Eiropas Komisijas amatpersonas lūgušas tieslietu ministram Gaidim Bērziņam paskaidrojumus saistībā ar veikalu tīklu "Iki" un "Cento" operatora maksātnespējas lietu. Ministra birojā atbild, ka konkrētajā lietā jāgaida Augstākās tiesa lēmums, bet maksātnespējas likums sevi ir pierādījis kā darboties spējīgs. Ministrijā gan izveidota darba grupa, kas vērtē, vai maksātnespējas pasludināšanas kārtībā nav kas jāmaina.
Eiropas Komisijas viceprezidente un tiesiskuma komisāre Viviāna Redinga un iekšējā tirgus un pakalpojumu komisārs Mišels Barnjē nosūtījuši vēstuli Latvijas tieslietu ministram Gaidim Bērziņam ar aicinājumu skaidrot pašreizējo maksātnespējas procesu Latvijā. Komisija reaģējusi uz veikalu ķēžu "Iki" un "Cento" akcionāru sūdzību par Latvijā pasludināto veikalu operatora "Palink" maksātnespēju un vēlas zināt kā mazumtirdzniecības uzņēmumi var sevi aizstāvēt, stāsta "Palink" pārstāve Dace Zundure.
Prokuratūra pagājušajā mēnesī Augstākajā tiesā iesniedza protestu par Kurzemes rajona tiesas lēmumu, ar kuru "Palink" atzīts par maksātnespējīgu, jo tiesa pieļāvusi būtiskus materiālo un procesuālo normu pārkāpumus. "Palink" uzsver - lai arī uzņēmums pēdējos gados strādājis ar miljoniem zaudējumu, tā akcionāri, starp kuriem ir arī vācu uzņēmums "REWE Group", dod naudu veikalu ķēžu "Iki" un "Cento" darbībai. Arī maksātnespējas dēļ piegādes veikalam nav apturētas un darbinieki saņem algu, apgalvo uzņēmumā.
Komisāri Bērziņam atbildes sniegšanai devuši laiku līdz 14.februārim. Ministrs vēstuli pārsūtījis ekspertu darba grupai, kas jau iepriekš izveidota, lai izanalizētu "Palink" gadījumu un saprastu, vai ir pamats mainīt maksātnespējas likumu. Eksperti darbu pabeigs nākamnedēļ, stāsta ministra preses sekretāre Līga Ādamsone.
Darba grupai jāizvērtē iespēja tiesai atsevišķos gadījums vērtēt parādnieka maksātnespēju pēc būtības. Pašreizējā likumā tā saukto bilances testu aizstājis likviditātes tests. Tas nozīmē, ka maksātnespēju uzņēmumam var pasludināt, ja tas neapmaksā parādus. Atsevišķu advokātu ieskatā pašreizējais likums kļuvis par parādu piedziņas likumu."