Vairākās lielajās pilsētās lielu lomu var spēlēt «pēdējā brīža» vēlētāji

Lielākajās, ietekmīgākajās un turīgākajās pašvaldībās vēlētājiem ir plašas izvēles iespējas – cīņa par iekļūšanu pilsētas vai novada domē ir asa. Lielais kandidātu sarakstu skaits daudziem rada grūtības izvēlēties.

Vairākās lielajās pilsētās lielu lomu var spēlēt «pēdējā brīža» vēlētāji
00:00 / 04:32
Lejuplādēt

Atbilstoši svaigākajiem publiski pieejamajiem socioloģisko aptauju datiem, piemēram, Rīgā mēnesi pirms vēlēšanām stingru lēmumu par to, kam atdot savu balsi, vēl nebija pieņēmis teju katrs piektais vai pat teju katrs ceturtais vēlētājs.   

Spriežot pēc vadošo sabiedriskās domas pētījumu kompāniju publiskotajiem iedzīvotāju aptauju rezultātiem, salīdzinājumā ar 2013. gadu, kad notika iepriekšējās pašvaldību vēlēšanas, tādu vēlētāju skaits, kas savu izvēli par labu kādam no sarakstiem izdara pašā pēdējā brīdī, ir nedaudz samazinājies.  

2013. gadā četras līdz sešas nedēļas pirms vēlēšanām savu izvēli vēl nebija izdarījusi vairāk nekā ceturtā daļa vēlētāju, bet šogad, saskaņā ar SKDS datiem, neizlēmušo vēlētāju skaits sasniedza 19,7%.

Atbilstoši „Latvijas Faktu” datiem, savu galīgo lēmumu vēl nebija pieņēmuši 24,3% iedzīvotāju.

Politologs Juris Rozenvalds domā, ka tas, kam izdosies iegūt svārstīgo vēlētāju balsis, var spēlēt lielu lomu vēlēšanu iznākumā galvaspilsētā Rīgā.

„Protams, var diskutēt, cik reitingi ir precīzi vai nav, bet, kopumā ņemot, rodas iespaids, ka patiešām „Saskaņas” un „Gods kalpot Rīgai” pārsvars, ja tāds vispār ir, pār pārējām partijām, kas ir nozvērējušās, ka ar [Rīgas mēru Nilu] Ušakovu un [vicemēru Andri] Ameriku nekādā gadījumā nedraudzēsies, šis pārsvars vairs nav tik liels, kāds tas bija pirms četriem gadiem,” saka Rozenvalds.

“Tādēļ, ņemot vērā to, ka Ušakova un „Saskaņas” elektorāts ir diezgan disciplinēts, manuprāt, var prognozēt, ka lielākā daļa svārstīgo nebūs tie, kas balsos par viņu. Tāpēc tas var diezgan būtiski ietekmēt,” prognozē Rozenvalds.

Jau vairākus gadus vēlēšanu rezultātu prognozēšanā līdzdarbojas ne tikai sociologi un politisko procesu vērotāji, bet arī sporta totalizatori.

Totalizatora 11.lv vadītājs Toms Piliksers gan neņemas spriest, cik liela loma vēlēšanu iznākumā būs tiem vēlētājiem, kas izvēli izdara pēdējā brīdī.

„Protams, citi saka, ka visi tie, kas nav izvēlējušies, vairāk atbalstīs šī brīža varas. Bet tās ir tikai tādas spekulācijas. Es neņemos apgalvot, ka tas ietekmēs rezultātu vienā vai otrā virzienā. Nav tā, ka šogad neizlēmušo skaits ir dramatiski mainījies. Tas vienmēr ir tāds bijis. Protams, citiem patīk spekulēt ar tiem neizlēmušo rādītājiem, bet neizlēmušo skaits vienmēr tur ir,”  spriež Piliksers.

Totalizators 11.lv prognozē, ka pašvaldību vēlēšanās Rīgā lielāko vēlētāju atbalstu gūs līdzšinējais tandēms „Saskaņa” un „Gods kalpot Rīgai”, taču šī uzvara, visticamāk, nebūs tik pārliecinoša kā 2013. gadā. Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām, kurās 5% barjeru izdevās pārvarēt tikai četriem sarakstiem, šajās vēlēšanās iekļūt galvaspilsētas domē varētu pat seši saraksti.

Skaidrojot, kā bukmeikeri nonāk līdz savām prognozēm, Piliksers stāsta: „Mēs tāpat balstāmies uz iepriekšējo gadu rezultātiem, ņemam vērā izmaiņas, kas ir notikušas, ņemam vērā “exit poll” rezultātus, pieliekam klāt kaut ko no sevis. Tā rodas šie koeficienti.”

“Uz varbūtības rēķina izliekam favorītus un ne tik lielus favorītus. Ja mēs precīzi apgalvojam, ka iznākums būs šāds, tur pat šie koeficienti neseko. Bet, tiklīdz ir kāda iespēja, ka uzvarēs kāds cits, ne tikai šis favorīts, tikai tad mums ir darbs, ko darīt,” saka Piliksers.  

Dažādi minējumi tiek izteikti ne tikai par vēlēšanu rezultātiem Rīgā, bet arīdzan par to, kāds būs to iznākums Jūrmalā, Daugavpilī un Liepājā.

Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas apkopoto informāciju, šogad vēlētāji aktīvāk izmanto iespēju nobalsot iepriekš. Īpaši aktīvi bijuši tieši Rīgas vēlētāji.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt