Vai vakcīnas sargā pret visiem Covid-19 paveidiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vai vakcīnas pasargās no visiem Covid-19 paveidiem? Atbildi sniedza Zāļu valsts aģentūras Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska.

Latvijas Radio klausītājs vaicā: Vai ir kādi pabeigti zinātniski pētījumi par tā sauktajiem "lipīgākajiem vīrusa mutantiem"?

Elita Poplavska: Ja pēta pašu [vakcīnas] efektivitāti, tad redzams, ka uzņēmumi savus pētījumus bieži vien ir organizējuši dažādās pasaules vietās, kur tie paveidi ir izplatīti – tas ir viens no veidiem, kā skatīties [vai vakcīna darbojas pret vīrusa paveidiem]. Protams, skatās laboratoriskos apstākļos, kas notiek, ja vakcīna iedarbojas uz kaut kādu vīrusu. Mums visvairāk interesē šis klīniskais [rezultāts], vai tiešām pasargā no saslimšanas reālā dzīvē. 

Elita Poplavska atbild uz jautājumu, vai vakcīnas pasargā no Covid-19 paveidiem
00:00 / 01:47
Lejuplādēt

Kaut kādi dati [par vakcīnas efektivitāti pret paveidiem] jau ir pieejami, piemēram, "Janssen" vakcīnai tika vērtēti.

Mēs kopumā redzam, ka pagaidām visas vakcīnas pasargā pret lipīgajiem paveidiem, arī tās, kas pieejamas no citiem uzņēmumiem.

Var būt tā, ka efektivitātes rādītājs ir zemāks Dienvidāfrikas paveidam, bet vienlaikus tas ir atbilstošs kritērijam, ka jābūt vismaz 50% [efektivitātei], lai būtu klīnisks ieguvums [no vakcīnas].

Vienlaikus Eiropas Zāļu aģentūra ir izstrādājusi rekomendācijas zāļu ražotājiem, ja vakcīnu nepieciešams pielāgot jaunam paveidam – tā nebūs jauna reģistrācija, tās būs izmaiņas. Nebūs jāveic pilna klīniskā un neklīniskā izpēte, būs tikai jādemonstrē, ka ir imūnā atbilde arī pret pielāgoto vakcīnu.

Bet to pielāgošanu [šādā procedūrā] būs iespējams veikt tikai tādā gadījumā, ja ražošanas process nemainīsies, ja praktiski nekas nemainīsies vakcīnai, [citādāka] būs tikai daļa, kas skar to vīrusa daļiņu vai kodu.

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem par Covid-19 un vakcināciju pret to, Latvijas Radio Ziņu dienests kopā ar ekspertiem skaidro un sniedz atbildes katru darba dienu programmā “Labrīt”.  Savus jautājumus par vakcinēšanos pret Covid-19 iespējams sūtīt Latvijas Radio Ziņu dienestam uz e-pastu [email protected] vai balss ziņām uz numuru 27834559 (WhatsApp). 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti