Sadaļas Sadaļas

Vai iespēja izvēlēties Covid-19 poti varētu palielināt atsaucību vakcinācijai?

Vakcinācijas birojs vairākkārt paudis, ka visas pieejamās vakcīnas pret Covid-19 vienmērīgi tiek izdalītas pa visu valsti, taču, tieši kādu vakcīnu saņemt, katrs cilvēks nevar izvēlēties. Tomēr jau vairākkārt dažādas pašvaldības informējušas, ka iedzīvotāji varējuši pieteikties konkrētām vakcīnām un atsaucība tad krietni augusi. 

Pirmās ziņas par to, ka vakcīnas būs iespējams it kā izvēlēties, otrdien tika saņemtas no Daugavpils. Tas radīja gan plašu sašutumu un neizpratni par nevienlīdzīgu attieksmi, gan arī atzinību par pieeju, kas orientēta uz iespējami ātru un plašu iedzīvotāju vakcinēšanu. 

Vai vakcīnas pret Covid-19 iespējams izvēlēties?Kristaps Feldmanis

Tiesa gan veselības ministrs Daniels Pavļuts (''Attīstībai/Par!'') jau tajā pašā dienā šādu iespēju noliedza. Daugavpils domes priekšsēdētāja vietniece Līvija Jankovska (“Mūsu partija”) norādīja, ka, iespējams, bijuši kādi pārpratumi un tā ir daļēja patiesība. Ziņa par to izcēlusies, Jankovskai atbildot uz jautājumu par pedagogu vakcināciju, kad viņa skaidrojusi, ka aptaujātie pedagogi krietni vairāk atsaukušies, uzzinot, ka uz priekšdienām Daugavpilī “Pfizer” vakcīnas būs krietni pieejamākas. Tomēr arī Daugavpils slimnīcas pieeju viņa sauca par sekmīgu.

“Pateicoties šai iespējai izvēlēties vakcīnu, ir pieteikušies jau 300 cilvēki, kas nāca papildus no tās vispārējās rindas, un tas dod savu efektu,” viņa sacīja.

Arī Daugavpils slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs atzina – ideja piedāvāt vakcīnas izvēli atmaksājusies.

“Šoreiz, jā, tas bija. No manas puses. Es pats biju pieņēmis lēmumu, ar nevienu nekonsultējoties. Mēs redzējām, ka atsaucības nav, vakcīnām derīguma termiņš drīzumā beigsies un kaut kas jādara ar šo lietu. Visas vakcīnas ir sadalītas, un pusotras dienas laikā “akcija” beigusies, jā,” atklāja Semjonovs.

Savukārt trešdien Liepājas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova arī apliecināja, ka Liepājā, piedāvājot iespēju vakcinēties ar “Pfizer”, nevis “AstraZeneca”, pedagogu interese par vakcīnu kāpusi milzu ātrumā.

“Kad piedāvājām “AstraZeneca”, bija iestādes, kur kritums bija pat līdz 70%, tādēļ mēs arī informējām Veselības ministriju un Vakcinācijas biroju par šo situāciju, ņemot vērā, ka “Pfizer’ vakcīna šobrīd valstī ir ievesta; aptaujājot pedagogus par to, vai ar “Pfizer” vakcīnu būtu gatavi vakcinēties, atsaucība ir radikāli cita. Šobrīd īsā laikā mums ir vairāk nekā 400 pieteikumi,” atzīmēja Tolmačova.

Vakcinācijas biroja pārstāve Agnese Strazda tikmēr skaidroja, ka vakcīnas izvēlēties nav iespējams. Šobrīd vien sākam piedzīvot plašākas citu vakcīnu piegādes, kas ļauj dažādas vakcīnas izsūtīt uz potēšanas punktiem, tomēr izvēle nepastāvot.

Vaicāta, vai kādreiz ir plānots šādu brīvo izvēli piedāvāt, Strazda neizslēdza šādu iespēju, brīdī, kad Latvijā būs ļoti liels skaits vakcīnu.

KONTEKSTS:

Daugavpils slimnīca otrdien, 13. aprīlī, paziņoja, ka ļaus izvēlēties “AstraZeneca” vai “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas, iepriekš pierakstoties uz vakcināciju. Slimnīcai izveidojies “AstraZeneca” vakcīnu pārpalikums, jo vairāki cilvēki, kuri pierakstījušies uz vakcināciju, tomēr atteicās no šīs potes saņemšanas. Un tad slimnīca ar rezervi pasūtījusi “Pfizer” vakcīnas.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) gan apgalvoja, ka Latvijā nav iespēju izvēlēties vakcīnu pret Covid-19. Viņš skaidroja, ka pieeja visiem Latvijas novadiem ir līdzvērtīga – visur, kur iespējams, nogādājam dažādu ražotāju vakcīnas, bet, ja vakcinācijas punktā ir dažādas vakcīnas, lēmumu, kādu vakcīnu izmantot, pieņem mediķis, nevis vakcinējamais izvēlas vakcīnu, apgalvoja ministrs.

Līdz šim ES reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā.

Liela daļa iedzīvotāju ir skeptiski noskaņota tieši pret “AstraZeneca” vakcīnām, ko veicināja informācija par retajām negatīvajām trombu veidošanas blaknēm. Lieldienu brīvdienās daudzviet pat vairāk nekā puse uz masu vakcinācijas centriem aicināto iedzīvotāju nevēlējās vakcinēties, tajā skaitā tāpēc, ka negribēja saņemt tieši “AstraZeneca” vakcīnas.  

Latvijā plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt