Uzņēmums atsakās atzīt cita namu apsaimniekotāja tiesības un sāk konfliktu ar iedzīvotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Viens likums, viena taisnība visiem – tikai uz papīra. Pie šādas atziņas nonākuši kāda Rīgas nama iedzīvotāji. Lai gan likums paredz, ka iedzīvotāju vairākums var nomainīt namu apsaimniekotāju, pastāv iespēja, ka vecais apsaimniekotājs neatzīst jaunā apsaimniekotāja tiesības.

Bauskas ielas 8. nams Rīgā varētu būt katra namu apsaimniekotāja sapnis. Nevienam no ēkas iedzīvotājiem nav parādu par apsaimniekošanu. Turklāt tik lielu iedzīvotāju saliedētību reti kur gadās sastapt. Taču iedzīvotāju kopība radusies ne visai iepriecinošu apstākļu rezultātā.

Iedzīvotāji stāsta - mierīgā dzīve beigusies līdz ar valdes maiņu apsaimniekošanas uzņēmumā “Mūsu nami”. Jaunais pārvaldnieks vairāk nekā trīs reizes palielinājis apsaimniekošanas maksu.

Kad iedzīvotāji pieprasījuši precīzu pamatojumu, apsaimniekotājs piestādījis rēķinu par it kā avārijas stāvoklī esošu ūdens apgādes sistēmu. Iedzīvotāji pieprasījuši tāmi, lai zinātu, par ko jāmaksā. Pretī saņēmuši gan karstā, gan aukstā ūdens atslēgšanu. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem – pamatpakalpojuma atslēgšana šajā situācijā krietni pārsniedz pārvaldnieka kompetences robežas – to atzinis arī Tiesībsarga birojs. Taču likums labi izskatās uz papīra, bet nedarbojas reālajā dzīvē.

"No rīta pirkām lielo cisternu no "Rīgas ūdens". Viņi iebrauca pagalmā. Tad visi iedzīvotāji ar spainīšiem un šļūtenēm vannās laidām ūdeni. Pie pensionāra mūsu puika nesa ūdeni," stāsta iedzīvotājs Egils Turss.

Sākot ar septembra sākumu, iedzīvotāji nomainījuši apsaimniekotāju. Par tā maiņu balsojuši 20 dzīvokļu īpašnieki no kopumā 24. Taču vecais apsaimniekotājs šo iedzīvotāju lēmumu neatzīst.

Iepriekšējais apsaimniekotājs uzstāj, ka nams Bauskas ielā 8 ir daļa no vairāku ēku kompleksa, tāpēc viena nama iedzīvotāju lēmums atteikties esot prettiesisks.

"Klasiskais risinājums. Ja puses ir sastrīdējušās un vēlas kādu risinājumu panākt, ir jāvēršas tiesā," nosaka vecā apsaimniekotāja pārstāvis. "Kamēr tas nav leģitīmi pateikts, ka SIA "Mūsu nami" nav apsaimniekotājs un, ka "RBS Skals serviss" ir apsaimniekotājs, tikmēr nav pamata uzskatīt, ka "RBS Skals" ir apsaimniekotājs," norāda apsaimniekotāja pārstāvis.

Juridisko dokumentāciju pirms īpašuma pārņemšanas pārbaudījis arī jaunais apsaimniekotājs. Šī uzņēmuma juristiem ne mirkli nav radušās šaubas, ka taisnība ir 8. nama iedzīvotāju pusē. "Mēs pārbaudījām īpašumtiesības, ka īpašums atrodas uz atsevišķa zemesgabala, katrai ēkai ir savs kadastrs, pārbaudījām to, ka dzīvokļu īpašniekiem bija pilnas tiesības pieņemt lēmumu par pilnvarojuma atsaukšanu iepriekšējam apsaimniekotājam un dot jaunu jaunam apsaimniekotājam," norāda SIA “RBS Skals Serviss” pārstāvis Edgars Černiks.

Taču pārliecība, ka pašiem ir taisnība, nemaina realitāti.

Joprojām jādzīvo bez ūdens. Turklāt ik pēc dažām dienām jāsauc policija, jo vecā apsaimniekotāja pārstāvji lauž durvis, mēģinot piekļūt inženiertīkliem un komunikācijām.

"Es, būdama sieviete, pie mājas tiešām jūtos apdraudēta. Atsevišķās situācijās viņi ierodas ar saviem bruņotajiem apsargiem. Viņi nāk ar spēku. Viņi ienāk ar trīs ērgļiem, kas bruņoti [vīri], lieli un spēcīgi," pauž iedzīvotāja Krista Sprūde.

Pašlaik visas kārtis ir Valsts policijas rokās. Policija situāciju atsakās komentēt, jo uzsākusi resorisko pārbaudi.

Tās mērķis esot noskaidrot, kurai no iesaistītajām pusēm ir taisnība. "Ļoti lielas cerības liekam, ka Valsts policija sauks pie atbildības personas, kas lauza šīs durvis un kas terorizē šos iedzīvotājus," norāda Černiks.

Policijai lēmums jāpieņem mēneša laikā. Taču pārbaudi var pagarināt līdz pat četriem mēnešiem.

Tikmēr iedzīvotājiem vecais apsaimniekotājs joprojām turpina piestādīt rēķinus, bet iedzīvotāji maksā jaunajam apsaimniekotājam. Uz šo situāciju reaģējusi arī Ekonomikas ministrija (EM), lūdzot atbildīgajai administratīvajai komisijai izvērtēt situāciju. "EM no savas puses ir pārsūtījusi šai komisijai šo iesniegumu izvērtēšanai (..), mēs arī tiksimies ar Ģenerālprokuratūras pārstāvjiem tuvākajā laikā, lai pārrunātu Krimināllikuma piemērošanu līdzīgiem strīdiem," plānu ieskicē EM Mājokļu politikas nodaļas vadītāja Dace Vītola.

EM atzīst - pašlaik namu apsaimniekotājiem trūkst uzraudzības mehānisma, kā arī iespēju konkrētās situācijās piemērot sankcijas. Bet tas varētu tikt atrisināts tikai tuvāko divu gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti