Panorāma

Izmēģina Brīvības pieminekļa izgaismošanu

Panorāma

Viesnīcas cer uz valsts apmaksātu pašizolēšanās programmu

Vairākās skolās attālināti mācās arī mazie skolēni

Vairākās skolās attālināti mācās arī mazie skolēni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdz ar Covid-19 uzliesmojumiem vairākas skolas ir pieņēmušas lēmumu uz laiku pāriet tikai uz mācībām attālināti jeb tā saucamo C modeli. Tas nozīmē, ka mājās mācās pilnīgi visas klašu grupas, ieskaitot mazos skolēnus. Skolām šāda pieredze bijusi jau pavasarī, un toreiz secināts, ka sākumskolas posmā būtiska ir vecāku iesaiste mācību procesā, tomēr ne visiem bērniem vecāki palīdz un var palīdzēt vienlīdz lielā mērā.  

Pašlaik astoņas vispārizglītojošās skolas pieņēmušas lēmumu noteikt attālinātās mācības visām klasēm. Tas nozīmē, ka attālināti mācās arī sākumskolas bērni, kuriem ir grūtāk pašiem plānot savu laiku un izprast uzdoto.

No pirmdienas uz C modeli pārgājusi arī Baldones vidusskola. Sondoru ģimenē ir divi mazie skolēni – trešā un piektā klase. Tā kā ģimenē aug arī mazulis, mamma Iveta uz darbu nedodas un var palīdzēt mācību procesā trešklasniecei.

“Pavasarī, kad viņa bija 2. klasē, mums bija ļoti grūti. Man bija jāsēž blakus un jāskaidro. Pašreiz viņa jau saprot, ko nozīmē šī mācīšanās, un es kontrolēju to, vai viņa saprot uzdevumu, kas ir jādara. Un es pārbaudu pēc tam, jo pašreiz ne visi skolotāji prasa iesūtīt atpakaļ,” stāstīja Baldones vidusskolas sākumskolēnu mamma Iveta Sondore.

Sondoru ģimenē katram skolēnam nav pašam sava datora, otru plāno iegādāties.

Tiešsaistes stundas 5. klases skolēnam notiekot pietiekamā apmērā, bet trešklasniecei varētu būt vairāk, uzskata mamma. Daudz vairāk uzdod pildīt darba lapas, kuru uzdevumu skaidrošana un pārbaudīšana atstāta mammas pārziņā.

“Gribētos tiešsaistes stundu vairāk. Esmu dzirdējusi arī viedokli – ko tad bērns visu dienu sēdēs pie datora? Ļoti daudzās ģimenēs mēs zinām, ka tiek spēlētas datorspēles un laiks tiek pavadīts pie ekrāniem. Mans un citu vecāku viedoklis ir tāds, ka labāk ir vairāk tiešsaistes stundu, lai bērni vairāk laika pavada kvalitatīvās mācībās, nevis citādā ekrānā,” sprieda Iveta.

Direktora pienākumu izpildītāja Inga Ķenga atzīst, ka tieši pirmo līdz trešo klašu skolēnu vecākiem šobrīd ir lielākais slogs.

“Principā nav daudz šīs tiešsaistes. Mazie bērni, ja ģimenē ir vairāki bērni, nevar šo datoru sadalīt. Mēs mēģinām ierobežot no vienas līdz trīs stundām dienā klasēm šīs tiešsaistes stundas. Atlikušajā laikā viņiem ir arī patstāvīgi darbiņi, kas ir jāizpilda, kuri pēc tam jāiesūta atpakaļ e-klasē,” stāstīja skolas vadītāja.

Valmieras 2. vidusskolā tieši pretēji, uzklausot vecākus, pieņemts lēmums – maksimāli rīkot mācību stundas tiešsaistē arī pašiem mazākajiem skolēniem.

“Skolā ir gan kamera, gan interaktīvā tāfele, gan viss pārējais, lai varētu maksimāli pietuvināt šo mācību procesu reālai stundai, un tas, protams, skolēnam ir stipri vienkāršāk, nekā darboties ar darba lapu un pašam urbties cauri visam mācību saturam, bet saņemt dzīvu pedagogu, kas pasniedz materiālu,” stāstīja Valmieras 2. vidusskolas direktors Andrejs Gluhovs.

No šī mācību gada 1. un 4. klase apgūst jauno kompetencēs balstīto saturu.

“Tam visam vajadzētu iziet cauri katram skolotājam. Tas prasa laiku, bet mācību stundas taču neviens nav atcēlis,” norādīja Gluhovs.

Vairākas tēmas palikušas neizrunātas, bet izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) pārcelt kompetenču satura ieviešanu vai to uz laiku apturēt neplāno.

Ministre skolām iesaka iepazīties ar martā tapušajām attālināto mācību vadlīnijām. Tajās teikts, ka bērni drīkst mācīties gan patstāvīgi, gan tiešsaistē, atbilstīgi iespējām.

Arī kanālā “Tava klase” uzņemtās video stundas var izmantot un decembrī filmēšot jaunas. Tās mērķētas tieši uz mazajiem skolēniem.

“Ja tā ir skola, kurā tiešsaistes stundām ir noteikti ierobežojumi, es nezinu, tehnikas nodrošinājums nav pietiekams, skolotāju kapacitāte nav pietiekama, skaidrs, ka labāk ir sazināties ar vecākiem un strādāt ar video materiālu, ar izdales materiālu. Pats svarīgākais ir samazināt apgūstamās vielas apjomu,” sacīja ministre

Pašlaik 1.–6. klašu skolēni lielākoties skolas apmeklē. Izņēmums ir tad, ja epidemiologi Covid-19 uzliesmojuma dēļ skolai iesaka uz laiku pāriet uz pilnīgi attālinātām mācībām.  

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība piektdien, 6. novembrī, ārkārtas sēdē nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim un kuras laikā būs jauni stingrāki ierobežojumi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti