Vai pacientam ir tiesības zināt, ka ārsts ir vakcinējies?

Vai pacientam ir tiesības zināt, ka ārsts ir vakcinējies? Vai ārstam ir tiesības neatklāt šo informāciju? Vai ārsta profesija pieprasa vakcinēties obligāti? Visticamāk šie jautājumi drīzumā iegūs arvien lielāku aktualitāti un raisīs diskusijas, par ko liecina sabiedrības neviennozīmīgā attieksme pret dažu medicīnas iestāžu iniciatīvu – ārstiem, kas saņēmuši vakcīnu, dāvināt īpašas nozīmītes ar šī fakta apstiprinājumu. Vai šāda nozīmīte dos lielāku drošības sajūtu pacientiem un viņu tuviniekiem, un kā tiks uztverts ārsts, kurš nozīmīti pie halāta nebūs piespraudis?

Vai pacientam ir tiesības zināt, ka ārsts ir vakcinējies?Baiba Kušķe

Rīgas Dzemdību nams un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca tiem mediķiem, kas šonedēļ saņēma otro vakcīnas devu, piešķīra īpašas nozīmītes, kas apstiprina, ka viņi ir vakcinējušies pret Covid 19. Tā nav jauna prakse, savulaik nozīmītes piešķirtas arī mediķiem, kas vakcinējušies pret gripu.

Bērnu slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle uzsver, ka nozīmītes nav ieviestas kā obligāta atpazīšanas zīme, bet drīzāk kā simbols, kas apliecina ārsta nostāju un aicina savu nostāju pārdomāt arī citiem ārstiem un pacientiem.

"Tādā veida padarīt šos cilvēkus, kas jau ir vakcinējušies, redzamus darba vidē un arī darbā ar pacientiem, lai tas būtu tāds dabisks un vienkāršs veids, kā uzsākt sarunu par vakcināciju, par to, kāpēc cilvēks ir nolēmis vakcinēties, kā viņš jūtas pēc vakcīnas. Rosināt šīs sarunas kolēģu vidū, kā arī saskarsmē ar pacientiem," norāda Zaldāte-Rozentāle.

Arī Veselības ministrijā uzsver, ka tas nekādā ziņā nevar būt obligāts nosacījums, ka mediķim būtu jāatklāj savs vakcinācijas statuss. Taču kā brīvprātīga iniciatīva šāda nozīmīšu piešķiršana un nēsāšana esot vērtējama kā pozitīva, jo tieši mediķu piemērs vislabāk varot dot signālu citiem, ka vakcinācija ir droša. Skaidro Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

"Ja mēs redzam, ka tie cilvēki, kas ikdienā saskaras ar šo slimību un tās sekām, ir vakcinējušies paši, tad, protams, tā sabiedrības daļa, kas nav medicīnā izglītoti, bet vēlas varbūt nogaidīt – ja viņi redz, ka mediķi vakcinējas un dara to droši, tad, protams, tas iedrošina sabiedrību kopumā. Bet noteikti tas nevar būt kā obligāts nosacījums obligāti atklāt vai obligāti dalīties ar savu vakcinācijas statusu. Pirmkārt, šī vakcinācija, kā mēs esam uzsvēruši no paša sākuma, ir brīvprātīga. Un tā ir brīvprātīga ikvienam iedzīvotājam, tajā skaitā, arī ārstniecības personām," skaidro Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Medicīnas tiesību eksperte Solvita Olsena pieļauj, ka tomēr ir iespējama situācija, ka vakcinācija mediķiem var kļūt ne tikai par ētisku, bet arī tiesisku prasību. Viņas ieskatā – tā kā pandēmijas situācija medicīnas iestādēs ir ļoti augsta riska jautājums no pacientu drošības viedokļa, var pastāvēt iespēja, ka vakcināciju nākas izvēlēties kā obligātu riska mazināšanas pasākumu.

"Jo ja mums tiešām ir tādi riska faktori pacientu drošībai, kurus mēs varam novērst vai ievērojami mazināt ar kādu konkrētu iejaukšanos, tad mēs tos arī prasām un tas ir arī tiesiski attaisnojams. Jo, ja tas risks konkrētajiem darbiniekiem ir mazāks nekā tas potenciālais ieguvums, tad tas demokrātiskā sabiedrībā vienmēr ir tas, ko mēs arī attaisnojam. Tā ir iejaukšanās, protams, bet ja tas mērķis ir ārkārtīgi svarīgs, tad mēs to tiesiski varam attaisnot," atzīst Olsena.

Tomēr saskaņā ar šobrīd spēkā esošo Epidemioloģiskās drošības likumu un saistīto tiesisko regulējumu vakcinācija ir brīvprātīga jebkuram Latvijas iedzīvotājam, arī mediķiem.

To apliecina un skaidro šonedēļ Tiesībsarga biroja mājaslapā publicētā informācija jautājumā par sabiedrībā izskanējušo iespējamo vakcinācijas pret Covid-19 obligātumu mediķiem. Ar šo apstiprinājumu tiesībsargs klajā nācis pēc rūpīgas normatīvo aktu izpētes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt