Vaidere: Ceru, ka Eiropa nesadalīsies mazākās valstiņās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Gribētu cerēt, ka Eiropa nesadalīsies mazākās un vājākās valstiņās, jo tas būtu slikti visiem iesaistītajiem, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” otrdien, 31. oktobrī, sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere ("Vienotība").

Viņa neslēpa, ka Eiropas Savienībai (ES) ir visai vienots uzskats par Kataloniju – proti, tai ir jāpaliek Spānijas sastāvā. Vaidere atgādināja, ka Katalonija nav Spānijas okupēta un tā ir demokrātiskas valsts daļa.

Ja Katalonija atdalītos no Spānijas, tad tas vājinātu visu Eiropu, jo, piemēram, arī flāmi Beļģijā un bavārieši Vācijā varētu apsvērt atdalīties attiecīgi no Beļģijas un Vācijas. Turklāt, kā atgādināja Vaidere, Katalonijā ir arī spēcīgas kustības par reģiona palikšanu Spānijas sastāvā.

Ziņots, ka pirmdien, 30. oktobrī, Spānijas valdība pārņēma kontroli pār varasiestādēm Katalonijas reģionā. No amatiem atcelti Katalonijas reģiona premjerministrs Karless Pudždemons un pārējie reģiona līderi, no kuriem gan daļa grasās veikt savus pienākumus. Izziņotas arī pirmstermiņa vēlēšanās, kas šajā reģionā plānotas 21. decembrī.

Jau ziņots, ka ar stundas starpību  vispirms Katalonijas reģionālais parlaments Barselonā nobalsoja par neatkarību no Spānijas un pēc tam Madridē Spānijas Senāts spēra bezprecedenta soli - nobalsoja par tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Tā ir pirmā reize valsts demokrātiskajā vēsturē, kad Madride tieši pārņem varu pār autonomu reģionu. Svētdien, 29. oktobrī, Barselonā tūkstošiem cilvēku pauda atbalstu Katalonijas palikšanai Spānijas sastāvā, tomēr daudzi arī neslēpj savu sajūsmu par neatkarības no Spānijas pasludināšanu.

Krīze sākās pēc 1.oktobrī Katalonijā notikušā referenduma, kur 90,18% dalībnieku nobalsoja par reģiona neatkarību. Tiesa, referendumā piedalījās tikai 43% no aptuveni 5,3 miljoniem balsstiesīgo. Referendumu Spānijas konstitucionālā tiesa un arī centrālā valdība uzskata par pretlikumīgu.

Līdz šim neviena Eiropas valsts nav apliecinājusi gatavību atzīt neatkarīgu Kataloniju. Arī Latvijas valdības nostāja - tas ir Spānijas iekšējs jautājums, kas jārisina saskaņā ar Spānijas likumiem un Konstitūciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti