gada 15.maijā ar apvērsuma palīdzību nāca pie varas.

Vēsturniece Vita Zelče uzsver - lai gan Kārlim Ulmanim tik tiešām ir lieli nopelni Latvijas vēsturē, tomēr 15. maijs ir un paliek diena, kad beidzās tā brīža Latvijas demokrātiskās attīstības posms. Kā arī sākās autoritārais režīms, kas ierobežoja cilvēku politisko un publisko darbību.

Ulmaņa valdīšanas laikā tika aizliegtas politiskās partijas, streiki un demonstrācijas, kā arī ierobežota preses un pulcēšanās brīvība.

„Kārļa Ulmaņa režīma laikā ļoti tika izkopts svētku rituāls. Un, menedžējot valsts svētkus, Kārļa Ulmaņa un viņa ideologu, sabiedrisko attiecību speciālistu komanda 15.maiju centās izveidot par valsts galvenajiem svētkiem. Sakot, ka 18.novembris, protams, ir valsts sākums, bet 15.maijs ir valsts atdzimšana un īstās, skaistās Latvijas sākums,” skaidro vēsturniece.

Tas, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš tieši šodien, 15. maijā, Kārļa Ulmaņa apvērsuma gadadienā, apmeklēja viņa kapu Turkmenistānas pilsētā Turkmenbaši ir tikai sakritība, saka prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne. Viņa uzsver, ka vizītes datumus - 14. un 15. maiju, piedāvāja Turkmenistānas puse. Turklāt tradicionāli vizītēs pirmajā dienā notiek augstākā līmeņa politiskās tikšanās galvaspilsētā, savukārt nākamajās dienās ir ekonomiskā un kultūras programma. Tādēļ citā dienā šīs vizītes laikā prezidents Bērziņš nebūtu varējis apmeklēt Ulmaņa kapu.

„Šī, otrā diena Turkmenbaši pilsētā, tiešām iekrita 15. maijā, bet par to, manuprāt, nevienam nav jājūtas nedz atbildīgam, nedz vainīgam un vēl jo vairāk jāpaskaidro, kāpēc tas ir tieši tagad. Tāpēc, ka Turkmenbaši pilsēta ir ļoti ieinteresēta sadarboties ar Latvijas ostām. Te ir osta, kas tiek paplašināta un faktiski būvēta no jauna. Šis bija primārais iemesls, kādēļ prezidents ir šeit. Un tas būtu pilnīgi nesaprotami, ja Valsts prezidents Andris Bērziņš, atrodoties Turkmenbaši pilsētā, neapmeklētu kristiešu kapsētu, kur, diemžēl, vēl nezināmā vietā, ir apbedīts Latvijas Valsts prezidents Kārlis Ulmanis.”

Andris Bērziņš pirms ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā strādāja Saeimas Zaļo un Zemnieku savienības frakcijā. Zemnieku Savienības biedrs savulaik bija arī Kārlis Ulmanis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti