Rīta Panorāma

Skype intervija ar Ivo Fominu

Rīta Panorāma

Briselē pulcējas ES līderi

Darba tiesības pandēmijas laikā. Slimības lapa

Vai arī Covid-19 slimnieku kontaktpersonām pienākas slimības lapas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Kam, saslimstot ar Covid-19, pienākas un kam nepienākas slimības lapa? Vai slimības lapa pienākas kontaktpersonām un kāda ir kārtība, lai vispār tiktu pie darba nespējas lapas?

Dažādu saslimšanas gadījumu dēļ Latvijā ir izveidotas divas slimības lapas A un B. A slimības lapu apmaksā darba devējs, bet B slimības lapa ir valsts apmaksāta. 

"Cilvēkiem, kuriem ir augšējo elpceļu infekcijas pazīmes – klepus, iesnas, kakls sāp, temperatūra,  – ar šīm pazīmēm pirmās trīs dienas ir izrakstāma B slimības lapa jeb valsts apmaksāta darba nespēja," pastāstīja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Lai tiktu pie B slimības lapas, telefoniski ir jāsazvanās ar ģimenes ārstu. Šo trīs dienu laikā jāveic Covid-19 tests. 

"Ja tā ir Covid-19 saslimšana, tad tā ir pilnā apmērā valsts apmaksāta darba nespējas lapa, tātad B lapa. Ja ir runa par kādu citu saslimšanu, tad pēc trešās dienas šī darba nespējas lapa tiek pārformēta par A lapu jeb to lapu, ko apmaksā darba devējs," paskaidroja Šneiders.

Ja esat oficiāli atzīts par kontaktpersonu cilvēkam, kam konstatēts Covid-19, tad uz divām nedēļām pienākas B slimības lapa neatkarīgi no tā - esat sasirdzis vai ne. 

"Kārtība ir līdzīga. Jāsazinās ar ģimenes ārstu, un ģimenes ārsts tālāk visas formalitātes nokārto," norāda ministrijas pārstāvis.

B slimības lapa nekompensē algu simts procentu apmērā. 

"Tie ir 80 procenti no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu rēķina no 12 kalendāra mēnešiem, neņemot vērā iepriekšējos divus," pastāstīja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vecākā eksperte Aiva Zīrāka.

Papildus no slimības pabalsta tiek vēl ieturēts iedzīvotāja ienākuma nodoklis. Savukārt slimības pabalsts vispār nepienākas patentmaksātājiem un sezonas laukstrādniekiem. Arī pašnodarbinātas personas, tajā skaitā autoratlīdzību saņēmēji, kas veic sociālās apdrošināšanas iemaksas tikai 5% apmērā, paliek bez pabalsta. Tie, kuri veic papildu sociālās iemaksas no minimālās algas vai lielākas summas, slimības pabalstu saņems. Savukārt mikrouzņēmumu darbiniekiem jārēķinās, ka pabalsts varētu būt samērā mazs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti