Vai ierobežot salūta šaušanu ukraiņu pēctraumatiskā stresa dēļ?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš kara sākuma Ukrainā Latvijā ieradušies jau vairāki tūkstoši Ukrainas iedzīvotāju, precīzs to skaits nav zināms. Bēgļi no Ukrainas vairākkārt atzinuši, ka šeit jūtas drošībā, taču pēc pieredzētā dzimtenē, piemēram, salūta šaušanas trokšņi, viņiem atgādina kara šausmas. Šī iemesla dēļ sociālajos tīklos manāmas diskusijas par uguņošanas ierobežošanu.

Vai ierobežot salūta šaušanu ukraiņu pēctraumatiskā stresa dēļ?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pēctraumatiskais stresa sindroms ir ilgstošas psihiska rakstura problēmas, kas daļai cilvēku attīstās pēc tam, kad pārdzīvots traumatisks notikums – situācija, kurā pārņēmušas bailes par savu vai tuvinieku dzīvību vai veselību. To skaidro Nacionālo bruņoto spēku vecākā psiholoģe, majore Sandra Landratova.

"Ja ir bijusi traumatiska pieredze un apdraudējums dzīvībai, tad patiešām pēc kāda laika, redzot līdzīgus skatus vai redzot līdzīgus tēlus, vai sajūtot līdzīgas smaržas, vai dzirdot līdzīgas skaņas, var uzplaiksnīt traumatiskā pieredze, kas ir piedzīvota, piemēram, kara laikā," norāda Landratova.

No šīm situācijām ir grūti izvairīties, jo atmiņu uzplaiksnījumi var parādīties ikdienišķās situācijās. Latvijā ieradusies Ukrainas kara bēgle sociālajos tīklos dalās ar meitas traumatiskās atmiņas atblāzmām.

"Latvijā esmu satikusi daudz brīnišķīgu cilvēku, un pateicos ikvienam. Bet man ir liels lūgums. Es saprotu, ka visiem ir svētki un Ukrainai nevajadzētu būt aizspriedumiem pret salūtiem. Bet, lūdzu, bērnu dēļ, viņiem ir liels stress un katrs salūta šāviens izraisa emocionālu stresu. Ja ir iespēja šobrīd atteikties no salūta, lūdzu dariet tā. Vakar meitai bija histērija, stundu mierināju, ka tas ir tikai salūts. Tagad pa dzīvokli staigā tikai pie rokas. Es saprotu, ka ir vajadzīga psiholoģiska palīdzība. Strādājam pie šī jautājuma."

Ukraiņi salūtu var asociēt ar raķešu apšaudi, skaidro NBS psiholoģe. Tas notiek neapzināti.

Diskusijas par salūta ierobežošanu nav bijušas ne Iekšlietu ministrijā, ne arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, stāsta Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Šteins no „Attīstībai/Par!”. Viņš norāda, ka par šo jautājumu runājusi Rīgas pašvaldība.

"Ja likumdevējs nāks ar šo iniciatīvu, mēs noteikti tai neiebildīsim, bet to noteikti vajag izvērtēt. Es cilvēcīgi ļoti labi saprotu, ka šajā situācijā būtu tikai normāli ierobežot [salūta šaušanu]. Es ceru, ka Rīgas pašvaldībai atsauksies arī citas pašvaldības. Es domāju, ka būtu tikai loģiski, ja mēs atteiktos no šādām aktivitātēm," uzsver Šteins.

Deputāts norāda, ka frakcijā šo vēl izvērtēs.

Jau iepriekš iniciatīvu platformā manabalss.lv iedzīvotāji vāca parakstus, lai aizliegtu salūtu. Tad kā būtiskāko iemeslu uzsvēra dabas piesārņojumu un mājdzīvnieku bailes no trokšņa. Kaut arī tika savākts pietiekošs balsu skaits, priekšlikums bija nesekmīgs, jo likumdevējs neierobežoja uguņošanu.

Kara Ukrainā dēļ daļu pašmāju iedzīvotāju arī satrauc salūta skaņas. Psiholoģe Landratova stāsta, ka šobrīd ir paaugstināts emocionālais fons, tāpēc iedzīvotāji šīs skaņas var interpretēt savādāk nekā pirms kara.

"Vislabākais veids, kā mēs paši varam tikt galā, nemeklējot speciālistu, ir uzturēt ikdienas rutīnu. Uzturēt sevi normalizētā stāvoklī un darīt visu, kas mums atgādina normālu dzīvi, lai būtu mazāk laika neproduktīvām domām, neproduktīvai trauksmei, kas mūs izdedzina un nedod nekādu labumu," aicina Landratova.

Ja ir ilgstošs satraukumus par notiekošo karu Ukrainā, miega traucējumi, tad jālūdz speciālista palīdzība, lai mazinātu trauksmi.

KONTEKSTS:

Krievijas iebrukums Ukrainā turpinās kopš 24. februāra. Sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja – pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas vairākas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Tikmēr arvien vairāk ārvalstu uzņēmumi boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Teksta tiešraižu arhīvs par Krievijas uzbrukumu Ukrainai pieejams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti