Vairākas medicīnas iestādes atvieglo klientiem čeku iesniegšanu VID

Nodokļu maksātāji var atgūt pārmaksāto, piemēram, iesniedzot čekus par attaisnotajiem izdevumiem medicīnā. Tas nozīmē, ka visu gadu ir jākrāj čeki. Taču vairākas ārstniecības iestādes šo soli saviem klientiem ir atvieglojuši. Proti, parakstot piekrišanas formu, medicīnas iestāde elektronisko kvīti automātiski nosūta Valsts ieņēmumu dienestam (VID) un cilvēkam pašam čeks dienestā vairs nav jāiesniedz.

Vairākas medicīnas iestādes atvieglo klientiem čeku iesniegšanu VID
00:00 / 05:29
Lejuplādēt

1. marts ir zīmīgs datums tiem cilvēkiem, kuriem Valsts ieņēmumu dienestā jāatskaitās par savu rocību. Tad sākas deklarāciju iesniegšana. Deklarāciju var iesniegt arī pārējie, kuriem likums to īpaši neprasa. Parasti cilvēki to dara, lai atgūtu pārmaksātos nodokļus. Piemēram, par vizīti pie ārsta vai mācībām.

Senāk tas bija process, kas sagādāja galvassāpes. Bija jādrukā speciālas veidlapas, tās jāaizpilda. Jāpiesprauž čeku kaudzītes un jāiet uz VID. Tur priekšā garas rindas ar citiem deklarāciju iesniedzējiem, un principā diena bija jāpavada, gaidot savu kārtu.

Kopš VID ir ieviesis elektronisko deklarēšanās sistēmu, process ir krietni vienkāršāks. Žurnālists Jānis Ramāns jaunajā Latvijas Radio raidījumā „Pievienotā vērtība” veica eksperimentu, mēģinot noskaidrot, vai viņa meita, 5. klases skolniece, tiks galā ar deklarācijas iesniegšanu EDS. Viņa eksperiments rāda, ka apmēram stundas laikā piektklasniece darbu bija veikusi. Pievienojusi visus prasītos datus un deklarāciju iesniegusi par to atbildīgajai iestādei.

Taču, iespējams, šo procesu var padarīt vēl vienkāršāku. Proti, šobrīd deklarācijas iesniedzējam, kurš vēlas atgūt pārmaksātos nodokļus, jākrāj čeki. To var darīt mājās, atvilktnē, vai VID speciāli tam izveidotajā lietotnē jeb aplikācijā.

“Tā ir parocīga tādā ziņā, ka čeki nav jākrāj – tos var uzreiz nofotografēt un ar mobilo ierīci uzreiz saglabāt savā EDS kontā,” saka VID pārstāvis Andrejs Vaivars.

Tas garantē to, ka čeks gada laikā nepazudīs, neizbalēs.

Bet vairākas medicīnas iestādes šo procesu saviem klientiem ir atvieglojušas vēl vairāk. Ja klients piekrīt, tad ārstniecības iestāde čeku jeb šajā gadījumā elektronisko kvīti automātiski nosūta VID. Tāda prakse kopš pagājušā gada ir ieviesta arī SIA „E. Gulbja laboratorija”.

„Gulbja laboratorijas” valdes locekle Sandra Dimante stāsta, ka uz šādu rīcību viņus pamudinājusi valsts, ieviešot stingrākus noteikumus darbam ar kases aparātiem. “Vairākās medicīniskās iestādēs, kurās ļoti daudz kases darījumu, bija jāievieš stingrāki noteikumi kases aparātiem. Tas medicīnas iestādēm prasīja diezgan prāvas summas. Un mēs vērsāmies kolektīvi pie VID, vai ir iespējams lietot elektroniskas kvītis šiem mērķiem,” skaidro Dimante.

Informācijas tehnoloģiju speciālisti radīja speciālu programmu, kas ir pieejama medicīnas iestādē. Tādā veidā radās iespēja nošaut divus zaķus. Ja pacients vēlas, tad kvīts viņa vārdā tiek arī automātiski nosūtīta VID. Pagaidām šādā veidā nevar iesniegt čekus par bērniem, bet “Gulbja laboratorijas” pārstāve cer, ka šo jautājumu arī atrisinās.

Dimante saka, šādi rīkoties var visas medicīnas iestādes un daudzas to arī dara. Viņasprāt, tas ir labs risinājums gan VID, gan deklarāciju iesniedzējiem.

“Tas atrisina daudzas problēmas VID, kur jāpierāda čeka eksistence. Tur nav jāmokās pacientam ar čeka reģistrāciju. Domāju – tas ir ļoti pozitīvs pasākums,” saka Dimante.

Jebkuru attaisnojamo izdevumu čeku varētu šādi iesniegt, rezumē Dimante.

VID pret šādu kārtību neiebilst, ja tam piekrīt pacients, jo piekrišanu prasa personas datu aizsardzības likums. “Tas gan nenozīmē, ka jums nav jāiesniedz deklarācija, lai saņemtu pārmaksātos nodokļus.

Deklarācija ir jāiesniedz jebkurā gadījumā,” piebilst Vaivars.

Proti, EDS ir jāiesniedz deklarācija, bet nav vairs jāpievieno čeki, jo tie tur parādās automātiski. Līdzīgi kā ir, piemēram, ar maksājumiem par dzīvības apdrošināšanu.

Vaivars gan norāda, ka šāda automātiskā čeku nosūtīšanas sistēma strādā vien nepilnu gadu, tāpēc akli paļauties uz pakalpojuma sniedzēju nevajadzētu: “Tomēr ir labi saglabāt šos čekus un pārliecināties, vai attiecīgā ārstniecības iestāde izdarījusi visu, kā vajag.”

Deklarāciju, lai saņemtu pārmaksātos nodokļus, var iesniegt triju gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti