Vai ar Covid-19 inficēts cilvēks var vakcinēties?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vai ar Covid-19 inficēts cilvēks inficēts var vakcinēties pret šo slimību, un vai grūtniecēm rekomendē potēties? Uz šiem Latvijas Radio klausītāju jautājumiem pirms masveida vakcinācijas pret Covid-19 atbildēja Elita Poplavska, kura vada Zāļu reģistrācijas departamentu Zāļu valsts aģentūrā.

Ir bezsimptomu slimnieki, kuri nemaz nezina, ka viņi nēsā vīrusu. Un, ja sapotējas tādā brīdī, kas tad notiek ar to cilvēku – nekas vai tomēr ir sekas?

Abām vakcīnām, kuras šobrīd ir reģistrētas, šādi cilvēki, kuri varētu būt izslimojuši [Covid-19] vai varētu būt slimi vakcinēšanās brīdī, bija iekļauti [pētījumos]. Lai arī šo cilvēku skaits nebija ļoti liels, mēs tomēr varam secināt, ka īpaši papildu kaut kādu drošības risku, salīdzinot ar pārējiem cilvēkiem, nav. Un nav arī sagaidāms, ka viņiem [vakcīnu] efektivitāte varētu būt zemāka. Nav arī rekomendēts testēties pirms vakcinācijas.

Bailes cilvēkiem tomēr ir no vakcīnām. Vai tiešām ir tik droši vakcinēties? Mana ģimene arī baidās tāpēc, ka uztraucas, ka ir kaut kādas komplikācijas [pēc vakcinēšanās].

Es teiktu, ka tas process, kā vakcīnas tiek izvērtētas un reģistrētas, ir ļoti, ļoti rūpīgs. Vakcīnas reģistrē Eiropas Zāļu aģentūrā. Mums ir dažādi standarti un vadlīnijas Eiropas Savienībā, ir noteikts, kā vakcīnas ir jāpēta, kāda ir tā minimālā informācija, kas mums ir nepieciešama, lai mēs varētu pārliecināties, ka tās [vakcīnas] ir drošas un efektīvas.

Mums ir ļoti plašs ekspertu loks, kas ļoti rūpīgi vērtē visu dokumentāciju, izsver, kas ir zināms, kas nav zināms, uzdod kompānijai papildu jautājumus, tad vērtē atbildes. Un, ja vakcīna ir reģistrēta, tad mēs noteikti varam uzskatīt, ka ieguvums tai vakcīnai ir un tā ir droša, un nekādām bažām nevajadzētu būt.

Vienīgā lieta – vakcīna, kas ir kontrindicēta [var kaitēt, nelabvēlīgi ietekmēt], ir cilvēki, kuriem ir bijušas kādas iepriekš smagas alerģiskas reakcijas uz kādu no vakcīnas sastāvdaļām. Bet arī par to ļoti nevajag bažīties, jo pirms vakcinācijas [mediķi] par to iztaujās.

Latviski pašlaik pieejams:

Ja ir interese un ja ir zināms, ka ir bijusi [alerģiska reakcija], tad ar vakcīnu sastāvdaļām var iepazīties zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā.

Tas atrodams Latvijas Zāļu reģistrā; meklētājā jāieraksta vārds "covid" vai vakcīnas nosaukums.

Vai Covid-19 vakcīnas tiek vai netiek rekomendētas grūtniecēm? Pirmās reakcijas Latvijā bija, ka būtu vēl jānogaida, jo klīniskie pētījumi nav veikti grūtniecēm. Šobrīd informācija dažādojas, piemēram, Izraēlā parādās jau cits viedoklis, ka, iespējams, “Pfizer” vakcīnas varētu rekomendēt arī grūtniecēm.

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem par Covid-19 un vakcināciju pret to, Latvijas Radio Ziņu dienests kopā ar ekspertiem skaidro un sniedz atbildes katru darba dienu programmā “Labrīt”.  Savus jautājumus par vakcinēšanos pret Covid-19 iespējams sūtīt Latvijas Radio Ziņu dienestam uz e-pastu [email protected] vai balss ziņām uz numuru 27834559 (“WhatsApp”).

Balss ziņu var nosūtīt šādi: lietotnē nevis rakstiet tekstu, bet nospiediet mikrofona ikonu, kas ir turpat blakus. Turiet mikrofona ikonu nospiestu un ierunājiet vai nolasiet savu jautājumu. Kad ikonu atlaidīsiet, lietotne piedāvās šo balss ziņu nosūtīt.

Taisnība, šajos pētījumos nebija iekļautas grūtnieces, un kopumā tā ir tāda vispārzināma problēma, ka klīniskajos pētījumos neiekļauj grūtnieces.

Tas, kas ir darīts vakcīnu pētījumos, šo vakcīnu toksicitāti vai iedarbību gan uz reproduktīvo sistēmu, gan arī grūtniecības norisi pēta dzīvnieku pētījumos un dzīvnieku modeļos – vai ir signāli par kaut kādām problēmām. Arī šajās [vakcīnās], kas ir reģistrētas, tas tika pētīts. Un nekādas bažas tur neuzrādās, nav nekāda pamata uzskatīt, ka varētu būt kādas problēmas lietojot vakcīnu grūtniecības laikā.

Tāpat arī mēs skatāmies, kāds ir vakcīnas darbības mehānisms, vai mēs kaut ko zinām par līdzīgām vakcīnām no citiem pētījumiem, no iepriekšējās lietošanas un tā tālāk.

Ņemot vērā šos kopējos pierādījumus un iepriekšējo pieredzi, nacionāli – vai nu valsts, vai kādas organizācijas – var rekomendēt grūtniecēm lietot [vakcīnu], attiecīgi tad ārstam ir jāizsver risks un ieguvums. Ja, piemēram, ir risks smagai [Covid-19] slimības gaitai vai ir kādas blakus saslimšanas, tad [ārsts] var rekomendēt vakcinēties.

Protams, ka reģistrējot mēs zinām – klīniskajā pētījumā nebija iekļautas grūtnieces, tāpēc arī zāļu aprakstā ir norādīts, ka no dzīvnieku pētījumiem nav riski [novēroti], bet pietrūkst datu par grūtniecēm.

Kompānijām par pienākumu pēcreģistrācijas periodā ir uzlikts turpināt pētīt, ievākt šos datus un sniegt arī Eiropas Zāļu aģentūrai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti