Uzturlīdzekļu nemaksātājiem varēs atņemt autovadītāja tiesības

Vecākiem, kuri nenodrošina saviem bērniem minimālo uzturlīdzekļu apjomu, varēs liegt izmantot autovadītāja un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesības, paredz ceturtdien, 1.decembrī, Saeimas atbalstītais jaunais Uzturlīdzekļu garantiju fonda likums.

Pēc vairākus mēnešus ilgušām kaismīgām diskusijām par likumprojekta sagatavošanu atbildīgajā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, Saeimas vairākums  lielā vienprātībā atbalstīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma grozījumus, kas paredz bargāk vērsties pret vecākiem, kas izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas. 

Liegumu varēs piemērot gadījumos, kad bērnam uzturlīdzekļi tiek izmaksāti no Uzturlīdzekļu garantiju fonda un parādnieks nav noslēdzis vienošanos par to, kā maksās uzturlīdzekļus.

Tāpat tiesību liegumu varēs piemērot, ja parādnieks nebūs veicis maksājumus trīs secīgus mēnešus.

Izņēmums būs personas ar invaliditāti vai personas, kuras pārejošas darbnespējas dēļ nestrādā ilgāk kā sešus mēnešus gadījumos, kad darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā gadījumos, kad darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem.

Tāpat tiesību izmantošanas liegumu nepiemēros gadījumos, kad tas varētu radīt būtisku kaitējumu parādnieka, no viņa atkarīgo personu vai cita viņa aprūpē esošu bērnu interesēm. Piemēram, ja vadīšanas tiesības parādniekam nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai vai parādnieka aprūpē bērns ar invaliditāti un nav iespējams izmantot citus transporta līdzekļus.

Atsaucoties uz vairāku citu Eiropas valstu pieredzi, deputāts Artuss Kaimiņš jau šoruden rosināja uzturlīdzekļu nemaksātājiem liegt tiesības izmantot autovadītāja tiesības. Šis priekšlikums izraisīja kaismīgas diskusijas, tādēļ gatavojot grozījumus galīgajam lasījumam atbildīgā komisija ierosināja likumā noteikt arī izņēmumus, kad šādu aizliegumu piemērot nedrīkst.

Vienīgais deputāts, kurš plenārsēdē iebilda pret šāda aizlieguma ieviešanu vispār, bija Zaļo un zemnieku savienību pārstāvošais Valdis Kalnozols, kuru viņa bijusī dzīvesbiedre Larisa Pomeščikova pašu publiski vainojusi uzturlīdzekļu nemaksāšanā.

“Galvenokārt projekta mērķis nav panākt taisnību, bet iegūt politisku atpazīstamību,” uzskata Kalnozols.

“Kamēr neesi saskāries ar dzīves īstenību, dažreiz dzīvo maldos. [..] Simtiem tūkstošu vecāku savus bērnus izmanto kā atreibšanas ieroci savstarpējo attiecību kārtošanā,” paziņoja deputāts.

Tiek lēsts, ka autovadītāja tiesības varētu atņemt ap 25% parādnieku.

Pārmaiņas spēkā stāsies 1.februārī.

Saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda sniegto informāciju, pēc tam, kad tika aizsākta uzturlīdzekļu parādnieku vārdu daļēja publiskošana, situācija ar uzturlīdzekļu parādu atgūšanu ir nedaudz uzlabojusies, tomēr līdz šim fondam izdevies atgūt vien aptuveni 14 procentus no kopējā uzturlīdzekļu parāda.

Atbilstoši  pieņemtajiem grozījumiem, turpmāk portālā latvija.lv būs pieejama informācija par lielāko daļu uzturlīdzekļu parādnieku, taču šīs informācijas publiska pieejamība būs ierobežota.

Pērn, jūlijā Uzturlīdzekļu garantiju fonds pavēstīja, ka nemaksātāji valstij ir parādā ap 140 miljoniem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt