4. studija

Vai tas ir normāli: dzīvam augam pielīmēt nedzīvus ziedus?

4. studija

Vai policisti un tiesneši ir saņēmuši sodu lietā, kuru atšķetināja 4.studija un Meijeru ģimene?

Kādas tiesības ir vecākiem, kuri visu mūžu nav likušies zinis par saviem bērniem?

Vai bērniem jāapmaksā pansionāta rēķini tēvam, kurš ģimeni pametis?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vai ir jāpalīdz tēvam vecumdienās un jāsamaksā sociālās aprūpes centrā saņemto pakalpojumu rēķins? Tā jautā divas māsas no Jelgavas, kuras apgalvo – tēvs par viņām nav rūpējies kopš bērnības.

Ludmilas un Tatjanas vecāki izšķīrās pirms 27 gadiem, kad Tatjanai bija 5,  bet Ludmilai – 11 gadi. Šķiršanās iemesls bija tēva dzeršana un fiziskā izrēķināšanās gan ar māti, gan meitām.

Tēvs par meitām nerūpējās, alimentus maksājot tikai pāris gadus. Jaunāko no meitām viņš vispār neatzina par savu.

Vīrietis gan raidījumam pastāstīja, ka viņam nav bijis, no kā maksāt alimentus, pensija viņam aprēķināta no gandrīz 40 gadu ilga darba stāža, bet samaksāt par pansionātu viņš nespēj.

Tādējādi rēķins 1800 eiro apmērā par vīrieša uzturēšanos sociālās aprūpes un rehabilitācijas centrā “Staļģene” piestādīts vienai no meitām. Dienestā uzsvēra, ka sociālās aprūpes centrs vispirms nodrošina pakalpojumu un pēc tam noskaidro, kurš par to maksās. Šajā gadījumā vīrietim ir bērni, pie kuriem vērsties.

Ludmila neuzskata, ka tas ir taisnīgi. “Cilvēks nerūpējās par savu ikdienu, par savu nākotni.

Viņam nebija jādomā par to, ka jāceļas plkst.4 uz darbu, par to, ka viņam ir bērni, par to, vai viņiem ir, ko uzvilkt, vai viņiem ir jāiet skolā vai ne. Ka cilvēks var atļauties nestrādāt no 43 gadu vecuma. Un tad, kad pensijas laikā viņam ir nepieciešama kaut kāda palīdzība, viņš var vērsties pret saviem bērniem un teikt, ka likums nosaka, ka jums mani tagad ir jāapgādā!”

Abas māsas vērsās Zemgales rajona tiesā ar lūgumu atbrīvot no pienākuma uzturēt tēvu. Tiesa šo lūgumu noraidīja. Jelgavas novada pašvaldības juridisko pakalpojumu sniedzējs Aldis Jēgers stāstīja, ka tiesa lietu izbeidza, jo Ludmilas, kura prasību iesniedza, tiesības nebija aizskartas.

“Tiesa šo lietu izbeidza tikai viena iemesla dēļ, ka viņām vēl nebija tiesības šādu prasību iesniegt. Neviens viņu tiesības nebija aizskāris un prasījis šos uzturlīdzekļus maksāt, jo nevarēja aprēķināt. Ministru kabineta noteiktā kārtība nosaka, kā izvērtē radiniekus, viņu ienākumus.

Kā mēs norādījām tiesā, iespējams, nevienai no viņām nebūtu jāmaksā,

jo, kā vēlāk izrādījās, tieši tā – vecākajai māsai ģimenes stāvoklis un ienākumi tādi, ka viņai neiznāca neko maksāt - viņa bija atbrīvota jau, bet otra māsa vēl neko nebija iesniegusi. Tas process šobrīd ir tāds, ka šie dokumenti ir saņemti, un ir lēmums pieņemts par šo maksājuma apmēru. Līdzko viņa saņems šo rēķinu ar konkrēto summu, tad viņai būs tiesības griezties tiesā, lai viņu atbrīvo no tēva uzturēšanas pienākuma," stāstīja Jēgers.

Tādējādi vecākā meita Ludmila no maksājuma ir atbrīvota, bet saistības ir jāuzņemas jaunākajai meitai Tatjanai. Viņu tēvs nepazīst jau 27 gadus un arī iepriekš nav atzinis par savu bērnu.

Tatjanai atbilstoši Civillikumam, kas paredz iespēju bērnu atbrīvot no pienākuma uzturēt vecākus, ir tiesas ceļā jāpierāda, ka tēvs par viņu nav interesējies, rūpējies un maksājis uzturlīdzekļus. Ja viņai izdosies pierādīt savu taisnību, summu segs Jelgavas novada pašvaldība. Patlaban tēvs sociālās aprūpes centrā vairs nedzīvo, tātad rēķins nebūs lielāks par 1800 eiro.

KONTEKSTS:

Latvijā likums uz bērnu pleciem uzliek vecāku uzturēšanu. Par pansionātiem nereti tās ir lielas summas. Rīga un Tukums bērnu vietā maksā, bet citur bērni tiesājas un ceļ augšā pat bērnības notikumus. Daudzas Rietumeiropas valstis no šādas paaudžu atbildības atteikušās, izpētījis LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti