Uzvaras parka pieminekli nespridzinās; nojaukšanas tehniku teritorijā ievedīs rīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Pirmdien, 22. augustā, sākta pieminekļa demontāžas laukuma iekārtošana Uzvaras parka teritorijā Rīgā, informēja Rīgas domē. Preses konferencē pirmdien domes pārstāvji stāstīja par nākamajiem pieminekļa demontāžas soļiem. Tostarp zināms, ka pieminekli nogāzīs, neizmantojot sprāgstvielas, objekta apkārtnē ieviesīs satiksmes ierobežojumus un nojaukšanas tehniku teritorijā ievedīs jau otrdien.

ĪSUMĀ:

  • Sākti būvlaukuma iekārtošanas darbi pieminekļa demontāžai.
  • Objekta apkārtnē ieviesīs gājēju un tranportlīdzekļu satiksmes ierobežojumus.
  • Satiksmes ierobežojumi pagaidām plānoti līdz 15. novembrim.
  • Pārdaugavā esošo pieminekli nogāzīs, neizmantojot sprāgstvielas.
  • Pieminekļa nogāšanas datumu gan vēl neatklāj.
  • Policija aicina bez vajadzības nedoties būvobjekta tuvumā.
  • Tomēr vakarā parka tuvumā sāka pulcēties cilvēki, kurus policija cenšas izklīdināt.
  • Protestu vēlējās rīkot Latvijas Krievu savienība, kurai to neļāva.

Sāk gatavot Uzvaras parka pieminekļa demontāžu
00:00 / 04:32
Lejuplādēt

Sākti būvlaukuma iekārtošanas darbi; ierobežos teritoriju

Pirmdien saistībā ar plānoto pieminekļa kompleksa demontāžu Uzvaras parka teritorijā sākās būvlaukuma iekārtošanas darbi, norādīja domē. Dienas laikā izvietota būvlaukumu norobežojošā sēta.

Objekta apkārtnē tiks ieviesti gājēju un transportlīdzekļu satiksmes ierobežojumi. Preses konferencē Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange norādīja, ka atbilstoši drošības protokolam tiks uzstādīts arī ārējais žogs, kas ierobežos gājēju kustību aptuveni pusotra kilometra garumā. “Tas ierobežos gājēju kustību pa Uzvaras bulvāri posmā no Bāriņu ielas līdz Ojāra Vācieša ielai un attiecīgi pa Bāriņu ielu posmā no Uzvaras bulvāra līdz Hermaņa ielai,” atzīmēja Lange.

Sabiedriskā transporta kustību nav paredzēts ierobežot. Savukārt transportlīdzekļiem ieviesīs stāvēšanas un apstāšanās aizliegumu. Par konkrētiem satiksmes ierobežojumiem vēl informēs. 

Satiksmes ierobežojumi plānoti līdz 15. novembrim, taču šis datums vēl varētu mainīties.

Drīz ievedīs tehniku; pieminekli nogāzīs bez spridzināšanas

Otrdien, 23. augustā, objekta teritorijā tiks ievesta tehnika, stāstīja Lange: “Tas nozīmē, ka sāksies sagatavošanās darbi gan attiecībā uz baseina ūdens atsūknēšanu, gan attiecībā uz pagraba demontāžu. Tāpat arī [notiks] sagatavošanās darbi par skulptūru un obeliska demontāžu.”

Pārdaugavā esošais piemineklis tiks nogāzts, neizmantojot sprāgstvielas, atklāja Lange, norādot, ka projektēšanas un pārrunu laikā ar būvniekiem vērtētas visas iespējamās metodes. Taču nogāšanas datums gan netika atklāts.

Tikmēr par demontāžas darbu termiņa beigām Lange norādīja: “15. novembris. Es ļoti labi saprotu mediju interesi par konkrētām darbībām, bet par tām detalizēti es šodien neatklāšu. Ar veselo saprātu informēsim par katru lielāku darbu.”

Savukārt attiecībā uz iedzīvotāju saziedoto līdzekļu izlietošanu tiks noslēgts līgums ar "Ziedot.lv" par saziedoto līdzekļu piešķiršanu būvgružu aizvākšanai, pauda Lange. 

Vietvara joprojām atsakās atklāt, kurš uzņēmums demontāžu veiks. Latvijas Radio neoficiālā informācija liecina, ka ģenerāluzņēmējs jeb darbu organizētājs būs vietējais uzņēmums, bet

reālo demontāžas darbu veikšanai nolīgta kāda Lietuvā reģistrēta kompānija.

Policija aicina bez vajadzības nedoties objekta tuvumā

Savukārt Valsts policijas (VP) Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ansis Pumpurs preses konferencē pastāstīja, ka saistībā ar šo būvobjektu, kas ir paaugstinātas bīstamības objekts, VP ir izstrādājusi sabiedrības drošības un kārtības plānu, kura izpildē ir iesaistīta gan pašvaldības policija, gan Valsts drošības dienests.

VP aicina iedzīvotājus bez vajadzības nedoties šī būvobjekta tuvumā. Policija pastiprināti uzraudzīs personas, kas atradīsies objekta tuvumā.

Tāpat arī var tikt veikti kontroles pasākumi gan personām, gan transportlīdzekļiem, kas atradīsies objekta apkārtnē, atzīmēja Pumpurs.

Vienlaikus virs būvobjekta ir noteikts bezpilota gaisa kuģu lidojuma aizliegums, un jebkuri mēģinājumi pilotēt gaisa kuģi virs šī objekta tiks novērsti un personas sauktas pie atbildības, sacīja policijas pārstāvis.

Ja kādam no iedzīvotājiem ir informācija par sabiedriskās kārtības traucējumiem, iespējamām provokatīvām darbībām, tad viņi aicināti ziņot VP.

“Sabiedrībai jāpieiet ar izpratni, vēsu prātu, un viss būs labi,” piebilda Pumpurs.

Pulcējas parka tuvumā

Pirmdienas vakarā Uzvaras parka apkārtnē sāka pulcēties dažādi noskaņoti cilvēki, turot rokās gan plakātus, gan ziedus, gan arī Latvijas karogus, novēroja Latvijas Radio un LTV. Pēc brīža policija skaļrunī vairākkārt mudināja sanākušos izklīst, pretējā gadījumā solot lietot spēku.

Latvijas Radio arī novēroja mutisku konfliktu starp sanākušajiem. Vēlāk vienu no konfliktā iesaistītajiem policija, iespējams, aizturēja. LTV ziņo par vismaz diviem aizturētajiem.

Iestājoties krēslai, cilvēki palēnām sāka izklīst, pie parka paliekot vien atsevišķiem vērotājiem. Kopumā situācija ir mierīga, un policija to kontrolē. Policija pie parka aizturējusi piecas personas.

Lai arī Latvijas Krievu savienībai netika dota atļauta rīkot pie pieminekļa piketu, sanākušo vidū LTV novēroja vairākus ar Latvijas Krievu savienību saistītus cilvēkus.

Tikmēr ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") sociālajos tīklos ir paziņojis, ka gadījumā, ja kāds ārvalstnieks tiks pieķerts pretlikumīgās un nesankcionētās darbībās pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas laikā, tas tiks iekļauts Latvijai nevēlamo personu sarakstā un izraidīts no valsts.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Demontējamo objektu saraksts vasaras laikā jānosaka valdībai, balstoties uz ekspertu rekomendācijām.

Līdz šim valdība atbalstīja ekspertu piedāvāto sarakstu ar 69 demontējamiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būs jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

Tāpat Rīgā jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā. Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšanu sāks augustā, un pieminekļa redzamo daļu – obelisku un skulptūras – paredzēts nojaukt likumā noteiktajā termiņā līdz 15. novembrim. To, visticamāk, nenojauks pa posmiem, bet tā demontēšanai izmantos nogāšanas metodi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti