Pusdiena

Būvnieki šogad meklēs vairākus tūkstošus jaunu darbinieku

Pusdiena

Bažās par drošību labējā «Brīvības partija» Nīderlandē aptur vēlēšanu kampaņu

20 bērnu nemācās skolā slimības vai invaliditātes dēļ, radusies situācija ir prettiesiska

Vairāk nekā 20 bērniem obligātā izglītība liegta slimības vai invaliditātes dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vairāk nekā 20 bērniem Latvijā obligātā pamata izglītība liegta ilgstošas slimošanas vai invaliditātes dēļ, un šie bērni nav reģistrēti nevienā no izglītības iestādēm. 

Izglītības kvalitātes valsts dienests apkopojis datus par visām pašvaldībām un secinājis, ka pārliecinoši visvairāk šādu bērnu – 12 - ir Rīgā, un kopumā tādas pašas problēmas novērojamas vēl 17 pašvaldībās.

Dienests ir pārliecināts, ka šāda pašvaldības rīcība ir prettiesiska; ja ir vērojama vienu un to pašu bērnu ilgstoša prombūtne, ir jāmeklē risinājumi atbilstoši katras personas individuālajām vajadzībām un vairāk jāstrādā arī ar bērnu vecākiem.  

Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvis Jānis Ivans Mihailovs sacīja, ka šāda tendence ir pieaugoša un tas dienestu satrauc.

“Lai gan liekas, ka 20 uz visu Latviju, tas nemaz tik daudz nav, bet mums bija gadi, kad bija divi un trīs cilvēki, bet šobrīd atkal 20 cilvēki,” norādīja Mihailovs.

“Nevar būt situācijas, kad bērniem vecuma vai veselības stāvokļa dēļ tiek atteikta izglītības ieguve vai iespēja būt uzņemtiem skolā. Pašvaldībai ir jāiesaistās un jārisina situācija. Protams, mēs dažreiz dzirdām, ka trūkst naudas pašvaldībām, trūkst darbinieku, trūkst resursu, bet tas ir jautājums par prioritātēm,” uzsvēra dienesta pārstāvis.

Kritiskākā situācija ir Rīgā. Galvaspilsētā kopumā 12 bērni nav reģistrēti nevienā skolā. Deviņi no viņiem ilgstoši slimo, bet trīs ir invalīdi. Pašvaldības Izglītības pārvalde radušos situāciju komentēt atteicās, norādot, ka auditorija šo stāstu, visticamāk, saistītu ar citu materiālu, kurā Radio vēstīja par pašvaldībām, kuras informāciju par savā teritorijā deklarētajiem bērniem apkopo pavirši. Rīga visu zinot teicami, bet kāpēc nav radusi iespēju reģistrēt šos 12 bērnus, nekomentē.

Citās pašvaldībās ir pa vienam vai diviem šādiem bērniem. Piemēram, Ogrē ir divi šādi bērni.

“Šobrīd domājam, kā risināt šīs situācijas, lai viņš būtu izglītības iestādē,” Latvijas Radio sacīja Ogres novada Izglītības pārvaldes vadītāja Sandra Grunte.

“Viens ir risinājums par to, vai šobrīd jau atrast piemērotu iestādi, kur varētu šos bērnus piereģistrēt. Otrs ir variants, vai viņš vispār ir spējīgs apmeklēt šo iestādi, un, ja gadījumā viņam ir iespēja izglītoties mājās, saņemt metodisko atbalstu, tātad šobrīd arī tāds variants tiek piedāvāts,” stāstīja Grunte.

Viņa norādīja, ka pašvaldība kopā ar vecākiem meklējot piemērotākos risinājumus, lai bērns varētu mācīties kopā ar vienaudžiem vai mājās. Ilgstoša vienu un to pašu bērnu prombūtne mudina domāt par iespējamu prettiesisku pašvaldības rīcību, nesniedzot nepieciešamo atbalstu katras personas individuālajām vajadzībām.

Tiesībsarga birojā stāstīja, ka prettiesiska ir arī skolas rīcība, ja tā bērnu slimības dēļ reģistrēt atsakās, kā arī jārunā par vecāku spējām atrast bērnam piemērotāko izglītības iestādi.

“Protams, ka tā ir prettiesiska rīcība, jo arī ilgstoši slimojošam ir jābūt reģistrētam skolā, tikai ilgstoši slimojošais var mācīties ārpus skolas, tā sauktā mājmācība viņam var būt,” skaidroja biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

“Tā jau ir arī vecāku atbildība, jo vecākam ir jāizvēlas skola, vecākam ir jāreģistrē savs bērns skolā, un tad ir tālāk jārisina, vai bērns var nākt uz skolu, vai viņš ir tik slims, ka viņš nevar nākt un skolotājam ir jānāk uz mājām,” sacīja Grāvere.  

Pašlaik mājās mācoties 56 bērni vecumā no pieciem līdz 18 gadiem, liecina dienesta apkopotie dati. Arī tas, vai mājmācība ir piemērotākais risinājums, piemēram, slimības gadījumā, jāpārskata ar zināmu regularitāti, jo bērna interesēs ir mācīties kopā ar saviem vienaudžiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti