Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju tieslietu sistēmu vērtē kā neatkarīgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

57% aptaujāto Lavijas iedzīvotāju atzinuši tiesnešu un tiesu sistēmas neatkarību Latvijā kā labu vai ļoti labu, liecina Eirobarometra aptaujas dati. Šis rādītājs ir augstāks nekā vidēji Eiropas Savienības valstīs (54%).

Salīdzinot ar pētījuma rezultātiem pērn, Latvijas sabiedrības viedoklis par tiesu sistēmas neatkarību ir uzlabojies. Kopumā Eiropas Savienībā (ES) vidēji sabiedrības uzticības līmenis tieslietu sistēmai ir pieaudzis tikai trīs valstīs, līdz ar Latviju novertējums ir kļuvis labāks arī Maltā un Rumānijā.

Respondenti, kas tiesu sistēmas neatkarību vērtē kā labu vai ļoti labu
Respondenti, kas tiesu sistēmas neatkarību vērtē kā labu vai ļoti labu

Attieksme pret tiesu un tiesnešu neatkarību starp ES dalībvalstīm atšķiras visai krasi. 18 valstīs iedzīvotāju vairums tieslietu sistēmas neatkarību atzīst par labu.

Pozitīvu vērtējumu ir izteikuši 80% vai vairāk respondentu Austrijā, Somijā un Vācijā. Tikmēr Dānijā, Somijā un Nīderlandē vairāk nekā ceturtā daļa iedzīvotāju tieslietu sistēmas neatkarību valstī ir novērtējuši kā ļoti labu. 

Galvenais labvēlīga tiesu sistēmas novērtējuma iemesls ir tāds tiesnešu statuss un pozīcija sistēmā, kas spēj nodrošināt viņu darba neatkarību.

Gandrīz visās valstīs vairāk nekā puse respondentu apgalvo, ka laba novērtējuma pamatā ir tas, ka nav vērojama iejaukšanās un spiediens no valdības un atsevišķiem politiķiem. Tikmēr liela iedzīvotāju daļa atsaucas arī ekonomiskā spiediena un citu iesaistīto pušu ietekmes samazināšanos.

Latvijas un ES rādītāju salīdzinājums
Latvijas un ES rādītāju salīdzinājums

Latvijā 73% iedzīvotāju uzskata, ka tiesneša amats un statuss pats par sevi negarantē personas neatkarību darba veikšanas procesā. Šāds viedoklis Eiropas Savienībā kopumā pēdējā gada laikā ir kļuvis populārāks. 

Tieslietu sistēmas neatkarību valstī kā labu visbiežāk vērtē vīrieši, respondenti vecumā no 15 līdz 24 gadiem, kā arī personas ar augstāku izglītības līmeni. Vienlaikus cilvēki, kas pēdējos gados ir bijuši personīgi iesaistīti juridiskā konfliktā, retāk pozitīvi vērtē tieslietu sistēmas darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti