Vai Oļegs Burovs saka patiesību par RTU ēkas nojaukšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc bijušā Rīgas mēra Oļega Burova teiktā, ideja nojaukt Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) centrālo ēku Kaļķu ielā 1 nepieder viņam – to esot ierosinājusi arhitekte Zaiga Gaile. “Melu detektora” pārbaude parādīja, ka tas neatbilst patiesībai – Zaiga Gaile ierosināja ēku rekonstruēt.

Citāts:

"Tā ir veca ideja, tā nav mana ideja. Tas ir Zaigas Gailes piedāvājums – nojaukt RTU māju… un būvēt laikmetīgās mākslas muzeju. Dažus gadus atpakaļ tas bija izteikts, un tajā laikā iepriekšējā domes vadība ļoti atbalstīja šo lēmumu, es runāju par Ušakovu… Tagad viņš mani kritizē, bet viņš aizmirst, ka pats ļoti nēsājās ar šo ideju." 16. jūlijs, RīgaTV 24, 16:47 minūtē

RTU ēka Kaļķu ielā 1 būvēta 1959. gadā pēc pazīstamā latviešu arhitekta Osvalda Tīlmaņa projekta. Tā pieder Rīgas pašvaldībai, bet ar to saistītie zemesgabali – pilsētai un RTU.

Pazīstamā latviešu arhitekte Zaiga Gaile patiešām sen ierosināja “pārprofilēt” RTU ēku par mūsdienu mākslas muzeju – šī ideja tika dzīvi apspriesta 2014.-2015. gadā (skat., piemēram, šeit https://www.la.lv/laikmetigas-makslas-muzejam-nevajag-jaunu-eku un šeit https://jauns.lv/raksts/sievietem/38005-zaiga-gaile-sarmantak-ir-apdzivot-vecu-maju-nevis-buvet-jaunu ), un saņēma toreizējās Rīgas vadības atbalstu. Tomēr runas par pilnīgu nojaukšanu nebija, un Gaile ne reizi vien uzsvēra, ka RTU vēsturiskā ēkā ir “arhitektoniski izcila”,  ideāli piemērota muzeja vajadzībām, un, “ja to atjauninātu, tā būtu brīnišķīga”.

“Nē, nekādā gadījumā, es nekad un neko neesmu piedāvājusi nojaukt! Pie Ušakova kabinetā es biju ar RTU ēkas pārbūves projektu. Tāpat es negribēju nojaukt Okupācijas muzeju, un nekādā gadījumā ne “cekas māju” [Elizabetes ielā 2]. Piebūvēt klāt! Atkal viņš [Burovs] kaut ko saputrojis… Tā RTU ēka varētu būt labs variants koncertzālei – tur jau ir diezgan liela zāle. Bet esmu pret ēkas nojaukšanu,” LSM.lv sacīja Zaiga Gaile.

Ko atbildēja Oļegs Burovs

"Melu detektors"

Ja jūs esat pamanījuši kādus publisku personu izteikumus, kuri neatbilst faktiem, un varat to pierādīt, rakstiet uz [email protected] .

Bijušais Rīgas mērs sarunā ar LSM.lv atzina, ka “tādā kontekstā Zaiga Gaile nerunāja par [RTU ēkas] tiešu nojaukšanu”, tomēr piebilda, ka būtu bijusi “daļēja nojaukšana”.

“Tā vai citādi, tā būtu kardināla rekonstrukcija. Lai gan starp muzeja iniciatoriem bija arī tie, kuri tad teica, ka būtu lētāk pilnībā nojaukt un uzbūvēt no jauna. Šī [RTU[ ēka ir morāli novecojusi, tā ir ļoti sliktā stāvoklī, tajā ir plaisas. Tas nav arhitektūras piemineklis. (…) Tomēr es tagad nekādā gadījumā negribu izcelties kā kultūras ministrs un staigāt apkārt ar šo ziņu. Mans nolūks bija pateikt, ka ir dažādi varianti. (…) Ir daudz dažādu variantu, un nekādā gadījumā nevajag pieņemt politisku lēmumu un ieciklēties uz kaut ko vienu konkrētu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti