Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Vācijas radaru operatori trenējas kopā ar Latvijas karavīriem

Vācijas radaru operatori trenējas kopā ar Latvijas karavīriem

Jau kopš pavasara gaisa telpu Latvijā kontrolē ne tikai Latvijas radaru sistēmas, bet arī Vācijas bruņoto spēku pārvietojamais gaisa kontroles un ziņošanas centrs. Tajā plecu pie pleca ar Vācijas karavīriem darbojas arī Latvijas karavīri.  

Lai arī Lielvārdē izvietotās Vācijas gaisa spēku kontroles sistēmas ārējais veidols nebūt nav iespaidīgs, tās tehniskās iespējas ir krietni vien lielākas. Viena stacija, kas sastāv no dažām teltīm un konteineriem, spēj aizvietot pilnīgi visas Latvijas gaisa satiksmes sistēmas kontroles iespējas.

Uz Latviju Vācijas bruņotie spēki atveduši gan pārvietojamās radiostacijas, gan uz misijas laiku uzstādījuši vēl vienu radaru Alūksnē, kas saslēgts kopā ar Baltijas gaisa telpas radaru sistēmu “Baltnet”. Šī pārvietojamā sistēma ļauj nodrošināt gan gaisa telpas militāro kontroli, gan ārkārtas situācijā var tikt izmantota arī civilās aviācijas vadībai. 

“Šī ir otrā reize šai vienībai. Pagājušajā gadā šī sadarbība ļāva iegūt daudz iemaņu “Baltnet” virsniekiem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Šī vienība atvedusi tādu aprīkojumu, kāda nav Baltijas valstīs. Tostarp “Linx 16” sistēmu, kas ir savienota ar NATO agrās brīdināšanas lidmašīnām AVACS. Tā ir laba iespēja kopējiem treniņiem un pieredzes apmaiņai,” norādīja NATO integrācijas vienības virsnieks Latvijā, majors Bjorns Vīkass.

Līdzšinējā sadarbības pieredze bijusi vērtīga arī Vācijas karavīriem. To vienības komandieris atzīst – lai arī procedūras NATO valstīs ir vienādotas, aizvien pastāv atšķirības.

“Piemēram, dažādi likumdošanas aspekti šeit ir citādāki nekā tie, ar kādiem mēs esam pieraduši strādāt. Tāpat mums bija jāatrisina dažādu sistēmu tehniskā savienojamība. Tālab ir svarīgi strādāt plecu pie pleca un spēt savienot tādas gaisa kontroles sistēmas, ko mēs īsti nepārzinām. Tas bija mūsu mācību mērķis, ko mēs esam sasnieguši, spējot strādāt arī citās valstīs,” skaidroja Vācijas Gaisa kontroles un ziņošanas centra komandieris majors Pēters Karthauss.

Sadarbība ar Vācijas karavīriem pozitīvi novērtēta arī Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS). Tomēr kvalitatīvas gaisa telpas kontrolei darāmā netrūkst.

“Pašlaik mēs nodrošinām NATO minimālās, es uzsvēršu vārdu “minimālās”, prasības, kas ir noteiktas NATO. Nacionāli mūsu ambīcijas latiņa ir augstāka, ka mēs gribam arī pārzināt situāciju zemu lidojošā gaisa telpā. Ar radaru iegādi, ko mēs veiksim, to varēs izdarīt,” atklāj  NBS Gaisa telpas novērošanas eskadriļas vadītājs, pulkvežleitnants Viesturs Masulis.

Papildu radaru iegādi Nacionālie bruņotie spēki plāno jau nākamgad. Ar tiem varēs kontrolēt gan augsti lidojošus, gan zemu lidojošus objektus.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti