4. studija

Kā lielgabarīta atkritumu izvedēji aprēķina priekšmetu tilpumu un pakalpojuma cenu?

4. studija

Ceturtā studija

Vai tas, ka lidostā netiek pārbaudīti personu apliecinoši dokumenti, apdraud drošību?

Vai personu apliecinošu dokumentu nepārbaudīšana lidostā apdraud drošību?

Pēc intensīvajām kovida laika dokumentu pārbaudēm lidostās tagad pasažieriem varētu šķist, ka personu apliecinošus dokumentus lidostā pārbauda retāk, it īpaši ceļojot ar rokas bagāžu. Dokumenti netiek pārbaudīti, ceļojot uz Šengenas zonas valstīm. Taču par spīti tam lidostā "Rīga" norādīja, ka ar citas personas biļeti tāpat neizdosies ceļot, jo kontroles tiek veiktas arī nemanot. 

Kā tas var būt, ka nevienu neinteresē, kas es esmu, – šāds jautājums radies Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājam Artūram, kurš ļoti bieži ceļo, izmantojot aviopakalpojumus. 

Artūrs vēstulē raidījumā rakstīja: "Pēdējā pusgada laikā, veicot vairākus lidojumus ar galamērķiem Eiropā, sapratu – ja lido bez nododamās bagāžas un lidojumam reģistrējas internetā, tad nevienā no kontroles posmiem netiek pārbaudīti personu apliecinoši dokumenti: ne pirms drošības kontroles, ne drošības kontrolē, ne pirms iekāpšanas lidmašīnā. Jebkurš nelabvēlis vai meklēšanā izsludināta persona var tikt uz Eiropu ar citas personas biļeti bez problēmām. Vai tiešām vismaz reizi pārbaudīt personu apliecinošu dokumentu ir tik laikietilpīgi, lai riskētu ar pasažieru un lidostas kopējo drošību?"

Lidostas "Rīga" pārstāve Ilze Salna skaidroja – lidostā atbildība par drošību ir sadalīta: "Lidosta "Rīga" atbild par pasažieru un bagāžas drošību. Pārbauda, vai pasažierim ir vai nav aizliegti reģistrētajā vai līdzi ņemamajā salona bagāžā priekšmeti, ko nedrīkst pārvadāt. Savukārt aviokompānijas ir atbildīgas par to, ko tās pārvadā."

Kā pārliecinājās raidījums "4. studija", tiešām pie iekāpšanas vienā no lidmašīnām dokumenti netiek prasīti nevienam pasažierim – vienalga, ir viņš nodevis nododamo bagāžu vai nav. Atslēgas jēdziens drošības kontroles procesā ir "Šengenas zonas valstis". 

Lidsabiedrības "airBaltic" pārstāvis Augusts Zilberts skaidroja: "Saskaņā ar Šengenas robežu kodeksu, tad zonas valstis ir atteikušās no robežu kontroles, taču ir pastiprinājušas robežu kontroli pie Eiropas Savienības ārējās robežas. Tas ir, lai garantētu drošību ikvienam, kurš dzīvo vai ceļo Šengenas zonā. Tad, balstoties uz attiecīgo regulējumu, "airBaltic" reisos netiek pasažieriem prasīts uzrādīt dokumentus, jo šīs pārbaudes vienkārši nav jāveic. Vienlaikus nepastāv arī nekāds cits Eiropas Savienības regulējums, kas "airBaltic" kā pārvadātājam un arī citiem pārvadātājiem liktu par pienākumu veikt personas apliecinošu dokumentu pārbaudi pirms iekāpšanas. Mums kā pārvadātājam ir svarīgi, lai personas, kas iekāpj lidmašīnā, būtu, pirmkārt, izgājušas visas drošības pārbaudes, kas tiek veiktas visiem pasažieriem bez izņēmuma lidostā. Otrkārt – būtu iegādājušies lidošanas karti un reģistrējušies lidojumam."

Izņēmums ir dokumentu pārbaude pirms iekāpšanas lidmašīnā, ceļojot uz valstīm, kas nav Šengenas zonā. 

"Tās var būt arī Eiropas Savienības dalībvalstis, piemēram, bet ne Šengenas zonas valstis. Piemēram – Īrija, Horvātija vai Kipra," sacīja "airBaltic" pārstāvis.

Turklāt, ceļojot pa sauszemi un šķērsojot ar auto tuvāku un tālāku valstu robežas, "4. studijai" mierīgi izdevās pārbraukt robežpunktus un nepārsteidza tas, ka robežsargi neinteresējas, kas robežu šķērso. 

Iespējams, pasažierus samulsina drošības kontrole, kas tiek veikta lidostā. Tādēļ noteikti rodas sajūta, ka šīs procedūras laikā, pirms vai pēc tās  vajadzētu pārliecināties arī par personas identitāti, kura tiek pārbaudīta. 

Lidostas "Rīga" robežkontroles punkta priekšnieks Verners Stūrmanis norādīja: "Cilvēks, kas šo jautājumu ir aktualizējis, tas tāds atzīstams moments. Protams, patīkami dzirdēt, ka sabiedrības locekļiem ir interese, ir bažas par to, kas tiešām notiek mūsu lidostā, mūsu valstī. Es varu nomierināt šo cilvēku."

Robežsardzes klātbūtne ir visā lidostā. Pirms reisiem, kas izlido uz valstīm, kas nav Šengenas zonā, robežsardzes darbība ir vairāk manāma un jūtama, taču arī lidojumi uz Šengenas zona valstīm bez uzmanības netiekot atstāti.

Stūrmanis atzīmēja: "Visas šīs te darbības, pasažieru pārvietošanās tiek kontrolētas, bet tās metodes un veidi ir varbūt tādi komplicētāki. Viņus neredz, bet šis pasākumu komplekss tiek veikts. Varat būt droši – lidosta "Rīga" ir tā vieta, kur viss ir kontrolēts un viss ir drošs."

Stūrmanis piebilda, ka personai, kas mēģina ceļot ar citas personas lidmašīnas biļeti, visticamāk, tas neizdosies.

Vienlaikus visi aptaujātie eksperti uzsvēra – nekādā gadījumā nedrīkst riskēt un doties ceļojumā bez personu apliecinoša dokumenta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti