Uzsākti sanācijas darbi mazuta glabātavā Augšdaugavas novada Višķos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mazuta glabātava Višķos gandrīz 20 gadus ir iekļauta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra piesārņoto vietu reģistrā. Kā daudzviet Latvijā, vēsturiski tā veidojās laikā, kad apkurei vēl tika izmantots mazuts. Pirms dažiem gadiem pašvaldība uzsāka šīs vietas izpēti, un tas ļāva pretendēt uz Norvēģu finanšu instrumenta – pusotra miljona eiro – atbalstu šīs vietas sanācijai.

Uzsākti sanācijas darbi mazuta glabātavā Augšdaugavas novada Višķos
00:00 / 04:05
Lejuplādēt

Gandrīz precīzi pirms četriem gadiem – 2019. gada februārī pirmo reizi Latvijas Radio pie Višķu mazuta tvertnēm tikās ar Višķu pagasta pārvaldes vadītāju Jāni Promu, lai ieskicētu problēmu ar šo, kā toreiz šo vietu bija iesaukusi višķēnieši – vietējo mazuta atradni Kuveitu. Jo tieši te savulaik glabājās toreizējais katlumājas kurināmais – mazuts.

"Tā ir tāda sava veida Višķu tehnikuma industriālā zona, vēsturiskais mantojums. Blakus, pāri ceļam ir vecā katlumāja, var redzēt tās skursteni, un šai katlumājai tika būvēta mazuta saimniecība. Tur tika glabāts mazuts, tur tika veikta mazuta sildīšana, un pa cauruļvadiem tas nonāca līdz katlumājai. Ar šo mazutu kurināja visu ciemu," skaidro Jānis Proms.

30 gadus šīs divas izmēros iespaidīgās tvertnes vairs saimniecībā netiek izmantotas, taču bažas, ka tajās un apkārtējā valnī gandrīz 4 hektāru platībā palikušie mazuta nosēdumi var nokļūt gruntī, pastāvēja.

Augšdaugavas novada domes tehniskais direktors Valērijs Ļaksa uzsver: "Jebkura ķīmiskā viela, kā šajā gadījuma mazuts, ar laiku nonāk augsnē un tiek cauri gruntsūdeņiem, un tā tiek piesārņota vide. Tādu punktu ir daudzviet Latvijā un pasaulē, un ar to tagad nopietni cīnās."

Pirms četriem gadiem tika pieņemts lēmums par izpētes veikšanu, atvēlot tai no toreizējā Daugavpils novada budžeta 10 tūkstošus eiro.

Un jau pērn, piesaistot Norvēģijas finanšu instrumenta programmas "Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide" finansiālo atbalstu, Višķos arī sākās reālie piesārņotās vietas sanācijas darbi, turpina Valērijs Ļaksa: "Darbs  sākās ļoti nozīmīgs, un liels daudzums mazuta ir jau atsūknēts un aizvests projām. Šogad sāksies veco būvju, tvertņu demontāža un turpināsies pārpalikušā mazuta, kura vēl ir daudz, vākšana un izvešana. Darba apjoms vēl ir liels."

Par to, ka sanācijas process ir sācies Višķos, var pārliecināties arī šobrīd, lai arī ziemīgajā laikā tehnika ir apstādināta, izrāda Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms: "Apkārt te, kā redzam, ir iežogota teritorija, lai nebūtu piekļuves ne cilvēkiem, ne dzīvniekiem. Iepriekšējā gada laikā tika gatavota dokumentācija, kas saistīta ar būvniecības jautājumiem un uzsākta sanācija, no dīķa tika ņemts ārā mazuts, kausēts un izvests ārā utilizācijai. Šeit paliks smuka pļava, tiks novākti abi šie lielie monstri, kas stāv, izvākts mazuts, kopā ar grunti un būs sakārtota vide."

Latvijā kopumā Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra piesārņoto vietu reģistrā pašlaik ir gandrīz 3000 šāda veida objektu.

Tas bija pēdējais brīdis, kad vajadzēja ķerties klāt šīs vietas sakārtošanai Višķos, pārliecināts Višķu pārvaldes vadītājs: "Mūs kādreiz daļēji nosoda, ka jātērē tik milzīgi līdzekļi un ka šis objekts vēl varēja atrasties un stāvēt, nevienam tas netraucēja – ieaudzis krūmos un apžogots. Bet tajā pašā laikā, kad tika veikta izpēte, pētnieki skatījās, cik liels ir tas māla slānis un aizsargslānis, kas varētu aizsargāt no mazuta nokļūšanas gruntsūdeņos. Ja mazuts nonāktu gruntsūdeņos, tas būtu ļoti bēdīgi. Mēs atrodamies ciemata teritorijā, kur blakus ir dzeramā ūdens dziļurbums, Višķu, Luknas un Dotkas ezeri, apkārt ir privātmājas, caur gruntsūdeņiem mazuta daļām ir iespēja nokļūt tur, un tas tad būtu katastrofāli."

Pilnībā sanācijas darbus Višķu mazuta krātuvē plānots pabeigt un vidi sakārtot līdz nākamā gada pavasarim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti