Panorāma

Raimondam Paulam – 85!

Panorāma

Panorāma

Vairākās slimnīcās Covid-19 gultu noslodze izsmelta

Vairākās slimnīcās Covid-19 gultu noslodze izsmelta

Pašlaik slimnīcās ārstējas 1187 Covid-19 pacienti. Palielinās ne vien kopējais Covid-19 pacientu skaits, bet arī to pacientu īpatsvars, kuriem slimības gaita ir smaga. Patlaban slimnīcās atrodas 72 Covid-19 pacienti ar smagu slimības gaitu un ir bažas par intensīvās terapijas gultu nepietiekamību.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule, raksturojot situāciju ar Covid-19 gultu noslodzi slimnīcās, sacīja, ka

pagaidām visiem Covid-19 pacientiem vietas vēl pietiek, bet ir jābūt gataviem, ka, izplatoties jaunajam koronavīrusa paveidam, kas ir lipīgāks, stacionēto pacientu skaits, iespējams, pieaugs.

NMPD ziņo, ka, piemēram, Vidzemes slimnīcā jau sasniegta maksimālā Covid-19 gultasvietu noslodze. Pašlaik visvairāk brīvu gultasvietu vēl ir Rīgas Austrumu slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā, bet, piemēram, Bauskas slimnīcā atlikušas vēl septiņas gultasvietas.

"Īpaša uzkrāšanās veidojas brīvdienu periodā, jo šajās dienās mazāk pacientu tiek izrakstīti no stacionāra personāla darba organizācijas dēļ. Uz doto brīdi izvērsto gultu skaits mums ir pietiekams, lai varētu katru dienu nogādāt stacionārā ap 100 pacientiem. Ir iestājusies zināma stabilitāte, un visu iepriekšējo nedēļu un šo nedēļu mēs redzam, ka mēs esam nedaudz stabilizējuši situāciju.

Tas, par ko, visticamāk, ir jārunā atsevišķi, ir dati par intensīvās terapijas gultām. Jāsaka, ka pēdējā laikā tieši šis gultu skaits ir tas, kas sagādā lielākās raizes vairākās slimnīcās,

un ir uzsākta aktīva darbība pie papildus intensīvās terapijas gultu izvēršanas," teica NMPD vadītāja.

Satraukumam ir pamats, jo pacientu skaits, kuriem ir smaga slimības gaita, kopš decembra sākuma, nepilna pusotra mēneša laikā, pieaudzis gandrīz divkārt. No 39 pacientiem smagā stāvoklī 1. decembrī līdz 72 otrdien. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS) aizņemta 141 gultasvieta no 145. Iespēju robežās pacientus, kuru veselības stāvoklis to atļauj, no Stradiņa slimnīcas pārved uz ārstēšanu kādā no reģionālajām slimnīcām. 

PSKUS valdes locekle Ilze Kreicberga norādīja: “Protams, ka ir grūtības ar intensīvās terapijas gultām, bet, nepārtraukti strādājot ar pacientu plūsmām, es domāju, ka mēs vēl šo situāciju kontrolējam.”

Slimnīcu biedrības vadītājs gan nav tik optimistisks un situāciju Latvijas slimnīcās pašlaik vērtēja kā sarežģītu un pat ļoti sarežģītu. Un, rēķinoties ar to, ka Latvijā ticis konstatēts jaunais Covid-19 paveids, kas ir daudz lipīgāks, jāgatavojas negatīvākai notikumu attīstībai, neaizmirstot, ka trūkst ne vien gultas, bet arī ārstniecības personāla. Pašlaik Bauskas slimnīcā visas gultas paredzētas koronavīrusa pacientu ārstēšanai. Vairākās reģionālajās slimnīcās šo pacientu ārstēšanai pašlaik atvēlēta aptuveni trešdaļa gultu. Rīgā – aptuveni piektdaļa. 

Veselības ministrijā skaidroja, ka veidos papildu gultasvietas arī, piemēram, Rīgas 1. slimnīcā, kur plānots pārvest tos Covid-19 pacientus, kuri sākotnējo ārstēšanu būtu saņēmuši kādā universitātes slimnīcā.

Atslogojot PSKUS un Rīgas Austrumu slimnīcas darba būs daudz. Rīgas 1. slimnīca strādā kā ambulatorā ārstniecības iestāde, tātad tikai pa dienu. Bet Covid-19 nodaļā ārstiem un citam personālam būs jāstrādā cauru diennakti. Jāsagādā arī vajadzīgais aprīkojums skābekļa nodrošināšanai.

“Tā [nodaļa] atradīsies mūsu 17. korpusā. Mēs atbrīvojam divas esošās dienas stacionāra nodaļas, kurām ir pat savas operāciju zāles. Mēs atbrīvojam telpas, mums ir jāpārceļ šīs divas nodaļas uz citu telpu. Mēs redzam, ka pirmās gultas varētu atvērt ap 30. datumu, kopā plānotas ir 50,” atzīmēja SIA “Rīgas 1. slimnīca” valdes priekšsēdētāja Natālija Zlobina.

KONTEKSTS:

5. janvārī valdība nolēma piešķirt 11,7 miljonus eiro, lai slimnīcās būtu iespējams izveidot papildu gultasvietas Covid-19 pacientu ārstēšanai un nodrošināt nepieciešamās medicīniskās ierīces šo gultu aprīkošanai un plašākām diagnostikas iespējām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt