Rīta Panorāma

Intervija ar vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāju

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Rīgas mēru Mārtiņu Staķi

Uzvaras parka pieminekļa obeliska demontāžu pabeidza viens cilvēks ar diviem traktoriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgā Uzvaras parka pieminekļa obeliska nojaukšanas noslēguma fāzē pamatnes kalšanas darbus pabeidza viens cilvēks, kurš operēja ar diviem traktoriem. To Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atklāja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Staķis stāstīja: “Tur bija divi ekskavatori. To visu operēja viens cilvēks – pārkāpa no viena uz otru, jo viņam bija ļoti svarīgi, ka viņam galvā visu laiku ir plāns un viņš zina, kas notiek vienā pusē, kas notiek otrā pusē.”

Rīgas mērs piebilda: “Patiess varonis. Es viņa vārdu atklāt nevaru, bet viņš savu darbu izdarīja nevainojami.”

Tāpat Staķis atklāja, ka sākotnējais demontāžas plāns bija cits.

"Bija jāatkaļ piemineklis apmēram 15 metru augstumā, tad jāiekar trosēs, jānojauc pagrabs, jāiztukšo baseins, jāuzber tāds kā smilšu spilvens un tad bija jāliec [obelisks] uz leju. Būvnieki konstatēja, ka vieta, kur kādreiz bija spridzināts, ir vistrauslākā, ka pagraba pārklājs patiesībā ir biezāks, tas nozīmē, ka varētu izturēt triecienu. Burtiski dažu minūšu laikā bija jāpieņem lēmums. Piemineklis nogāzās tieši tur, kur bija plānots," pastāstīja Staķis. 

Taču Rīgas mērs neslēpa, ka vislielākais satraukums viņam bijis par to, vai obelisks gāzīsies pareizajā virzienā. Tomēr būvnieks esot bijis pārliecināts par iznākumu, tādēļ domē arī uzticējās šai nogāšanas stratēģijai. Obelisks nogāzies tieši tur, kur bija plānots, teica Staķis.

Kamēr turpināsies būvdarbi, Uzvaras parks aizvien būs iegrožots ar sētu, taču Staķis pieļauj, ka slēgtais perimetrs ar laiku tiks samazināts.

KONTEKSTS:

Būvlaukumu pieminekļa nojaukšanai Uzvaras parkā sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras, un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā vairāku stundu kalšanas darbu rezultātā nogāzts 79 metrus garais obelisks.

Rīgas pašvaldībā atklāja, ka darbi ritēja ātrāk nekā pēc plāna. Saskaņā ar likumu piemineklis bija jānojauc līdz 15. novembrim, savukārt ar būvniekiem noslēgtais līgums paredz, ka līdz 2023. gada 30. jūnijam jāpabeidz būvdarbi šajā teritorijā.

Uzvaras parkā demontētā padomju pieminekļa vietā īstermiņa plāns paredz izveidot jauniešu atpūtas un sporta laukumu, savukārt par ilgtermiņa plānu vēl būs nepieciešama sabiedrības iesaiste un diskusijas, atzina Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti