Vai vakcīnas pasargās no visiem Covid-19 paveidiem, un vai potēs bērnus?

Vai visas vakcīnas nodrošina imunitāti pret Covid-19 paveidiem un vai bērnu vakcinācija ir droša, uz šiem Latvijas Radio klausītāju jautājumiem pirms masveida vakcinācijas pret Covid-19 atbildēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, kā arī Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska. 

Dienas jautājums par Covid-19 paveidiem un bērnu vakcinācijuLinda Spundiņa

Vai visas vakcīnas nodrošina imunitāti pret Covid-19 paveidiem?

Par visām vakcīnām mēs vēl nezinām, bet tās divas [Eiropas Savienībā] reģistrētās vakcīnas ["Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna"] – ir jau veikti pirmie pētījumi un skatīta atbildes reakcija, tad, jā, viņas darbojas arī uz tiem diviem jaunajiem [vīrusa] variantiem, kas ir no Lielbritānijas un no Dienvidāfrikas, pret šiem variantiem vakcīna pasargā. Kad būs reģistrēta "AstraZeneca", tad mums būs zināmi arī šīs vakcīnas dati.

Man vairāk interesē, kā ir ar bērniem, vai bērnus var vakcinēt, vai tas vispār ir droši bērniem?

Pagaidām vakcinācija pret Covid-19 bērniem nav plānota. Bet nevis tāpēc, ka tā nebūtu droša. Sākotnēji, kad vakcīnas tika veidotas un klīniskajos pētījumos skatītas, bērni nebija mērķpopulācija, jo diezgan ātri mēs uzzinājām, ka Covid-19 bērniem nesagādā tādas būtiskas veselības problēmas kā pieaugušajiem un īpaši gados veciem cilvēkiem. Un vakcīnas nav reģistrētas pagaidām bērniem. Mēs zinām, ka reģistrētās vakcīnas ir viena no 16 gadiem, otra no 18 gadiem. Tāpēc, ja mēs tagad kādam bērnam, piemēram, ar nopietniem veselības traucējumiem, gribētu iedot vakcīnu, jo mēs zinām, ka viņš var slimot smagāk ar Covid-19, tad tā būtu ārpus reģistrācijas lietošana, un būtu jāizsver riski un ieguvumi.

Ņemot vērā, ka, iespējams, kolektīvās imunitātes nodrošināšanai mums būs nepieciešams vakcinēt arī bērnus, tad daži no vakcīnu kandidātiem ir jau uzsākuši arī pētījumus efektivitātei un drošībai bērnu vecumā. Un pašreiz jaunākie bērni, kas ir pētījumos, ir 12 gadu veci. Bet uz jautājumu, vai viņiem vispār kādreiz būs jāsaņem šī vakcīna, pašreiz nav atbildes.

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem par Covid-19 un vakcināciju pret to, Latvijas Radio Ziņu dienests kopā ar ekspertiem skaidro un sniedz atbildes katru darba dienu programmā “Labrīt”.  Savus jautājumus par vakcinēšanos pret Covid-19 iespējams sūtīt Latvijas Radio Ziņu dienestam uz e-pastu [email protected] vai balss ziņām uz numuru 27834559 (WhatsApp). 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt