Dienas ziņas

Nometne "Latvijas elpa Sabilē"

Dienas ziņas

Godinot vecvecāku piemiņu dodas pārgājienā

Sāk vākt ziedojumus A.Janelsīša piemiņas skulptūrai

Vāc ziedojumus Siguldas trošu vagoniņa idejas autora piemiņas skulptūrai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šogad savu 50. gadadienu atzīmē Siguldas trošu vagoniņš, bet 22. novembrī apritētu 90 gadi tā idejas autoram un īstenotājam Aivaram Janelsītim, kurš pērn aizgāja mūžībā. Nu Siguldā sākta viņa piemiņai veltītu dekoratīvu monētu tirdzniecība, lai vāktu līdzekļus skulptūras izveidei.

Aivara Janelsīša meita Maija iegādājusies pirmo piemiņas monētu. Tās aversā attēlots Siguldas vagoniņš, bet reversā viņas tēva portrets. Ar šim monētām nevar norēķināties, tās ir kā suvenīri un reizē ieguldījums statujas tapšanā.

Maija pārstāsta tēta un mammas mīlas stāstu, kas kļuvis par Siguldas vagoniņa leģendu. Tētis ikreiz pēc kora un deju mēģinājumiem mammu pavadījis uz Krimuldu un prātojis par to, kā gan varētu pārlaisties pār ieleju kā putns.

Maija atceras vagoniņa atklāšanas pasākumu pirms 50 gadiem: “Es biju tā, kas turēja to spilventiņu! Bet tās bildes nav, tajos laikos redz melnbaltās.” Viņai tolaik bija 11 gadi.

Visu Maijas bērnību varētu saukt par vagoniņa gaidīšanas laiku.

Tāpēc arī viens no nosacījumiem piemiņas statujai – tētim jāizskatās darbīgam un apņēmīgam. “Noteikti tētis jaunībā. Kad visi tie papīra ruļļi padusē, iešana pa tām visam instancēm, ideju viņam bija... Nu viņš bija vispār traks! Jauns un traks. Un visas viņa idejas vienmēr realizējās.”

Aivars Janelsītis bija ne tikai vagoniņa izveidotājs un laikā, kad satika mīļoto Genovevu, vadīja Kultūras namu, bet visu mūžu veltījis novadpētniecībai un darbam savas pilsētas un valsts labā. Bronzas statujā iemūžināt Aivara Janelsīša būtību apņēmies mākslinieks Valtis Barkāns. Viņš skici izveidoja no dažām fotogrāfijām, un mākslinieka redzējums saskan gan ar Aivara Janelsīša ģimeni, gan statujas idejas autoru Ivaru Beitānu.

“Lai tādu bronzas skulptūru izveidotu, mākslinieka tāme bija 36 tūkstoši eiro. Sākumā es pats investēju tajā mazajā skulptūriņā kaut kādu naudu, un tad radās ideja, kāpēc gan mēs neuztaisītu speciāli šim pasākumam veltītu suvenīru. Un visu suvenīra peļņu novirzītu uz šī projekta realizāciju. Un tad mēs skatīsimies, cik mēs savāksim, cik cilvēki būs atsaucīgi. Līdzīgi kā Brīvības piemineklim vāca savā laikā. Mūsu gadījumā 15 eiro ir tas, cik maksā šis suvenīrs, noņemot nost PVN 2,50, noņemot nost ražošanas izmaksas, mēs kalām šo monētu Holandē, un beigās paliek 10 eiro, ko novirzīsim šim projektam,” stāsta Siguldas vagoniņa koncesionāra SIA “LGK Atrakcijas” valdes loceklis Ivars Beitāns.

Šobrīd izgatavotas 2500 piemiņas monētas jeb žetoni. Ar tiem idejas īstenotāji cer savākt 25 tūkstošus eiro un, ja tas izdosies, kā plānots, tad tiks pasūtīti vēl papildu žetoni. Skulptūras izgatavošana un uzstādīšana izmaksās 40 tūkstošus eiro. Šobrīd nav noteikts, cik īsā vai garā laika periodā mērķis būtu sasniedzams. Plānots šīs monētas un līdz ar to iespēju ziedot piedāvāt arī vairākās citās vietās Siguldā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti