Sadaļas Sadaļas

Vairākās augstskolās dabaszinātnēs joprojām brīvas budžeta vietas

Latvijas Universitātē (LU) uzņemto studentu skaits gadu no gada turpina samazināties, taču citas universitātes par studentu trūkumu nesūdzas. Tomēr grūtības ir piesaistīt studentu interesi fizikas un citām dabaszinātņu studijām. Vairākās augstskolās šajās studiju programmās joprojām ir brīvas budžeta vietas.

LU līdz šim ir uzņēmusi gandrīz 4000 jauno studentu. Tas ir par aptuveni 10% mazāk, nekā pērn. Populārākās studiju programmas ir Tiesību zinātne un Datorzinātne. Uzņemto studentu skaits gan vēl pieaugs, jo vairākās fakultātēs uzņemšana turpināsies arī nākamnedēļ. Brīvas budžeta vietas ir Fizikas un matemātikas, Teoloģijas un Ķīmijas fakultātēs.

Rīgas Tehniskā Universitāte tikmēr atteicās atklāt noslēgto studiju līgumu skaitu, jo uzņemšana nav beigusies. Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes pārstāve Indra Treija atklāja, ka šogad Stradiņa universitātē pamatstudijās ir uzņemti aptuveni 1100 studentu, kas ir mazliet vairāk nekā pērn.

"Cerējām, ka mums būs tikpat studējošo, kā iepriekšējos gadus, taču bažas radīja demogrāfiskā bedre. Bažas nav piepildījušās un esam ļoti gandarīti par paveikto darbu visa gada garumā. Uzņemšanas rezultāti ir labs darba auglis," apmierinājumu neslēpj Treija.

Latvijas Lauksaimniecības universitātē šogad vispieprasītākās ir studijas veterinārmedicīnā un Meža fakultātē. Studijām vēl var pietiekties līdz 31. augustam, taču jau šobrīd universitāte ir uzņēmusi 1260 studentus bakalaura un maģistra studijās. Bakalaura studiju programmās uzņemto skaits ir mazāks, nekā pagājušajā gadā, taču vairāk ir maģistrantūrā uzņemto.

"Maģistra studijās budžeta vietas visas tika nokomplektētas jau līdz pat papilduzņemšanai, kas ir ļoti, ļoti pozitīvi," uzsver Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārstāve Dace Dobele. "Taču šobrīd vēl brīvas budžeta vietas ir uz inženierzinātņu programmām, kas attēlo situāciju Latvijā kopumā. Proti, mums ir problēmas inženierzinātņu programmās, līdz ar to mums ir vēl deviņās studiju programmās brīvas budžeta vietas. Deviņās no 27 kopumā esošām studiju programmām," viņa atzīst.

Daugavpils Universitātē (DU) pagaidām ir noslēgti 669 studiju līgumi, taču papilduzņemšana turpinās līdz 9. septembrim. Tās pārstāvis Jānis Kudiņš stāsta, ka papilduzņemšanā klāt varētu nākt vēl aptuveni 100 studentu, un tādā gadījumā uzņemto studentu skaits būs līdzvērtīgs iepriekšējā gadā uzņemtajam.

Visbiežāk studenti DU izvēlas studēt sociālo zinātņu, humanitārajā un izglītības vadības fakultātē, taču dabaszinātnēs vēl ir daudz brīvu budžeta vietu. "Nav aizpildītas budžeta vietas tik, cik gribētos Dabaszinātņu matemātikas fakultātē - šajās klasiskajās programmās kā fizika, ķīmija un bioloģija. Taču tā nav tikai Latvijas problēma. Arī visā Eiropā, kā mēs zinām, šajās klasiskajās, akadēmiskajās programmās ir grūtības nokomplektēt šīs studiju programmas ar studentiem," uzsver Kudiņš.

Universitātēs studentu skaitu gan vēl varētu papildināt arī ārzemju studenti, jo ar tiem līgumi parasti tiek slēgti vēlāk.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt