4. studija

Kāpēc kopš oktobra Onkoloģijas centrā nedarbojās starošanas aparatūra?

4. studija

(Zīmju valodā). Ceturtā studija. Covid paradumi. Rinda pēc pases

Vai darba devējam ir tiesības asinsdonoriem nepiešķirt apmaksātas brīvdienas?

Vai darba devējs drīkst darbiniekam-asinsdonoram nepiešķirt apmaksātu brīvdienu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Darba likums paredz apmaksātu brīvdienu darbiniekiem, kas, iepriekš par to paziņojot darba devējam, ārstniecības iestādē nodod asinis vai asins komponentus. Vai darba devējs var atļauties asinsdonoram tomēr nepiešķirt apmaksātu brīvdienu?

LTV raidījumā "4. studija" vērsās kāda veikala darbiniece ar jautājumu, vai viņai kā donoram pēc asins ziedošanas nepienāktos brīvdiena:

"Strādāju "Maxima Latvija", esmu asinsdonore, bet man paziņoja, ka, lai saņemtu apmaksātu brīvdienu, nākošai dienai pēc asins nodošanas jābūt darbdienai, un arī atvaļinājumam šāda apmaksāta papildu brīvdiena netiks pievienota. Vēlos noskaidrot, vai tas atbilst likumam, jo, kā es saprotu, apmaksātu brīvdienu var izmantot jebkurā dienā gada laikā. Pēc "Maxima Latvija" loģikas, ja es strādāju ofisa darba laiku, tad, nododot asinis piektdienā, es nevaru saņemt apmaksātu brīvdienu."

Veikalu ķēdes "Maxima Latvija" pārstāve Laura Bagātā gan noliedza, ka asinsdonori kādos gadījumos nevarētu saņemt apmaksātu brīvdienu: ""Maxima Latvija" darbojas saskaņā ar Darba likumu, kas arī nosaka, ka, ja tu esi donors, tev attiecīgi pienākas viena brīva diena pēc asins nodošanas, kuru tu vari izmantot gada laikā no asins nodošanas dienas. Ja piektdienā darbinieks nodod asinis, tad šī brīvdiena, iesniedzot attiecīgi izziņu no Asinsdonoru centra, tiek reģistrēta sistēmā un šo brīvdienu var izmantot sev ērtā laikā, vienojoties ar darba devēju. Vai tas ir, pievienojot pie ikgadējā atvaļinājuma, vai kādā citā dienā, galvenais noteikums ir izmantot brīvdienu gada laikā."

Konkrēto situāciju uzņēmuma pārstāve sauc par pārpratumu vai komunikācijas kļūdu: "Tādēļ mēs aicinām, ja ir kādi jautājumi, kas attiecas uz personālu, pilnīgi noteikti nekautrēties, zvanīt personāla daļai un jautāt, un kolēģi laipni izskaidros un pastāstīs, kā īstenībā ir, jo ir diezgan vienkārši likumā noteiktais."

Tātad darba devējs apgalvo, ka noticis pārpratums un sola, ka donoriem brīvdiena noteikti pienākas.

Arī Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa atstiprināja, ka pēc asins ziedošanas darbiniekam ir tiesības uz brīvdienu. "Darba likums paredz, ka gada laikā līdz 5 dienām par asins nodošanu darbiniekam ir tiesības izmantot šīs dienas viņam vēlamā laikā – uzreiz pēc asins nodošanas ārstniecības iestādē vai citā laikā, vienojoties ar darba devēju. Protams, arī darba koplīgumā var paredzēt lielāku šo brīvo dienu skaita piešķiršanu, bet Darba likums paredz, ka tās ir 5 apmaksātas brīvas dienas.

Ir jāmeklē kompromiss šīs brīvās dienas izmantošanai līdzīgi kā pie atvaļinājuma izmantošanas.

Jo ir jāsaprot, ka arī darba devējam ir jānodrošina nepārtrauktais darba process, ir jāorganizē darbs netraucēti. Līdz ar to arī darbiniekam vajadzētu laikus informēt, kad viņš vēlas izmantot šo brīvo dienu, un arī vienoties par šīs brīvās dienas izmantošanu," sacīja Stivriņa.

Bet, ja nu donors nolēmis nodot asinis atvaļinājuma, brīvdienu vai pat slimības lapas laikā, vai arī šajā gadījumā, ja netiek tērēta darba diena, pienāksies papildu brīvdiena?

"Arī darbiniekam, kas savā brīvdienā nodod asinis, ir tiesības uz atpūtas dienu, atmaksātu. To paredz Darba likuma 74. panta 6. daļa. Ja darbinieks savā brīvajā laikā – vai tas būs atvaļinājums, vai tas būs darba nespējas periods – un darbinieka veselības stāvoklis ir tāds, ka ļauj nodot šīs asinis un viņš dodas nodot asinis, tad viņam šī diena neapmaksāsies kā diena, kurā viņš attaisnojošu iemeslu dēļ nav ieradies darbā. Tas ir viņa atpūtas laiks, bet papildus apmaksājama brīva diena tāpat pienāksies," skaidroja Stivriņa.

Tas nozīmē, ka, atgriežoties darbā pēc prombūtnes, ir jāiesniedz apliecinošs dokuments, ka darbinieks ir nodevis asinis, tāpēc viņam ir tiesības izmantot apmaksātu atpūtas dienu.

Tikmēr Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole atzinīgi vērtēja asinsdonoru aktivitāti Latvijā: "Pēdējos gados, neskatoties uz šo Covid-19 laika kritumu, kas bija 2020. gadā, kopumā 2021. un 2022. gadā mēs esam ar katru gadu uzlabojuši kopējo donāciju skaitu, jau sasniedzot tādu rekordu, kāds ir bijis 2010. gadā. Pagājušajā gadā mums bija 57 400 donāciju, tas ir 57 tūkstošus reižu pa visu valsti cilvēki ir atnākuši. Vairāki no tiem ir nākuši vairākas reizes gadā. Kā mēs zinām, tad sievietes var maksimums 4 reizes kalendārā gada laikā nodot asinis, vīrieši nedaudz vairāk – pat 5 reizes."

Šīs nedēļas sākumā ir atklāta jaunā, vienotā donoru pieņemšanas zāle, kuru pirmie donori jau apmeklējuši. Mājaslapā "Donors.lv" var noskaidrot gan to, kur var nodot asinis, gan darba laikus, gan to, kādas grupas asinis tobrīd visvairāk nepieciešamas.

"Mums vienmēr ir nepieciešami krājumos universālie grupas donori, kas ir 0 rēzus negatīvā. Tā krīzes situācijā ir pārlejama arī citu asinsgrupu īpašniekiem, līdz ar to tai vienmēr ir jābūt, it sevišķi dzemdību nodaļās krājumos. Bet ar pārējām grupām ir tā, ka, protams, ir mūsu populācijā retākas asinsgrupas vai biežāk sastopamas, bet tai brīdī, kad ir kāds smags pacients ar konkrēto pat ne tik bieži sastopamo asinsgrupu, skaidrs, ka asins krājumu stabiņš ļoti strauji nokrīt, un mums ir nepieciešamas šīs konkrētās retākās asinsgrupas.

Mēs arī donorus aicinām iepriekš paskatīties un nākt konkrētajā brīdī, kad redzam, ka [konkrētais] asinsgrupas stabiņš ir kritiski zems," sacīja Pole.

Jāpiebilst, ka visā pasaulē asinsdonoru kustība darbojas bez atlīdzības, donoriem saņemot tikai mazus bonusus un pateicības veltes. Valstiski ir apstiprināta kompensācija 4,27 eiro apmērā par katru donāciju, kas ir kā transporta kompensācija vai pusdienu nauda. Papildus tam arī pienākas vēl viena brīvdiena.

Valsts darba inspekcijā pēdējā laikā nav saņemtas sūdzības par to, ka darba devējs atsakās piešķirt asinsdonoriem apmaksātu atpūtas dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti