Pagaidām Latvijā laboratoriski nav apstiprināts neviens gripas saslimšanas gadījums, taču pagājušajā nedēļā ir ziņots viens klīniski apstiprināts gripas gadījums Rīgā.
Saskaņā ar Eiropas gripas uzraudzības tīkla informāciju pagājušajā nedēļā gripas izplatības monitoringā no 1487 izmeklētajiem paraugiem 72 jeb pieci procenti bija pozitīvi: 61 gadījumā konstatēta A tipa, 11 B tipa gripas vīruss. Četri pacienti nonākuši stacionārā.
Valsts apmaksātas potes pret gripu var saņemt:
- ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas;
- seniori vecumā no 65 gadiem un pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.);
- sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti;
- bērni līdz 2 gadu vecumam;
- grūtnieces;
- Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji;
- Policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji;
- vispārējās izglītības iestāžu pedagogi;
- ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, kas nonāk tiešā saskarē ar ieslodzītajiem.
Informācija un ieteikumi iedzīvotājiem par gripas profilakses pasākumiem.
SPKC atgādināja, ka, gatavojoties šī gada gripas sezonai, vēl nav par vēlu vakcinēties. Tāpat SPKC uzsvēra, ka vakcinēties pret gripu var arī, veicot vakcināciju pret Covid-19.
Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja profesore Dace Zavadska uzsvēra: "Tā kā iepriekšējās divas gripas sezonas nebija ar izteiktiem saslimšanas rādītājiem, daudziem cilvēkiem ir vājinājusies imūnā atmiņa par to, kas ir gripa, un sabiedrība kopumā varētu būt uzņēmīgāka. Šobrīd nav vēl nokavēts laiks vakcinēties pret gripu. Arī tad, ja cilvēks dodas pēc otrās Covid-19 vakcīnas devas vai balstvakcinācijas devas, var saņemt gripas vakcīnu vienlaicīgi ar Covid-19 vakcīnas devu. Īpaši aicinātu vakcināciju veikt grūtniecēm, vai sievietēm, kas plāno grūtniecību un bērnu vecākus, jo gripas izplatība sabiedrībā straujāk norit bērnu vidū, kā arī slimības gaita bērniem ir daudz nopietnāka nekā, piemēram, Covid-19."
Pagājušā gripas sezona vērtējama ar zemu izplatību, kas saistīts ar noteiktajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 pandēmijas ierobežošanai: distancēšanos, sejas masku valkāšanu, attālinātām mācībām izglītības iestādēs, periodisku stingru mājsēdi, starptautisko ceļojumu ierobežojumiem u.c, skaidroja SPKC, norādot, ka šajā sezonā, pieaugot vakcinācijas aptverei pret Covid-19, vairākās valstīs ierobežojošie pasākumi tiek īstenoti ievērojami mazākā mērogā, kas ir saistīts ar ievērojami lielāku gripas epidēmijas risku.
SPKC arī atgādināja, ka šobrīd, vakcinējoties pret gripu, imunitāte izveidosies vidēji desmit dienu laikā, tādējādi sākoties gripas pacēlumam, organismam jau būs aizsardzība.