Panorāma

Maskas ir, bet jātaupa

Panorāma

Rīgā uzzied Japānas ķirši

Atbildes uz jautājumiem par Covid-19

Vai var vakcinēties, arī pret ērcēm? Speciālistu atbildes saistībā ar Covid-19

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma" turpina apkopot iedzīvotāju jautājumus par Covid-19 un lūdz atbildīgo iestāžu pārstāvjus un nozares speciālistus atbildēt un skaidrot neskaidrības saistībā ar Covid-19.

Vispirms par darba attiecībām Covid-19 laikā. Protams, ka arī tiem, kuri strādā, vislabāk to būtu darīt no mājām – tātad attālināti. Bet ir gadījumi, kad tas gluži vienkārši nav iespējams un uz darbu ir jāiet. Par to ir daudz jautājumu, un viens no tiem:

  • "Esmu pirmspensijas vecumā  ar 1. tipa diabētu, kam Covid-19 var būt letāls. Man ir klepus, iesnas un uz darbu jābrauc ar sabiedrisko transportu. Ģimenes ārsts atsaka izrakstīt slimības lapu, bet priekšnieks draud atlaist, ja uz darbu nenākšu. Ko man darīt?"

Atbilde: šobrīd nav pamata noteikt, ka visi, kam hroniskas slimības, neapmeklē darbu. Bet īpaši stingri jāievēro piesardzības pasākumi. Ja ir sūdzības par veselību, svarīgi, lai ārsts šādu pacientu apskata klātienē. Un tikai tad lemj par slimības lapu. Ja ārsts atsakās pieņemt – jāsūdzas Veselības inspekcijai. 

"Protams, ko cilvēks var darīt – ja cilvēks ir patiešām slims un ģimenes ārsts viņu arī nepieņem? Jo pastāv jau iespēja vienoties par laiku ar ģimenes ārstu, kad viņš var aiziet, lai šo darba nespējas lapu nepieciešamības gadījumā atvērtu. Lai cilvēks aiziet ar savu veselības problēmu. Ģimenes ārsts viņu tur izklausītu un saprastu, kas pacientam kaiš un kāda ir nepieciešama ārstēšana. Ja arī šo ģimenes ārsts nenodrošina, nu, tad tā, principā, ir sūdzība Veselības inspekcijai," skaidroja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.

  • Nākamie divi jautājumi – par vakcināciju. "Tā kā šogad būs daudz ērču, jo ziemas nebija, ir ļoti aktuāli vakcinēties pret ērcēm. Vai vakcinācija un revakcinācija notiks kā parasti?"

Atbilde – vakcinācijai jāturpinās. Par to jāvienojas ar ārstu. Revakcināciju var nedaudz atlikt.

  • "Vai vakcinācija pret dažādām slimībām, kas pēc kalendāra bija paredzēta zīdaiņiem un bērniem, ir jāturpina arī Covid-19 laikā?"

Vakcinācijai jāturpinās. Konkrētāk jāvienojas ar ģimenes ārstu. Par šiem abiem jautājumiem skaidro valsts galvenais infektologs Uga Dumpis:

"Bērniem – šaubu nav, vakcinācija turpinās. Jāvienojas ar ģimenes ārstu – kas, kā un kad. Neapšaubāmi. Ja kādam ir šīs papildu vakcinācijas, tad daži mēneši nekādu lielu atšķirību nedod. Protams, ja kāds nav vakcinējies pret ērču encefalītu vispār, tad, protams, labāk ir vakcinēties, bet arī jāvienojas, kur un kā. Vakcinācijai, protams, ir jāturpinās Latvijā. Bet tas vairs nav tā vienkārši izdarāms.  Ir jāvienojas, kur ies, kā notiks vakcinācija. Nu – es pieļauju, ka šis process ir kļuvis nedaudz sarežģītāks, bet mēs nekad neesam atcēluši vakcināciju."

  • Jautājums par transportu. "Visur atgādina par 2 metru distanci, bet sabiedriskajā transportā, sēžot vienam aiz otra, nesanāk šie 2 metri. Kurš kontrolē to, kā šo rīkojumu izpilda? Es ikdienā redzu, ka ir cilvēki, kuri cenšas 2 metrus ievērot, bet ir liels daudzums tādu, kuri neievēro neko".

Atbilde: satiksmes ministra izdotajā rīkojumā ir noteiktas vadlīnijas, lai iespēju robežās tiktu noteikta maksimāli liela distance starp pasažieriem. Tomēr sabiedriskā transporta specifika, diemžēl, ir tāda, ka ne visos gadījumos šī distance būs tieši 2 metri.

  • Un vēl – par pakalpojumu jomu. "Kāpēc neslēdz ciet skaistumkopšanas salonus un frizētavas? Tur ir liels risks inficēties!"

Atbilde: nav iespējams apturēt pilnīgi visu saimniecisko darbību. Šie pakalpojumi iedzīvotājiem ir nepieciešami. Ja aizliegs, tos izmantos nelegāli. Efektīvāk ir ļaut darboties, sekojot rekomendācijām un kontroles institūciju uzraudzībā. VM gan piebilst arī, ka, apzinoties saslimšanas riskus, katram arī personīgi jāizvērtē – izmantot šos pakalpojumus vai ne.

  • Jautājums par dezinfekcijas līdzekļiem. Tie tagad maksā ļoti dārgi. "Kā es pats mājās varu izgatavot dezinfekcijas līdzekli?"

Recepte no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ieteikumiem – jānopērk veļas balinātājs ar 5% hlora saturu. Atšķaidot 1 litru šāda balinātāja ar 9 litriem ūdens, iegūsiet 10 litrus dezinfekcijas līdzekļa. Izmaksas nepārsniegs 2 eiro. Un vēl – ja jums mājās krājumā ir alkohols, kur spirta jeb etanola sastāvs ir 70%, tad arī to var izmantot dezinfekcijai. Bet! Ļoti svarīgs atgādinājums – ka šie ieteikumi, protams, nekādā gadījumā neattiecas uz iekšķīgu lietošanu.

LTV turpina uzklausīt iedzīvotāju jautājumus un sniegs atbildes arī nākamajās dienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt