Vai vakcinācija pret Covid-19 nodrošina pret tālāku vīrusa pārnesi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vai vakcinācija pret Covid-19 nodrošina cilvēku no tālākas vīrusa pārneses, un cik ilgi vakcīna pilda savu funkciju, uz šiem Latvijas Radio klausītāju jautājumiem pirms masveida vakcinācijas pret Covid-19 atbildēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, kā arī Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska. 

Dienas jautājums par Covid-19
00:00 / 03:57
Lejuplādēt

Speciālistiem nav vienas konkrētas atbildes, cik ilgi vakcīna pilda savu funkciju, tāpēc man ir jautājums – cik bieži mums būs jāvakcinējas? Vai tas būs kā ar gripu – reizi gadā? Biežāk vai retāk?

To mēs, visticamāk, zināsim 2021. gada beigās vai vēl vēlāk. Ar pētījumu palīdzību redzēsim, cik ilgi noturas imunitāte izslimojušajiem cilvēkiem, gan arī pēc vakcinācijas. 

Visi ražotāji, kuri ir reģistrējuši savas vakcīnas un uzsākuši klīniskos pētījumus vēl pirms reģistrācijas, tos [pētījumus] ir paredzējuši turpināt gadu līdz pat divus gadus pēc [vakcīnas] reģistrācijas, un šie dati mums arī sniegs informāciju, cik ilgi pēc divām vakcīnas devām saglabājas aizsargājošā imunitāte. 

Un būs arī nepieciešams analizēt, kāda [turpmāk] ir vīrusa ietekme – cik ilgi mūs ietekmē ar tādu spēku un veselības kaitējumu, kāds tas ir tagad, jo tikpat iespējams scenārijs būtu, ka vīruss paliek ar mums kā sezonāls vīruss, bet tā radītais veselības bojājums nav tik nopietns un mums nav nepieciešama regulāra vakcinēšanās. Bet šobrīd to nav iespējams pateikt, vai vispār vajadzēs [atkārtoti vakcinēties] un ar kādu intervālu.

Ja es būšu vakcinēts, vai es varu būt drošs, ka es neaplipināšu tos, kuri nav vakcinēti?

Divas [Eiropas Savienībā] reģistrētās vakcīnas [“Pfizer”/”BioNTech” un ''Moderna''] savos klīniskajos pētījumos nav iekļāvušas jautājumu, vai šī vakcīna pasargā arī no asimptomātiskas vīrusa nēsāšanas un tā tālākas nodošanas. 

Vakcīna, kas nāks nākamā – “AstraZeneca”, tur pētījumā jau šie dati tiks skatīti, tur būs lielāka skaidrība. Bet par divām jau reģistrētajām vakcīnām, – es domāju, ka tuvāko mēnešu laikā mēs saņemsim atbildi. Un, ja tas tā būs, [ka šīs vakcīnas pasargā no asimptomātiskas vīrusa nēsāšanas un tālākas nodošanas], tad noteikti tiks būtiski mazināta vakcinētajiem cilvēkiem nepieciešamība lietot aizsardzības līdzekļus. Tas, ko pašreiz eksperti Latvijā skatās, bet ir vajadzīgs laiks, lai visi saņem otru devu – mediķi, un tad paiet vēl kādas pāris nedēļas, ka mēs viņus mazāk testēsim, jo pašreiz mediķus testē ļoti regulāri. 

Otrs, kas varētu būt [vakcinētajiem], ka pēc kontakta ar Covid-19 [saslimušu personu], šie cilvēki varētu neiet pašizolācijā. Kas ir vēl būtiski – tas, kurš ir vakcinēts ar divām devām, pat ja viņš inficējas un viņa elpceļos šis vīruss ir sastopams, tad vīruss noteikti ir mazākā daudzumā un mazāk vairojas, līdz ar to viņš [vakcinētais cilvēks] ir mazāk infekciozs salīdzinoši ar tiem, kuri ir tiešām slimi vai nevakcinēti. Bet teikt, ka viņš [vakcinētais cilvēks] pilnībā nepārnes [vīrusu], šajā brīdī mums nav pamata.

 

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem par Covid-19 un vakcināciju pret to, Latvijas Radio Ziņu dienests kopā ar ekspertiem skaidro un sniedz atbildes katru darba dienu programmā “Labrīt”.  Savus jautājumus par vakcinēšanos pret Covid-19 iespējams sūtīt Latvijas Radio Ziņu dienestam uz e-pastu [email protected] vai balss ziņām uz numuru 27834559 (WhatsApp). 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti