Panorāma

PREZIDENTS TIEKAS AR SKELETONISTIEM UN BOBSLEJISTIEM

Panorāma

Panorāma

Vai atkārtotā ekspertīze ietekmēs tiesvedības gaitu?

Vai jaunie betona ekspertīžu rezultāti ietekmēs Zolitūdes tiesas iznākumu? Viedokļi atšķiras

Pabeigta papildu ekspertīze Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Vesels mēnesis bija vajadzīgs, lai divi neatkarīgi eksperti pārrēķinātu uz jumta esošā virsbetona slāņa biezumu. Secināts, ka jauno aprēķinu rezultāti nedaudz atšķiras no iepriekšējā ekspertīzē secinātā. Apsūdzēto aizstāvji uzskata, ka tas parāda - apsūdzība ir nepamatota. Savukārt prokurors ir pretējās domās.

Virsbetona pārsegumi jeb plāksnes ir daļa no jumta konstrukcijas, kas "Maximas" gadījumā varētu būt radījušas papildu slodzi uz nesošajām konstrukcijām un to metāla kopnēm, tādējādi veicinot jumta sagrūšanu. Saskaņā ar pirmstiesas izmeklēšanas laikā veikto ekspertīzi, tās vietām bijušas pat 9 un 10 centimetrus biezas. Atkārtotā ekspertīzē pavisam nesen secināts, ka betona plāksnes maksimāli vietām sasniegušas 8,7 centimetru biezumu, kas ir likumā pieļaujams.

"Faktiski šīs nelielās novirzes ir drošuma koeficienta ietvaros, un nekādā veidā netiek pārkāptas drošuma koeficienta vērtības konkrēti šim virsbetona slānim," stāstīja neatkarīgais būveksperts Kaspars Kurtišs.

Vai šie aprēķini varētu ietekmēt izvirzītās apsūdzības? Uz šādiem jautājumiem eksperti tiesas zālē  atteicās atbildēt.

"Jautājumi, kas attiecas par atbildībām un juridiskiem aspektiem, šos jautājumus mēs nevērtējam. Mēs vērtējam tikai un vienīgi aprēķinus un projekta risinājumus. Tas vienkārši bija jautājums, ko aizstāvības puse vēlējās precizēt. Acīmredzot, viņiem šis jautājums bija ļoti būtisks," norādīja Kurtišs.

Trim apsūdzētajiem – būvinženierim Ivaram Sergetam, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam un būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam pārmests, ka, nolaidīgi pildot savus pienākumus, viņi nav konstatējuši, ka uz jumta esošais virsbetona slānis radījis neadekvātu slodzi, veicinot tā sagrūšanu.

"Būtisks ir tas apstāklis, ka šajos aprēķinos konstatētais virsbetona slāņa biezums nepārsniedz normatīvā noteikto drošuma koeficienta biezumu.

Nu, mūsuprāt, konkrētajā punktā šī apsūdzība ir, protams, nepamatota, kas šobrīd ir atklājies konkrēti tiesas sēdē," komentēja apsūdzētā Kumpiņa aizstāvis Raivis Grīnbergs.

Tikmēr prokurori teic, ka otrdien dzirdētais izvirzītās apsūdzības neietekmē.

"No papildu ekspertīzes mēs neko fundamentāli jaunu neuzzinājām. Nekādas būtiskas atšķirības nav konstatētas un savā ziņā liekas, kāpēc bija aizstāvībai šāda papildu ekspertīze? Un šī matu skaldīšana man diemžēl nav saprotama," uzsvēra prokurors Agris Skradailis.

Nākamnedēļ runāt par ekspertīzes slēdzienu tiesā uzaicināti arī apsūdzēto puses pieteiktie būveksperti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti